Відбулася Четверта Міжнародна конференція
«Співпраця між Україною і Литвою
в умовах російської загрози»
Завдяки співпраці Луцького Національного технічного університету, Луцького центру з питань вивчення безпеки з Литовською асоціацією атлантичного договору, Центром інформації і документації НАТО в Україні, Посольством Литовської Республіки в Україні 15-18 лютого 2016 року в містах Вільнюс і Каунас (Республіки Литви) проходила Четверта Міжнародна конференція «Співпраця між Україною і Литвою в умовах російської загрози», що присвячена Дню відновлення незалежності Литовської держави.
Учасників конференції привітав Надзвичайний і Повноважний Посол України в Литовській Республіці Володимир Яценківський. Директор Луцького центру з питань вивчення безпеки, доцент Луцького національного технічного університету Оксана Урбан виступила з доповіддю та прийняла участь в перемовинах української делегації в Міністерстві закордонних справ Республіки Литви.
Під час конференції було обговорено ряд проблем українсько-литовського співробітництва в контексті російської загрози. Зокрема, учасники обговорили питання нових викликів і загроз для системи безпеки НАТО в контексті російської окупації території України, проблеми гарантування безпеки Литви і України в умовах інформаційної війни, політико-економічні аспекти взаємовідносин України та Литви в контексті російської загрози, ролі інституцій громадянського суспільства в литовсько-українській співпраці, досвіду Литви щодо подолання тиску з боку Росії, ролі місцевих територіальних громад в налагодженні українсько-литовського співробітництва, перспектив співпраці України і НАТО в контексті російської агресії, енергетичної безпеки України і Литви в умовах нових викликів, політико-правових аспектів українсько-литовської співпраці в умовах російської загрози, ефективності сучасної системи міжнародних і міждержавних договорів, збереження національної пам’яті і декомунізації суспільства в контексті нових суспільних викликів, психологічної безпеки суспільства в умовах політичної нестабільності та інші аспекти безпеки і оборони в рамках тематики конференції.
Учасники конференції дійшли до висновку, що російське вторгнення в Україну – це виклик світовій безпеці. З огляду на це, акцентовано увагу на необхідності посилення співпраці між українськими і литовськими експертами, науковцями, аналітиками і дослідниками. Наголошено на важливості проведення системних реформ в Україні, запозичення досвіду Литви щодо реформ та якнайшвидшої інтеграції України в європейські і євроатлантичні структури.
В рамках проведення конференції представники української делегації провели перемовини з Послом з особливих доручень Європейського партнерства Міністерства закордонних справ Литовської Республіки, екс-послом Литовської Республіки в США, доктором Жигімантасом Павіліонісом, керівником відділу України і Молдови Департаменту політики східного сусідства Астою Андріяускене, другим секретарем відділу України і Молдови Департаменту політики східного сусідства Едвардом Віскуном. Участь у перемовинах в МЗС Литовської Республіки прийняли представники Посольства України в Литовській Республіці на чолі з другим секретарем Посольства Таїсією Апанович. Учасники конференції прийняли участь в святкових заходах з нагоди Дня відновлення незалежності Литовської держави і дали інтерв’ю литовським ЗМІ.
Досягнуто домовленості про проведення П’ятої конференції в місті Луцьку.
Оксана Урбан,
доцент кафедри економічної теорії
та міжнародної економіки