Професор кафедри фінансів, банківської справи та страхування, д.е.н., начальник відділу забезпечення якості освітнього процесу, ліцензування та акредитації ЛНТУ Олена Кузьмак перебувала як запрошений професор у Політехнічному університеті Барі (Італія) протягом 3 місяців. Впродовж цього часу, каже викладач, Італія зробила значний вплив на професійну науково-практичну діяльність.

Перебування в Політехнічному університеті Барі було насиченим подіями та робочими зустрічами.

Результатом перебування є написання спільних наукових статтей авторів Pierpaolo Pontrandolfo та Олена Кузьмак на тему: «Реалії України на шляху до сталого розвитку»; «Розвиток розумних міст в умовах сталого розвитку територіальних громад» та подання у наукові журнали, включені до наукометричної бази Scopus. Статті сконцентровані на дослідженні українських реалій за допомогою інструментарію, розробленого італійськими вченими. Надзвичайно цікавою вийшов експеримент для обох сторін, як Італії, так і для України.

БаріБаріБарі

Професор Олена Кузьмак взяла участь у відкритті Бізнес школи в Політехнічному університеті Барі. На зустрічі були присутні мер міста Барі, голова муніципалітету регіону Апулії, представники великого та середнього бізнесу.

Окрім наукових досліджень, налагоджено співпрацю щодо організації внутрішньої системи якості. Відбулася зустріч з віце ректором, головою Ради забезпечення якості Політехнічного університету Барі, професором Fabio Fatigusto та Maria Rosaria Vaccarelli, реальність перевершила очікування. Дізналася багато цікавого: групи забезпечення освітніх програм бакалавра складаються з 9 професорів, магістра – з 6 професорів. Діяльність кожного професора оцінюється Національним агентством. Результати опитувань студентів надсилаються до ANVUR (Національної агенції забезпечення якості вищої освіти) і від них залежить не лише контракт з викладачем, а й фінансування університету в цілому. Опитувальники студентів для усіх університетів є стандартними, розробленими ANVUR. Кількість експертів, які приїжджають на акредитацію - 9 чоловік, з яких 2 -студенти. Результати проведених опитувань автоматично обробляє спеціальна програма, при чому опитування кожного студента за кожною дисципліною протягом семестру проводиться двічі, але ні в якому разі не після складання іспитів з дисципліни. Для відкриття нової освітньої програми потрібно значно більше документів. Внутрішня система якості розгалужена, всі члени комісій з якості департаментів обираються лише голосуванням. І це далеко не усе, тобто нових ідей, знань, вражень більше, ніж очікувалося.

БаріБарі

Надзвичайно знаковою та масштабною подією була інавгурація навчального року в Politecnico di Bari. Ректор Франческо Купертіно відкрив церемонію, безпосередню участь взяла і професор ЛНТУ Олена Кузьмак. Виступали спікери щодо ролі університетів у житті суспільства, які генерують та діляться знаннями. Піднімалася тема співпраці університетів з бізнесом. Присутньою була на церемонії міністр освіти Італії Марія Крістіна Месса, яка виступала з заключною промовою. Під час зустрічі з міністром освіти Італії відбулася розмова щодо перебування українських науковців в Італії, Олена Кузьмак висловила щиру вдячність міністру за активну позицію у підтримці України.

БаріБарі

Під час перебування в Італії, викладач також взяла участь у конференції «The Ukraine crisis: responses from the European higher education and research sectors» («Криза в Україні: реакція європейських секторів вищої освіти та наукових досліджень») , яка організована Міністерством освіти і науки України, All European Academies (ALLEA), Kristiania University College, International Science Council (ISC). На конференції виступив міністр освіти і науки Сергій Шкарлет. Під час обговорення в групах Олена Кузьмак поділилася досвідом перебування на посаді запрошеного професора в Політехнічному університеті Барі в Італії щодо досвіду спільних наукових напрацювань та можливостей співпраці з партнерами. Розповіла іноземним колегам про проблеми українських вчених у роботі в умовах війни, під звуки сирен та зазначила, що Україна є країною великих можливостей і саме зараз найбільш необхідною є підтримка українських вчених світовою спільнотою.

БаріБаріБарі

Окрім робочих та професійних моментів були і неофіційні дружні зустрічі, на яких розповідали професорам Політехнічного університету Барі про важку ситуацію в Україні, показували фото та відеоролики про красу України та про війну у державі, частували українськими стравами. Атмосфера була тепла та невимушена.

День вишиванки також не пройшов повз: його відзначали в Італії і чули підтримку італійців, теплі слова та віру в перемогу України.

БаріБаріБарі

Унікальним місцем Барі є Базиліка Святого Миколая (Basilica di SanNicola), де зберігаються мощі Святого Миколая і, звичайно, основним проханням та заповітною мрією було бажання якнайшвидшого миру в Україні.

«Єдине, в чому впевнена, що тісна співпраця попереду. В Україні все буде, але спершу - перемога! Все буде Україна!», - наголошує Олена Кузьмак.