Перейти до основного вмісту

Враження студентів Луцького НТУ
від навчання в Португалії

Протягом 2015-2016 навчального року студентам Луцького НТУ випала можливість взяти участь у міжнародній програмі ERASMUS+. Запит був на студентів-менеджерів, тому студентів факультету бізнесу не могли не відібрати.

Тож від Луцького НТУ до Португалії відібрали чотирьох представників: Антона Безносикова, Катерину Бондарську, Юлію Карпінську та Лідію Кривовязюк. Всі переймалися, адже країна призначення знаходиться далеко і португальська мова складна і зовсім незнайома. Однак, коли дісталися до самого міста Браґанси та мали нагоду поспілкуватися з представниками університету, всі страхи розвіялися – адже португальці виявились дуже дружніми по відношенню до гостей.

Потрапили студенти до одного з найкращих університетів Португалії – Institutо Superior Politecnico de Braganca, де навчається близько 7000 студентів в рік, з яких 15% – іноземні студенти. На початку навчання всі студенти-еразмуси проходять початковий курс португальської, який українці успішно склали першого ж тижня. Усі предмети для міжнародних студентів викладаються англійською мовою, і, навіть, якщо виникає певна проблема зі сприйняттям інформації – викладачі допомагають. Тривалість пар в університеті відрізняється від звичних години і 20 хвилин у Луцькому НТУ: у Португалії одна пара може тривати 2 або ж 3 години, включаючи перерву на каву.

 

Магістри другого року навчання в цьому семестрі вивчають 4 предмети – тоді як бакалаври 7, – більшість з яких поділяються на дві дисципліни, кожна з яких викладається іншим викладачем з, відповідно, різними системами оцінювання, що значно ускладнює отримання фінальної оцінки. Складання предметів можливе в різні способи: від одного письмового екзамену, написання критики на наукову статтю (тез), підготовки численних презентацій, проведення фінансових аналізів, розробки інвестиційних проектів для малого бізнесу до поєднання перерахованих складових. Найчастіше виконання проектів передбачає роботу в групах. Складаєте все – отримуєте позитивну оцінку, яка максимально складає 20 балів.

 

 

Університет має величезну базу інформаційних технологій, адже його щоденна робота забезпечується кількома сайтами: віртуальною сторінкою (де викладачі надають всі необхідні матеріали, завдання та кінцеві строки виконання, і куди студенти мають висилати виконані завдання), домашньою сторінкою (де знаходиться розклад, що оновлюється кожного тижня. Наприклад, якщо викладач з певних причин не може бути присутнім на парі, він повідомляє про це усіх студентів курсу через електронну пошту, і відображає це в онлайн-розкладі), сторінкою курсу та електронною бібліотекою. Крім того університет має власну інтернет-мережу, до якої є доступ в будь-якій точці кожн6ого корпусу. Авторизувавшись в мережі, студент отримує доступ не тільки до Facebook, YouTube, але й до баз даних SCOPUS, завдяки чому студенти можуть безкоштовно завантажувати статті провідних науковців світу (перевірили це і ми. Раді повідомити, що в базі є статті викладачів факультету бізнесу Луцького НТУ). Карткова система контролю за відвідуваністю передбачає, що прийшовши на заняття кожен студент має піднести власну картку до датчика, який далі передає інформацію на сайт. Студентам для допуску на складання предмету потрібно мати не більше 30% пропущених лекцій. Університет організовує безкоштовні курси португальської мови з можливістю (за умови успішної здачі екзамену) отримання відповідного сертифікату і допуску до вивчення мови на наступному рівні.

Університет у Браґансі складається з 4 шкіл, міжнародного відділу, їдальні, міжнародної каплички, амфітеатру та стадіону. Кожна школа має бібліотеку, кімнату друку, кількасот аудиторій, кафетерій та навчальну кімнату. Кожна аудиторія обладнана проектором, декотрі обладнані комп’ютерами. В школі менеджменту та технологій відмінна бібліотека – хочеш сиди сам у загальній залі, хочеш – в окремій кімнаті для групового навчання, де вільно можеш працювати годинами – що левова частка студентів і робить (через близькі дедлайни проектів та з метою економії електроенергії, а, відповідно, і зменшення рахунків, у себе в квартирах та й в університеті тепліше). Бібліотека працює лише до сьомої вечора, але це не заважає лишатися студентам в університеті і навчатися далі. Для цього є згадані вище навчальні кімнати. Ними, між іншим, ми не цураємося користуватися через зручність. Тут є розетки, роз’єми для мережевих кабелів, столи зі стільцями та яскраве світло. Все це сприяє навчанню. Буває, що після пар засиджуємося тут, готуючи домашні завдання до півночі і до третьої ночі, а то й зустрічаємо сонце, повертаючись додому.

 


ERASMUS+ – це невпинний вир подій, і коли ти сюди потрапляєш – не помічаєш, як минає час. Не дарма в Лісабоні на звичайній будівлі є надзвичайно влучний напис на стіні: «ERASMUS – not the year of your life, but life in one year», що в перекладі на українську означає «ЕРАЗМУС – це не рік з твого життя, а життя в одному році». Студентська спілка університету, спілка міжнародних студентів, організація Student-Travelers та міжнародний відділ університету дають можливість подорожувати, організовуючи найрізноманітніші поїздки, проводять міжнародні вечори, безкоштовні походи до театру, влаштовують студентські вечірки.

Головною ціллю програм ERASMUS та ERASMUS+ є міжнародний обмін досвідом та міжнародні знайомства. Дійсно – цей майданчик виконує свою функцію на 20 з 20. Студенти – люди дуже відкриті, тому заводити нові знайомства легко. Один раз привітався, познайомився – і не помітив, як ви стали кращими друзями. Більше того, ERASMUS змінює людей, робить їх відкритими. Хорошим прикладом цього є китаянки, які в перші тижні в університеті були найбільш закритими, і спілкувалися лише одна з одною. Не пройшло і місяця, як вони невід’ємною складовою активного прошарку міжнародних студентів, з якими завжди цікаво, і на організовані якими заходи збирається найбільша кількість студентів (наприклад на зустріч, метою якої було навчитися розмальовувати традиційні маски пекінських театрів зібралося стільки студентів, що стільців не вистачило). Важливою є можливість покращити рівень володіння англійською мовою. Якщо ти мав мовний бар’єр, то з часом, влившись в компанію еразмусів, ти починаєш з легкістю говорити. І з гордістю помічаєш, що починаєш вживати такі слова та вирази, які раніше й не знав. Якщо спочатку і важко – знайдуться люди, які із задоволенням допоможуть. Головне – бажання. Одна біда – ми залишаємося тут на 10 місяців, а більшість студентів-ERASMUS лише на 5 місяців. Уже зараз починаєш розуміти: коли вони роз’їдуться – будеш сумувати. Єдине тішить: яку б країну після повернення в Україну не захотів би відвідати – маєш людей, які не лише з задоволенням приймуть тебе, а й покажуть рідну для себе країну у всій її красі.

 

 

Кілька слів варто сказати і про місто. Але лише кілька. Без опису, фактів, бо це ви завжди можете знайти в інтернеті. Лише найважливіше – його відчуваєш, воно надихає. У Антона Безносикова з’явилося бажання не лише описати його (невеличка замальовка доступна на його сторінці у Facebook), але й відкласти роботу над початою книгою, і написати тут ще одну.

 

Життя – це мішок можливостей, великий мішок, і кожен приймає рішення про те, скільки з нього взяти. Програма ERASMUS+ у Луцькому НТУ – одна з таких можливостей, і лише від вас залежить чи будете ви добре вчитися, вступите до магістратури на факультет бізнесу Луцького НТУ, і на другий рік навчання через конкурс спробуєте пробитися в цю програму чи навіть не поборетеся за можливість здобути неоціненний досвід і змінити своє життя.

Лідія Кривов’язюк,
Антон Безносиков,
Юлія Карпінська,
Катерина Бондарська,
студенти факультету бізнесу