У Луцькому національному технічному університеті триває Тиждень охорони праці, який гуртує студентів, викладачів та фахівців у сфері безпеки в професійній діяльності.
Сьогодні ж, у рамках тематичного тижня, кафедра цивільної безпеки, на чолі із завідувачем Валентиною Федорчук-Мороз, влаштувала гостьову лекцію для здобувачів освіти. Цілий марафон актуальних виступів відбувався упродовж зустрічі, адже спікерами стали одразу кілька фахівців. Серед запрошених гостей:
- Людмила Нінічук, начальник Управління інспекційної діяльності у Волинській області Західного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці;
- Катерина Гуляр, Начальник відділу з питань безпеки праці північного регіону Управління інспекційної діяльності у Волинській області Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці;
- Олександр Бойчук, заступник начальника відділу профілактики та розслідування нещасних випадків ГУ ПФУ у Волинській області;
- Олена Проценко, начальник відділу з питань праці Управління інспекційної діяльності у Волинській області Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.
Так, Людмила Нінічук розповіла молоді про те, як перевірити свій статус як найманого працівника у сервісі «Дія», а також про важливість офіційного працевлаштування, адже оформлені трудові відносини свідчать про гарантії працівника й дотримання трудового законодавства.
Спікер також зауважила на темі торгівлі людьми, що є дуже широким поняттям та включає трудову експлуатацію. Часто у пастку трудової експлуатації потрапляють саме незахищені верстви населення, студенти або люди із малим досвідом працевлаштування.
«На жаль практика часто відрізняється від теорії. Коли настає нещасний випадок, у стресовій ситуації ми можемо вчинити абсолютно нелогічно. Ми вважаємо, що охорона праці нам не потрібна, доки ми самі не стикнемося із певною ситуацією, але інструкції, які пишуться - пишуться досвідом», - зауважує фахівець.
Крім того, лекторка наголошує, що працівник повинен думати першочергово про себе, бо за критичної ситуації, роботодавець діятиме у власних інтересах: «Винні ви будете у тому випадку, якщо ви не знаєте своїх прав. Якщо ви знатиметеся у правах, ви будете захищені, а для цього потрібні оформлені трудові відносини. Так, ви матимете всебічний захист зі сторони держави».
Свою доповідь Катерина Гуляр розпочала із того, наскільки важливими є знання у галузі охорони праці й надання відповідних навичок у закладах освіти. Вона також детально розповіла про законодавчі аспекти, відповідальність за порушення охорони праці, і як себе захистити. До слова, дівчина є випускницею кафедри цивільної безпеки ЛНТУ.
Олександр Бойчук акцентував увагу на діяльності та основних завданнях Пенсійного фонду, а також окреслив порядок дій під час нещасного випадку, надання медичної допомоги, практичні аспекти реагування та виконання відповідних заходів, передбачених законодавством. Окремо зупинився на інструкціях з охорони праці та розповів про конкретні трагічні випадки, які відбувалися на місцях роботи, виробничих майданчиках тощо.
Олена Проценко акцентувала увагу на Кодексі законів про працю, що регулює відносини між робітниками та роботодавцями.
«На період воєнного стану діє закон України про організацію трудових відносин, про укладання трудового договору, про колективний договір та правила внутрішнього розпорядку, що регулюють ваш графік роботи, перерву на відпочинок, заохочувальні виплати тощо та посадові інструкції. Фізичні особи підприємці такої внутрішньої документації не мають, тому це все прописується у письмовому трудовому договорі. Тож будьте уважні! На період дії воєнного стану передбачено, що ви можете не укладати письмовий трудовий договір, але для свого захисту, захисту своїх прав, та своєї заробітної плати наполягайте на тому, що він має бути письмовий», - наголошує лектор.
Спікери надали практичні поради щодо взаємодії із керівниками, формування офіційної документації, укладення договорів про працевлаштування, аби потім не стикнутися із проблемними ситуаціями, адже здебільшого саме роботодавці зацікавлені у своїй правоті і відстоюватимуть саме власні інтереси у конфліктних ситуаціях чи за нещасних випадків.
До того ж, студентів закликали долучатися до конкурсу Державної служби України з питань праці «Мистецтво, що рятує життя». До участі запрошуються всі охочі, незалежно від віку та соціального статусу, а єдина вимога – роботи повинні стосуватися теми охорони праці. Роботи можуть бути у вигляді плакатів, інформаційних матеріалів, малюнків, відеороликів чи цифрових проектів. Конкурс проводитиметься у два етапи: обласного та національного рівнів. Крім того, окремі роботи конкурсантів можуть бути продані з аукціони на потреби ЗСУ.