У Луцькому НТУ презентували Програму наукових обмінів імені Фулбрайта
У Луцькому національному технічному університеті відбулася презентація Програми імені Фулбрайта для студентів, аспірантів та викладачів.
На презентації був присутній ректор Луцького НТУ Петро Савчук, який закликав студентів бути активними і користуватися їхнім «золотим часом», беручи участь у подібних програмах задля самореалізації і навчання.
«Я два роки тому, на запрошення американських рад, не знаючи англійської мови, бо вивчав німецьку, побував у США. Мене дуже ошелешила система освіти, можливості і середовище. Коли я повернувся, то не міг прийти до тями від отриманих вражень. Тому якщо ви зараз відчуваєте, що можете себе випробувати і поїхати на таке навчання, маєте зрозуміти, що такі шанси бувають раз у житті. Такі можливості варто використовувати, бо їх більше може не бути. У вас зараз фантастичний час, коли ви можете себе у чомусь спробувати і не такі жорсткі вимоги, аби виграти цю програму. Ми будемо максимально сприяти всім студентам, які переможуть, або намагатимуться виграти у подібних грантових програмах», - зазначив ректор.
Закликала молодь використовувати можливості та пробувати свої сили у проходженні навчання за кордоном завідувач відділу неперервного навчання Олена Ковальчук:
«Дуже приємно бачити велику кількість зацікавлених людей у тому, щоби почути і побачити, що пропонують нам американські ради. Багато хто говорить, що хоче поїхати за кордон, побачити світ, а тут посольство США і Американські ради показують свої пропозиції. Щоб поїхати за кордон, окрім знання мови, потрібно мати й знання зі спеціалізації, аби показати себе, так би мовити «продати» свої мізки, щоб вас оцінили і дали можливість навчатися безкоштовно чи зі стипендіями, проводити дослідження чи проявити певні лідерські задатки», - Ковальчук.
Отож, про історію програми наукових обмінів Сполучених Штатів Америки та умови участі у ній розповіла асистент проекту Анна Пасенко.
За словами жінки Програма імені Фулбрайта, спонсорована урядом США, посідає чільне місце у системі міжнародної освіти. Узасаднена ідеєю взаємодії та взаєморозуміння й уґрунтована на пізнанні та повазі до розмаїтого світу, вона успішно діє з 1946, нині – більш аніж у 160 країнах світу. За час існування Програми в Україні – з 1992 року – близько 1000 українців навчались, стажувались, проводили дослідження в США; своєю чергою, понад 650 американців викладали в українських вишах й займались науковою працею. За 25 років існування Програми в Україні понад 1000 українців навчались, стажувались, проводили дослідження у США; майже 700 американців викладали в українських вищих навчальних закладах й займались науковою працею.
«Програма Фулбрайта – це грантова стипендіальна програма, яка займається академічними обмінами, тобто українці їдуть в університети Америки, американці, відповідно, в наші заклади освіти. Програма названа на честь сенатора від штату Арканзас Джеймса Вільяма Фулбрайта, який виступив з законодавчою ініціативою, спрямованою на створення програми міжнародних наукових обмінів», - зазначає лектор.
За словами Анни Пасенко, проект містить 7 програм, завдяки яким відбувається міжнародний обмін студентів та науковців. Три із них актуальні для американської сторони, рештою програм можуть скористатися власне українці.
Відтак, програма для студентів старших курсів та випускників ВНЗ Fulbright Graduate Student Program: Навчання в американських університетах від одного до двох років на здобуття ступеня магістра. У конкурсі можуть брати участь студенти старших курсів та випускники ВНЗ. Кандидати повинні мати щонайменше диплом бакалавра на час призначення стипендії.
Програма для молодих викладачів та дослідників Fulbright Research and Development Program: Проведення досліджень в університетах США тривалістю від шести до дев'яти місяців. У конкурсі можуть брати участь особи віком до 40 років з дворічним професійним досвідом: викладачі; аспіранти та дослідники, які ще не мають наукового ступеня; кандидати наук (не пізніше 5-ти років після захисту); адміністратори вищих навчальних закладів; співробітники науково-дослідних установ; журналісти; фахівці з бібліотечної, музейної та архівної справи; спеціалісти у сфері управління культурою; працівники громадських організацій (НДО).
Програма Fulbright Foreign Language Teaching Assistant Program: Стажування з викладання української мови (асистенція американським викладачам) в університетах/коледжах США тривалістю дев'ять місяців. У конкурсі можуть брати участь викладачі-початківці та молоді фахівці, які спеціалізуються з лінгвістики, української літератури, перекладацьких студій, комунікацій, журналістики, американських студій, викладання англійської мови. Кандидати повинні мати щонайменше диплом бакалавра на час призначення стипендії (липень наступного року).
Програма для кандидатів та докторів наук, дослідників та аспірантів напередодні захисту Fulbright Scholar Program: Проведення досліджень в університетах США тривалістю від трьох до дев'яти місяців. У конкурсі можуть брати участь кандидати та доктори наук; діячі культури, фахівці з бібліотекарства, журналісти та юристи; дослідники без наукового ступеня з досвідом роботи не менше п'яти років; аспіранти напередодні захисту, які отримають науковий ступінь до початку гранту.
Варто зазначити, що для того, аби подати заявку на участь у програмі потрібно мати українське громадянство та вільно володіти англійською мовою. Якщо заявник таки отримає грант, це означає, що він покриває усі витрати: переліт в обидва боки, візова співбесіда, медичне страхування, оплата навчання/стажування та місячна стипендія, яку можна витрачати на харчування чи проживання тощо.
Відбір учасників складається із кількох етапів, зокрема: подача документів, співбесіда англійською мовою в офісі Програми Фулбрайта у Києві, здача мовних тестів, підбір університетів і затвердження американською стороною.
Крім того, зазначає Анна Пасенко, після завершення програми, кар’єра фулбрайтівця не завершується, адже кожен її учасник входить до Українського Фулбрайтівського товариства, що своєю діяльністю реалізовує ідею Програми, активно впроваджує у життя досвід, набутий в американських університетах. Учасники товариства беруть участь у щорічних конференціях, тематичних семінарах та круглих столах, інформаційних зустрічах та інших наукових заходах.
«Нам цікаві люди, які прагнуть отримати досвід й повернутися в Україну, аби тут щось зробити, використати свої знання, щоби зробити щось корисне тут», - наголошує лектор.
Насамкінець Анна Пасенко розповіла про випускників програми і те, який досвід вони отримали від стажування чи наукових досліджень у США та як потім змогли реалізувати набуті знання в Україні. Варто зазначити, що серед учасників програми чимало науковців і студентів із Луцька, Рівного, Львова, Києва та ін. Крім того, серед найвідоміших особистостей-фулбрайтівців письменниця, поетеса, есеїстка Оксана Забужко, почесний президент Національного університету «Києво-Могилянська академія» В’ячеслав Брюховецький та український учений, народний депутат України VIII-го скликання Віктор Єленський.
Більше фото за посиланням:https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab...
Інформаційний відділ Луцького НТУ, Ілона Карпюк