Перейти до основного вмісту

Забруднення повітря та боротьба зі сміттям, лісовий ресурс та нищівний вплив війни на екологію: ці та багато інших питань піднімали учасники круглого столу в ЛНТУ під назвою «Екологічні проблеми Волині».

Круглий стіл є щорічним і традиційно кафедра екології ЛНТУ гуртує фахівців-практиків, науковців та студентів в обговоренні актуальних питань.

екологіяекологіяекологія

Із вітальним словом до учасників заходу звернувся завідувач кафедри екології Василь Іванців. Він представив гостей круглого столу та подякував  за те, що вони є надійними партнерами кафедри, сприяють студентам у проходженні практики, реалізовують принципи дуальної освіти, підтримують в усіх починаннях та спільно працюють над вдосконаленням освітнього і наукового осередку.

екологіяекологія

Відзначила актуальність тематики круглого  проректор з НПР та досліджень ЛНТУ Олена Лютак: «Наукові заходи, присвячені екології - надзвичайно актуальні. Сталий розвиток, в основі якого лежить і екологія, і економіка, і соціальна складова це - майбутнє. Будь-яке  економічне зростання без збалансованого використання тих ресурсів, якими ми володіємо, однозначно неможливе. Проблеми екології є надзвичайно важливими. Ми розуміємо, наскільки нам важко буде відбудовувати нашу країну, який катастрофічний вплив на наше навколишнє середовище завдала війна і яка величезна кількість замінованих територій сьогодні є, але саме у ваших руках є можливість розвивати, творити і надихати нас й надихатися самим для відновлення нашої держави».

екологіяекологіяекологіяекологія

Розпочала робочу частину круглого столу випускниця Малої академії наук Волині, неодноразова призерка різноманітних наукових конкурсів, під керівництвом доцента кафедри екології Миколи Федонюка, учениця ліцею №18 міста Луцька Домініка Різник. Вона представила до уваги присутніх власне дослідження на тему: «Вивчення динаміки водних об’єктів національного парку «Прип’ять-Стохід за дистанційними даними».

екологіяекологіяекологіяекологія

Згодом про екологічну ситуацію на Волині та в Україні поділилися запрошені гості заходу. Зокрема, начальник Держекоінспекції Волині Віра Баландіна акцентувала увагу на проблемі сміття. Вона зазначає, що згідно з рейтингами, Луцьк є чистішим від багатьох інших міст України, утім питання накопичення сміття все ж є чи не основним. До того ж, найбільше забруднення помітне біля більших міст області, а сміттєзвалища займають величезну територію продуктивних земель, які можна було б використовувати зовсім за іншим призначенням. Тож фахівчиня наголошує на важливості будівництва сміттєпереробного заводу, над чим працюють органи місцевої влади. Водночас, Віра Баландіна акцентує увагу на свідомості людей, адже навіть елементарне сортування сміття вдома сприятиме вирішенню екологічної проблеми в країні.

екологіяекологіяекологіяекологія

Своєю чергою, заступник начальника Північно-Західного міжрегіонального управління лісового та мисливського господарства Борис Бабеляс розповів про екологічну ситуацію в галузі лісового господарства. Він зазначає, що дякуючи географічному розташуванню, природо-кліматичним умовам та іншим чинникам, територія Волинської області має екологічну ситуацію на досить високому рівні. Утім найбільшою проблемою сьогодні є наслідки війни і зокрема, на Волині вони зачепили смугу лісів вздовж державного кордону. Таким чином, майже три тисячі гектарів лісових масивів в області не доступні для догляду за лісом та його охорони і туди, додає Борис Бабеляс, можна буде «зайти» іще не скоро.

екологіяекологіяекологіяекологія

Тему нищівного впливу війни продовжив і директор Поліської дослідної станції ННЦ «Інститут ґрунтознавства та агрохімії ім.. О.Н.Соколовського» Володимир Гаврилюк. За його словами, значна частина установ Інституту знаходиться під окупацією або ж на уже звільнених територіях, але там вести діяльність фактично неможливо. Чимало установ ліквідовані, на землях дослідних станцій ведуться інтенсивні бойові дії, тож яким чином відновлювати територію земельних ділянок, як вирівнювати кількаметрові вирви після бомбардувань і яким чином відновлювати родючий шар ґрунту, якого нині на цих землі немає – основні проблеми галузі.

екологіяекологіяекологіяекологіяекологія

Із результатами власних досліджень щодо проблем екології також виступили: директор Волинської філії державної установи «Інститут охорони ґрунтів України» Андрій Бортнік, заступник завідувача відділу фітосанітарного аналізу ДУ «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» Ірина Хоменко, методист відділу зоології Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Волинської обласної ради Ірина Стрільчук, доцент кафедри ботаніки і методики викладання природничих наук ВНУ ім..Лесі Українки Оксана Іванців та завідувач кафедри агрономії ЛНТУ Микола Зінчук.

екологіяекологіяекологіяекологіяекологіяекологіяекологіяекологія

Загалом же, круглий стіл об’єднував одразу 5 основних тематик, серед яких:

Моніторинг локальних, регіональних та транскордонних впливів на стан природного середовища.

Агроекологія, ґрунтознавство, органічне землеробство.

Функціонування заповідних територій, охорона рослинного і тваринного світу.

Ресурсозбереження та збалансоване природокористування.

Екологічна психологія та педагогіка.