Перейти до основного вмісту

З січня 2024 в ЛНТУ стартував спільний науковий проект STARS_CUT UA  з координатором від кафедри інженерії матеріалознавства Краківської політехніки, який фінансується польською агенцією NAWA і має на меті сприяти розвитку наукової співпраці між університетами у сфері розробки матеріалів для сталого розвитку. 

Протягом 2024 року проектом передбачені короткострокові наукові стажування викладачів та аспірантів за напрямом матеріалознавство, спільні дослідження, cпільні публікації чотирьох наукових статей, участь у міжнародній  конференції ACEX 2024, літній школі GeoCamp 2024, проведення спільного міжнародного наукового семінару. 

«Хочу зазначити, що співпраця між кафедрами має більше ніж 10-річну історію, і це вже не перший проект з партнерами з Кракова, але перший науковий»,- розповідає завідувач кафедри матеріалознавства ЛНТУ Микола Мельничук.

Матеріалознавство Матеріалознавство Матеріалознавство Матеріалознавство


Відповідно, перший навчальний візит в рамках STARS_CUT UA відбувся з 25 по 31 березня, викладачі кафедри матеріалознавства Микола Мельничук, Оксана Садова та Phd студентка Ніна Полівода пройшли міжнародне наукове стажування в Краківській політехніці у відділі інженерії матеріалів. Головними менторами були професор Кінга Корнієно та доцент Барбара Козуб.

Учасники стажування вивчали методики роботи з скануючим електронним мікроскопом (SEM), енергодисперсійної рентгенівської спектроскопії (EDX), розробки геополімерів та особливості 3D-друку геополімерів.

Матеріалознавство Матеріалознавство Матеріалознавство


Під час стажування науковці досліджували зразки, підготовлені в лабораторіях ЛНТУ, власне хімічний склад, структуру, пористість, вплив середовища (температура, тиск, вологість) у імітаційній камері. Зокрема, один напрямок - це дослідження нового екологічного конструкцйного спеченого термоперліту будівельного призначення та інший напрямок біокомпозиту з відновлювальних джерел. За результатами дослідження будуть опубліковані наукові статті спільно з колегами з Краківської політехніки.

«Цікавим і корисним був міжнародний досвід і обмін ідеями, оскільки у цей час у відділі також проходили стажування аспіранти з Литви та Німеччини, які досліджують 3Д-друк геополімерів, а також студент магістр з Італії, який за походженням з Пакистану і виконує свою випускну атестаційну роботу у Кракові. Також ми були запрошені на заняття з студентами матеріалознавцями на курс «Матеріали для циркуляційної економіки» де взяли участь у дискусії,  щодо стану під час війни економіки, виробництва і науки в Україні»,-додає Микола Мельничук.

Матеріалознавство Матеріалознавство Матеріалознавство Матеріалознавство Матеріалознавство Матеріалознавство


Разом з проф. Kinga Korniejenko та Barbara Kozub науковці ЛНТУ обговорили питання щодо реалізації проєкту та наступні кроки співпраці, зокрема спільні публікації та конференції. З проф. Stanisław Kuciel, керівником напряму біокомпозитів, обговорили співпрацю з розробки нових біокомпозитних матеріалів. За результатами стажування заступник декана Dariusz Mierzwiński та координатор проекту вручив учасникам стажування сертифікати.

Завідувач кафедри матеріалознавства, Микола Мельничук