Перейти до основного вмісту

«Сучасна молодь чітко розуміє важливість освіти для майбутнього», - професор Яна Ленгер

От уже близько півроку у Луцькому національному технічному університеті на кафедрі гуманітраних наук, соціального забезпечення та права ділиться своїм досвідом та навчає студентів особливостям юридичної сфери професор Ужгородського національного університету Ленгер Яна Іванівна. Протягом такого відносно не тривалого періоду, Яна Іванівна успішно влилася в колектив, полюбилася студентами та стала невід’ємною частиною життя нашого університету.

Зважаючи на те, що у Луцькому НТУ напрямок «Право» був запроваджений зовсім недавно, маємо сподівання, що досвід та фаховість професора допоможе нашому університету вийти на новий рівень та зайняти передову позицію, серед ЗВО, які готують спеціалістів в правничій галузі. Тож, для тих, хто не встиг познайомитися ближче з ужгородською науковицею, ми поспілкувалися про її бачення розвитку правничої спеціальності, сучасних підходів до освітнього процесу та затребуваність юристів на українському ринку праці. Про це та не тільки читайте далі в інтерв’ю.

-Яно Іванівно, розкажіть де навчалися і як формувався ваш шлях у науці?!

- Вищу освіту я здобувала  на юридичному факультеті  Ужгородського національного університету. Після закінчення залишилась працювати асистентом: спочатку на кафедрі теорії та історії держави і права, а згодом – на кафедрі конституційного права та порівняльного правознавства. В подальшому,  захистивши дисертацію на здобуття ступеня кандидата юридичних наук,  працювала на посаді доцента, а потім, після захисту дисертації на здобуття ступеня доктора юридичних наук – на посаді професора. Ще з дитинства я хотіла навчати діток. Спочатку це було бажання працювати в школі, а згодом зрозуміла, що то мають бути саме студенти.  З ними я успішно зараз і працюю.

- Ваш науковий напрямок – право. Чому вирішили залишитися саме у науковій царині, а не реалізовувати себе у практичній діяльності? Можливо маєте досвід роботи саме практикуючого юриста?

- Рішення залишитись тільки у науці прийшло  не одразу. Спочатку я успішно поєднувала наукову та практичну діяльність. Перед захистом кандидатської дисертації  мені дуже бракувало часу для того аби встигати все, а в добі лише 24 години, і рішення залишитись тільки в науці прийшло саме по собі.

- Як Ви потрапили до Луцького НТУ?

- З керівником Луцького НТУ Савчуком Петром Петровичем нас познайомили спільні друзі.  В розмові він запропонував попрацювати у Луцькому НТУ, де саме відбувався набір бакалаврів на спеціальність «Право». Цікавість взяла гору і я погодилася, бо ж викладання права у технічному ЗВО, в порівнянні з класичним університетом, це новий позитивний досвід (студенти більш креативні та допитливіші).

- В Ужгородському університеті Ви працює на кафедрі конституційного права та порівняльного правознавства, що викладаєте для студентів Луцького НТУ?

- «Конституційне право України»  та «Муніципальне право України».

- В УжНУ юридичний факультет функціонує ще з 1991 року, у Луцькому НТУ напрямок «Право» був започаткований зовсім недавно. Які на Вашу думку є методи стрімкого розвитку кафедри в нашому університеті?

- Кафедра є структурним підрозділом університету, що проводить освітню, методичну та наукову діяльність  за відповідною спеціальністю. Вона об’єднує фахівців, що здійснюють одночасно навчальну, науково-методичну, науково-дослідну діяльність,  інноваційну, профорієнтаційну та виховну роботу зі студентами. Кафедра працює на принципах: верховенства права, людиноцентризму, науковості, саморозвитку, академічної свободи, забезпечення якості освітньої діяльності, інтеграції з ринком праці, інтеграції у міжнародний освітній простір, колегіальності та гласності.  В колективі правників-науковців Луцького НТУ є наявні всі вищезазначені елементи, тож розвиток кафедри відбуватиметься стрімко.

- Щороку в Україні зі студентських лав виходять тисячі випускників у галузі права. Чи є правничі спеціальності затребуваними і актуальними на ринку праці?

- Існує думка щодо перевантаженості суспільства правниками. Хочу зауважити її хибність, оскільки наразі юристів дуже бракує в країні, а висококваліфікованих – тим більше. Ми живемо в такий час, коли обізнаність в законах забезпечує нормальну життєдіяльність людини. Знання своїх прав і обов’язків дозволяє адекватно та правильно реагувати на реалії сьогодення. Крім того, у більшості  правоохоронних органів, суддів, органів державної влади (юридичних відділах), установ та підприємств існує суттєва нестача правників.

- Чи передбачає юридична освіта «універсального» випускника, чи все-таки більш доцільно здобувати фах на вузькоспеціалізованій кафедрі і вивчати один конкретний напрямок (міжнародне право, конституційне, господарське тощо)?

- Зараз навчання  передбачає до третього курсу вивчення універсальних і «однакових» дисциплін для всіх студентів-правників, з подальшою спеціалізацією. Тобто відбувається грамотне поєднання «універсальність-спеціалізація», що дає змогу студенту зрозуміти свої вподобання в правничій сфері і в подальшому, маючи прекрасну базу, вивчати ті предмети, котрі йому до душі.

- У Луцькому НТУ передбачають створення імпровізованої зали судових засідань для навчання студентів і набуття практичних навиків. Чи є щось подібне в УжНУ і який ефект це насправді даєз добувачам освіти?

- Так, подібна зала є в УжНУ, так як й в інших ЗВО. Створення зали судових засідань надасть змогу студентам-правникам на практиці відчути себе суддею, адвокатом чи прокурором. Це дозволить більш глибоко зрозуміти всі специфічні сторони процесу, краще засвоїти матеріал, а також підготує студента до дорослого життя правника (не буде відчуття страху в реальності). Крім того, імпровізована зала судових засідань є чудовим місцем для проведення судових дебатів та всіляких правничих брейн-рингів.

- Чи беруть участь в освітньому процесі практикуючі юристи?

- Безумовно, ті предмети, котрі носять більше практичний характер потребують вивчення саме  з практиками, оскільки ніхто краще не зможе пояснити з наведенням безлічі прикладів.

- Впродовж Вашої викладацької діяльності, вдалося прослідкувати «зміну» студентства? Як на Ваш погляд за цей час змінилася молодь, її ставлення до навчання, розвитку, кар’єри тощо?

- Безперечно студенти міняються.  Зараз дедалі менше стає тих, кого «змусили» батьки і більше тих, хто має бажання вчитися чогось нового. Зараз модно вести здоровий спосіб життя, займатись спортом та мати вищу освіту. Молодь (звичайно не вся, але більшість таки прослідковується) розуміє важливість освіти для подальшого життя. Студенти дуже талановиті та креативні, а науково-педагогічні працівники та керівництво вузу створюють всі можливості для повноцінного, цікавого та продуктивного в практичному житті навчанні.

- Вам вдалося попрацювати кілька місяців у Луцькому НТУ, які враження справило на вас і місто, і університет, і колектив?

- Луцьк – дуже красиве місто, з великою кількістю пам’яток  архітектури та мистецтва. Місто – в якому вдало поєднується минуле та сучасність. Щодо колективу, то враження лише позитивні: доброзичливі, компетентні, дружні та висококваліфіковані спеціалісти. Про університет можу сказати - потужний, злагоджений, синхронізований механізм з авторитетним керівництвом на чолі.

Інформаційний відділ Луцького НТУ