Студенти ЛНТУ мають чудові можливості під час навчання перебувати у різних куточках світу завдяки різним програмам мобільності: стипендіальним, в рамках проходження практики чи за програмою подвійного диплому тощо. Вони продовжують відкривати нові можливості у світі, мають змогу подорожувати, навчатися, здобувати нові цінні знайомства та насолоджуватися студентським життям.
Нині за програмою подвійного диплому у Португалії навчається студентка першого курсу магістратури спеціальності «Маркетинг» Юлія Малінко. Про враження від перебування у новій країні, особливості навчання та дозвілля за кордоном, відкриті можливості для молоді далі в інтерв’ю розповідає Юлія.
-В якому університеті ти навчаєшся?
-Я навчаюся в Португалії, місто Браганса, в «Instituto Politécnico de Bragança» на першому курсі магістратури. Навчаюся за програмою «International Mobility – Double Degree», на спеціальності «Master in Management».
-Які твої враження від перебування за кордоном?
-Враження неймовірні. Спочатку було трішки тяжко, бо це мій перший досвід в навчанні закордоном, але я швидко адаптувалась і зараз мені тут подобається. Я познайомилася з студентами з України і ми разом подорожуємо Португалією, ходимо на різні івенти та разом збираємося на свята, наприклад на Великдень ми навіть спекли паску.
-Які умови перебування в Португалії? Проживаєш в гуртожитку чи в орендованій квартирі?
-Умови перебування в Португалії досить не погані, але є кілька нюансів. Тут дороге опалення і через те, в більшості квартир немає батарей, а люди користуються обігрівачами. Тому зимою стає волого і з’являється пліснява, але це вже як пощастить, бо стан квартир дуже різний.
В Брагансі є компанія «Riskivector», вона допомагає студентам з пошуком квартир і саме через них я шукала квартиру. Вони здають кімнати і ціна на них коливається від 140 до 260 євро, це все залежить від умов (одномісна кімната, двомісна кімната, з балконом, з особистою ванною).
-Чи є у тебе стипендія або ж компенсація твоїх коштів?
-Так я маю грант на навчання, що покриває мої витрати.
-Які предмети вивчаєш в університеті?
-На даний момент я вивчаю Quality Management та Advanced Human Resources Management.
-Чим відрізняється освіта в Україні та в Португалії, які особливості виокремлюєш із власного досвіду?
-Деякі відмінності існують. В Україні ми, зазвичай, практичні завдання виконуємо індивідуально, а в Португалії всі завдання та проекти реалізовуються в групах.
В Португалії пари тривають по 3 години, але є невеличка перерва в 15-20 хвилин, за яку можна встигнути сходити в кафетерій та випити кави. Також на початку кожної пари потрібно просканувати свій студентський квиток щоб твоя присутність зарахувалася.
Щодо викладачів: тут немає куратора групи, тут є куратори за спеціальностями, а також є Філіп, який працює в міжнародному відділі і по-факту заміняє всім іноземним студентам куратора. Тому, якшо виникає будь-яка проблема, він завжди допоможе і дуже швидко її вирішить.
-Які відносини з тамтешніми студентами? Чи знайшла нових друзів?
-Всі студенти дуже дружелюбні і можна швидко найти спільну мову.
-Яким чином відбувається дозвілля, яким є студентське життя у Брагансі?
-Кожного тижня в нас проводяться різні івенти, тому тут не засумуєш. Бувають такі дні, коли нічого не заплановано, то тоді студенти самі придумують, чим займатися, наприклад: організовують турнір з волейболу, йдуть до річки чи в похід в гори на оглядовий майданчик.
Також в університеті є туристична компанія, яка організовує різні подорожі як Протугалією, так і сусідніми країнами. Також тут можна подорожувати самостійно, адже білети на літак/автобус відносно не дорогі.
-Які перспективи вбачаєш для себе від навчання у Португалії? Що найбільше зацікавило, сподобалося?
-Мені подобаються люди, які тут проживають, вони є досить відкриті та можуть допомогти в будь-якій ситуації. Ще в них немає відчуття часу і вони нікуди не поспішають і, як на мене, це дуже класно, бо ти можеш просто жити і насолоджуватися життям без кіпішу.
Також мені дуже подобається клімат та природа, а ще, в них смачна національна кухня, особливо тістечка.
-Чи рекомендуєш студентам долучатися до цієї програми? Якою порадою на майбутнє могла би поділитися з ними?
-Звісно, я раджу студентам долучатися до цієї програми, бо це досить корисно та перспективно.
З приводу поради, хочу сказати, що якщо є можливість долучитися до такої програми, обов’язково їдьте! Це дуже круто мати таку можливість навчатися закордоном.