Перейти до основного вмісту

Геоінформаційні системи (ГІС) зараз широко використовуються у дуже різних галузях виробництва і суспільного життя. Більшість сучасних карт, сучасні схеми організації руху, навігаційні додатки, системи моніторингу земель, лісів, повітря, схеми територіальної організації та планування заповідних об’єктів, адміністративних одиниць, громад і районів,  –  все це створюється за допомогою геоінформаційних систем. Крім зручного, інтерактивного  унаочнення даних ГІС дають можливість швидкого просторового аналізу – конфігурації буферних зон (санітарних, охоронних, прибережно-захисних), розрахунку транспортної та часової доступності, побудови цифрових моделей рельєфу та багато іншого.

Основи та практика ГІС для наших студентів-екологів викладаються вже більше 10 років, спочатку в рамках предметів «Екологічне картографування», «Геоінформаційні системи в екології», тепер – в об’єднаних курсах «Екологічне картографування та ГІС» та «ІКТ в екології». А екологи й агрономи першого курсу починають вивчати елементи роботи з ГІС, опановуючи дисципліну «ІКТ в професійній діяльності».

За цей час було розроблено чимало творчих та цікавих проектів, в т.ч. у процесі виконання кваліфікаційних робіт. Студенти кафедри екології та слухачі секцій Малої академії наук під керівництвом викладачів кафедри ставали призерами і переможцями Всеукраїнських конкурсів – зокрема, спеціалізованого конкурсу ГІС-проєктів «Екопогляд». А у 2022р на базі ЛНТУ відкрито також нову профільну секцію Волинської обласної МАН – «Геоінформаційні системи та дистанційне зондування Землі».

Саме для початківців - учнів МАН і студентів-екологів ми організовували захід до всесвітнього дня ГІС (GIS DAY), який відзначається у третю середу листопада. Наші, вже досить досвідчені користувачі, презентували широкі можливості ГІС на прикладі власних проектів, а початківці також долучались зі своїми першими розробками. Серед представлених тем: оцінка динаміки землекористування громад (зокрема, Торчинської та Ратнівської), створення тематичних карт у сучасних онлайн-сервісах, побудова цифрових моделей рельєфу полів, оцінка температури районів Луцька за космічними даними, аналіз забруднення повітря м. Луцька, дистанційна оцінка кількості пожеж регіонами України, класифікація космічних знімків за вегетаційними індексами, тощо.

ФАТЕ

Ми зареєстрували свою подію на GISDAY-2022 (https://storymaps.arcgis.com/stories/a8591f1541df4846832e19dd1aabfebe) разом із сотнями інших учасників з усього світу. В Україні цьогоріч таких учасників було лише 8 – у Луцьку, Рівному, Житомирі, Києві, Кропивницькому та Харкові.

ФАТЕ

На жаль, в запланований час повноцінно провести цей захід завадили аварійні відключення електроенергії та перебої зі зв’язком, спричинені черговими російськими атаками на енергетичну інфраструктуру. Саме в той день в Україні фактично трапився перший блекаут. Але усі представлені роботи з презентаціями були розглянуто пізніше, на засіданнях СКТБ «Екологічний моніторинг» ФАТЕ та на заняттях секцій МАН. Учасники отримали новий досвід, дізнались про прогресивні можливості ГІС, а частина студентів запланувала і почала реалізовувати нові дослідження.

Компанія ESRI, яка підтримує проведення GISDAY, надала можливість організаторам зареєстрованої події отримати безкоштовно річну ліцензію на професійне програмне забезпечення ArcGis for PersonalUse, включаючи браузерний сервіс ArcGisOnline. На кафедрі екології з радістю скористались такою пропозицією: нещодавно, наприкінці січня 2023 р., було отримано кілька наданих організаторами події ліцензій. Сподіваємось, вони суттєво допоможуть нам у навчанні та розробці й реалізації нових геоінформаційних проектів. До речі, слухачі секцій МАН вже використовують цей сервіс та застосували його у науковій роботі, поданій на обласний конкурс-захист. А студенти-екологи долучаться до роботи з новим програмним забезпеченням з початком нового, весняного семестру!