Перейти до основного вмісту

Запозичення міжнародного досвіду, у будь-якій сфері економіки, на сьогодні є як ніколи актуальним, особливо у питаннях соціальної підтримки. 20 березня 2024 року, на запрошення Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», НПП факультету аграрних технологій та екології, а також здобувачі першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів здобуття вищої освіти ОП «Агроінженерія» та «Агрономія», мали змогу прослухати лекцію доктора Марко Берардо Ді Стефано, власника мережі соціальних ферм (Італія) на тему: «Соціальне фермерство: багатофункціональний погляд на сільське господарство».

Фате ФатеФате


Соціальне фермерство представлене господарствами, які зосереджені переважно поблизу великих міст, наприклад, поблизу Риму знаходиться близько 2000 соціальних ферм різного спрямування, робота яких націлена на допомогу людям, які мають ментальні відхилення у стані здоров’я, переважно це люди з інвалідністю, біженці, військові та інші групи населення, що потребують особливої допомоги. Вони залучаються як до ручної так і до механічної роботи на цих фермах, догляду за рослинами та збору врожаю. Такі господарства цікаві для комунікації та психологічної підтримки, адже під час роботи люди спілкуються, розповідаючи свої життєві історії, шукають однодумців та мають підтримку в їхній особі.

Господарства мають спеціальний фонд для прибутків, який формується за рахунок продажу продуктів напряму споживачеві, завдяки чому є змога його постійно поповнювати. Також вони можуть надавати певний спектр послуг, зокрема, туристичного характеру, такі як відпочинок в умовах ферми або працетерапія. Це інноваційний підхід до ведення аграрного виробництва, який робить внесок як в аграрну галузь, так і в адаптацію людей з спеціальними потребами.

ФатеФатеФате


Ще один напрямок – це праця з тваринами, як елемент реабілітації людей з особливими потребами, зокрема і військових, які за допомогою фізичної праці та догляду за тваринами, кіньми та віслюками, налагоджують своє ментальне здоров’я. Для тварин важлива взаємодія та тактильні відчуття, а для людини бачити їхню віддачу та відчуття потреби в собі.

Уряд Італії виділяє для розвитку соціального фермерства спеціальні кошти, адже існує ряд програм, за якими люди з особливими потребами можуть прийти в цю галузь, а соціальні служби, своєю чергою, мають контакти осіб, які потребують допомоги та контактують їх з фермерами аби кожна потребуюча людина могла повністю себе реалізувати у відповідному напрямку роботи.

Приватне соціальне фермерство є ще одним різновидом галузі, функціонування яких здійснюється не за урядові кошти, а за кошти фізичних осіб, частина яких компенсується урядом. Кошти можуть бути залучені також від благодійних та громадських організацій, діяльність яких дотична до діяльності ферм. Також вони допомагають шукати прямі ринки збуту. Співпрацюють такі господарства також зі сферою харчової промисловості, адже вирощена продукція слугує сировиною для виготовлення продуктів харчування, а частка від їх продажу надходить у фонд господарства.

ФатеФатеФате


Одне із господарств, поблизу Риму, організоване спеціально для жінок, які зазнали насилля. Вони мають можливість соціальної адаптації та повернення до звичайного спокійного життя. Наприклад, можуть організовувати фуршетні столи на різні заходи і таким чином комунікувати з людьми та соціально адаптуватись, або ж є невеличке виробництво із виготовлення вегетаріанських бургерів та інших вегетаріанських продуктів, де ці жінки працюють, а сировиною для їхнього виробництва є продукція вирощена на соціальних фермах. Для продукції існує спеціальний логотип «Social Farming», який дає право на таку діяльність та продаж після певної процедури сертифікації.

Соціальні фермерські господарства також допомагають людям із малозабезпечених верств населення, даючи їм можливість додаткового заробітку або ж придбання продуктів харчування за спеціальною ціною. Адже, купивши продукцію із логотипом «Social Farming», частина коштів надходить на розвиток соціального фермерства, таким чином формуючи урядовий кошторис для подальшої підтримки осіб, які готові розпочати роботу в цьому напрямку.

ФатеФатеФате


В ході лекції українські колеги зазначили, що напрям соціального фермерства дуже актуальний для нашої держави, особливо у воєнний та і в повоєнний період. Цікаво було дізнатись чи є міжнародні програми підтримки саме такого напряму, які дії та кроки необхідно робити для їхнього впровадження. Доктор Марко Берардо Ді Стефано зазначив, що першочергово необхідно починати працювати із соціальними службами, визначити контингент потребуючих осіб, визначити напрям роботи господарства та його спрямування.

 

Факультет аграрних технологій та екології