Впродовж останніх років зелені осередки у вигляді міських городів почали набувати популярності в Україні. Подібні проекти уже реалізували у Києві, Львові, Дніпрі та інших містах. Сьогодні утвердився у переліку міст, які прагнуть екологічних рішень та озеленення, й Луцьк.

Це перший подібний проект у нашому місті і в ЛНТУ його вдалося реалізувати за підтримки партнерів: об’єднання ГО «Zero Waste Alliance Ukraine», Департаменту молоді та спорту Луцької міської ради, ГО «Інститут транскордонних ініціатив».

городгородгородгород

Кожен із партнерів долучився до створення «Саду зростання». Так, задля дотримання технології вирощування рослин, був придбаний необхідний ґрунт, закуплена деревина для облаштування грядок, придбані саджанці тощо. Формували грядки та контейнери для компосту активісти власноруч. Крім того, для ефективності вирощування, ініціатори ідеї дотримуються технології мульчування та біопідживлення. Зокрема, перед висаджуванням рослин, у грядки спершу поклали картон, тоді гілки, присипали скошеною травою, а зверху виклали необхідний ґрунт.

городгородгородгород

Розмістили «Сади зростання» на території ЛНТУ, утім у доступі город не обмежений, адже користуватися ним можуть усі охочі. Відтепер це місце, у якому можна навчатися, відпочивати і досліджувати усім бажаючим лучанам і гостям міста.

Про місію та особливості міського городу розповів один із активістів та керівник стартап школи ЛНТУ Максим Войчук. Під час офіційного відкриття він провів міні екскурсію подякував партнерам за підтримку та закликав долучатися усіх охочих до розвитку городу та обміну досвідом щодо його вдосконалення.

городгородгородгород

Водночас, голова ГО «Zero Waste Lutsk» Катерина Демидюк наголосила, що особливість грядок у тому, що вони зроблені за принципом пермакультури, що дозволить полегшити догляд за ними. Крім того, біля городу розмістили компостер для біовідходів. Там зберігатиметься органіка, яку перероблятимуть черв’яки, а скидати органічні відходи у компостер теж можуть усі, хто їх сортує.

городгородгород

Привітав із успішною реалізацією громадської ініціативи проректор з НПР та досліджень ЛНТУ Олег Заболотний. Він додав, що подібні проекти сприятимуть розвитку, зокрема, дітей та молоді, адже за допомогою грядок вони зможуть досліджувати природу.

«Сьогодні ви побачите, що це не так складно, як здається, ознайомитеся із елементарними принципами органічного виробництва і це може бути цікаво кожному, в тому числі студентам, які зможуть вирощувати і досліджувати різні культури. Як показує світовий досвід, це хороші місця для відпочинку, для залучення дітей до вивчення природи, що сформує у них позитивну свідомість. Тому запрошуємо усіх бажаючих доєднуватися до цього проекту», - наголосив проректор.

городгородгород

Із вітальним словом виступив директор департаменту молоді та спорту Луцької міської ради Володимир Захожий: «Нам дуже приємно, що у Луцьку – це перший міський город. В Україні така ініціатива тільки набуває поширення. Ми знаємо, що Луцьк – місто прогресивне і цю тенденцію ми не хочемо зупиняти. Сьогодні город відкривається на території ЛНТУ і сподіваюся, що такі локації продовжуватимуть відкриватися при інших організаціях та структурах».

Про те, що аграрна мобілізація в Україні сьогодні на часі додала голова ГО «Інститут транскордонних ініціатив» Наталія Павліха. Вона зазначила, що городи і сади перемоги – це давня традиція, адже такі локації закладалися й під час світових воєн і вони також мають продовження сьогодні у світовій та українській практиках.

городгородгородгородгород

Після офіційного відкриття локації та висадження першої городини, учасники заходу мали можливість обговорити реалізацію цього проекту та перспективи створення подібних еко-ініціатив, актуальність та популярність екологічних напрямків розвитку міста та громади і нові цікаві ідеї, які можна втілювати, зокрема, на базі ЛНТУ.