СТУДЕНТИ-ФІНАНСИСТИ ОЗНАЙОМИЛИСЬ
З ТВОРЧІСТЮ ГАБРІЕЛІ ЗАПОЛЬСЬКОЇ

23 березня студенти групи ФК-21 на чолі з куратором – старшим викладачем кафедри фінансів Вадимом Поліщуком ознайомилися з експозицією, присвяченій 160-річчю від дня народження Габріелі Запольської, організованої Генеральним консульством Республіки Польщі у Луцьку. Познайомила студентів з життям та творчістю нашої землячки директор Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки Людмила Стасюк.

Габріеля Запольська (Корвін-Піотровська Марія Габріеля Стефанія) – польська письменниця та актриса, що народилася у с. Підгайці на Волині. З 1897 року професійно займалась акторською діяльністю. В Парижі працювала у складі відомого «Вільного театру» (фр. — Th??tre Libre), а згодом – модерністичного «Th??tre de L'Oeuvre».

Як письменниця дебютувала у 1883 році під псевдонімом Габріеля Запольська. Дебютувала оповіданням «Один день з життя троянди» (пол. Jeden dzie? z ?ycia r??y) (1881). Спочатку у львівській, а пізніше у варшавській пресі публікувала новели і повісті. Її твори «Малашка» (1883), повісті «Кашька-Каріатида» (1885-1886) та «Переддень пекла» (1889) стали об'єктом численних дискусій, викликали обурення консервативної критики. Запольська написала багато новел, повістей і творів драматургії, серед яких найвідомішим є «Мораль пані Дульської», яка не сходить зі сцен до сьогодні.

Письменниця цікавилася єврейською культурою, виступала проти антисемітизму. У тижневику «?ycie» вийшла друком повість «Антисеміт». З гуманістичних позицій зображувала життя єврейського населення в п’єсах «Малка Шварценкопф» (1897), «Йойне Фірулкес» (1899). Зверталася також до теми патріотичної боротьби поляків – п’єси «Той» (1898); «Сибір» (1900). Проявляла інтерес до ідей соціалістів у романі «Зашумить ліс» (1899), п’єсі «В Домброве-Гурнічій» (1899).

У 1912 році у Празі взяла участь у Виставці праці польської жінки; стала членом мистецької комісії Театру Прем’єр, співпрацювала із львівським Незалежним театром.

Двомовна (українською і польською мовами) виставка представляє ретельно згромаджені львівською письменницею Беатою Кост біографічні дані та матеріали, доповнені цікавими фактами епохи і яскравими описами романів та скандалів, які були невід’ємною частиною життя Габріелі Запольської (у перекладі Світлани Дахно).

Студенти академічної групи ФК-21 Луцького національного технічного університету дякують адміністрації Волинської державної обласної універсальної наукової бібліотеки імені Олени Пчілки за надану можливість ознайомитися з творчістю нашої відомої землячки.

Вадим Поліщук,
старший викладач кафедри фінансів,