Перейти до основного вмісту

Уже три роки у Луцькому національному технічному університеті функціонує юридична клініка «Veritas». Упродовж цього часу, команда студентів-юристів не просто надає безоплатну юридичну допомогу громадянам та некомерційним організаціям, але й розширює спектр можливостей, партнерську мережу та напрями роботи.

Про те, які послуги надає юридична клініка «Veritas», які нові ініціативи започатковує та над реалізацією яких проектів посилено працює, розповідає очільниця юридичної клініки, доцент кафедри права ЛНТУ Олександра Філюк.

юридична клініка

-Олександро, що нового відбулося з юридичною клінікою від часу її заснування, які нові проекти були започатковані?

-Юридична клініка на сьогоднішній день існує уже 3 роки, за цей час ми стали членами Асоціації юридичних клінік України і до сих пір з ними співпрацюємо. Це один із напрямів нашої роботи. Крім того, щороку ми беремо участь у змаганнях – в Олімпіаді з консультування і наша команда завжди проходить в 10-ку кращих. А ще, наші студенти регулярно проходять навчання на тренінгах Асоціації.

З початком повномасштабної війни ми почали консультувати внутрішньо переміщених осіб, донині видали більше 1 тисячі консультацій. Згодом, Асоціація долучила нас до числа тих клінік, які консультують ВПО і так ми потрапили до відповідного проекту, який реалізовується у співпраці України, Швеції та Польщі.

-Розкажи детальніше про цей проект, що він передбачає і як ми можемо реалізовуватися у ньому?

-Цей проект стосується внутрішньо-переміщених осіб і ось уже в квітні я, як директор юридичної клініки, потрапила до складу української делегації, яка їздила до Польщі. Загалом з України були лишень 10 представників, серед яких і наша клініка.

Ця зустріч – це своєрідний результат діяльності. Коли українці почали виїжджати з окупованих міст, з територій бойових дій, хтось виїхав за кордон і юристи почали їм надавати консультації. Це дуже важко, адже відрізняється мова, відрізняються закони і кожен з юристів намагався адаптувати цей процес в різних країнах. Отож метою проекту було об’єднати  досвід. Довід нашої юридичної клініки був унікальний тим, що ми робили консультації онлайн, про які поширювали інформацію навіть українські зірки. У той час до наших студентів доєдналася кандидат юридичних наук Юлія Деркаченко, яка допомагала з питань міжнародного права.

Зустріч в рамках проекту відбувалася у Варшаві, адже у Швеції існують лише 2 юридичні клініки, а в Україні їх більше 50. Тож нас питали про організацію таких осередків, як вони працюють. Водночас, наші студенти потоваришували зі шведськими здобувачами, тому можливо будемо пробувати навіть робити своєрідний обмін.

юридична клініка

-Яких результатів досягнули в ході візиту до Польщі, яку взаємодію вдалося налаштувати?

-Польща – це щось неймовірне, бо саме там нам вдалося побувати у різних великих правозахисних організаціях. Це люди, для яких права людини – безкомпромісна історія і це рівень, який дуже надихає. Це люди, які настільки горять своєю роботою, правом… і я розумію, що нам є куди рухатися, розвиватися. Я побачила приклади і напрями, в яких можна рухатися, як можна створювати на базі клінік потужні центри. Наприклад, юридична клініка у Варшавському університеті має 12 секцій, тобто напрямів консультування, включаючи окремий напрям - консультування українців. Тож я побачила інший рівень і, звичайно, здобула цікаві знайомства.

Так, першим результатом став напрям, який ми уже розвиваємо - це права людини. В Польщі познайомилися з адвокаткою, координаторкою Української Гельсінської спілки з прав людини в м. Рівне, членкинею Правління Асоціації юридичних клінік України Марією Цип’ящук, яка уже стала запрошеним спікером в нашому університеті. Ми й надалі будемо вибудовувати співпрацю і уже невдовзі на її запрошення я стану спікером форуму про права людини, за участі близько 200 жінок з числа внутрішньопереміщених осіб, що відбудеться на Рівненщині.

-Юридична клініка «Veritas» не стоїть на місці і реалізовує низку проектів у різних напрямах. Над чим працюєте зараз?

-З лютого цього року ми почали ходити по школах і реалізовувати правопросвітницький проект, розмовляючи з дітьми про булінг крізь призму розуміння прав людини.

Далі - медіація. Це те, чим ми по трохи намагаємося займатися. Ми подалися на проект і просимо надати нам інформацію, як навчати громадян, які звертаються, як їм розповідати про медіацію доступною мовою, популяризувати цей рух. Зараз подали заявку для того, щоб пройти навчання, чекаємо відповіді. Утім цей напрям ми активно хочемо розвивати, популяризувати медіацію, навчати застосувати певні інструменти.

Ще один потужний напрям – це залучення студентів до консультацій в реальних центрах, де надається правнича допомога. Першим кроком були консультації у ЦНАПі, а далі з’явилася співпраця із центром «Безоплатна правова допомога». Кожної п’ятниці наші студенти там надають консультації, мають чимало роботи і вони щасливі. Ми можемо пишатися тим, що наші студенти вже працюють юристами і один із наших випускників є провідним спеціалістом у м. Ківерці та випускниця – офіційно працює тут, в Луцьку. Пишаємося, що маємо такий досвід.

Ще ми робимо вузькопрофільні лекції. Раніше ми проводили масштабні заході і форуми, це було цікаво, але зрозуміли, що нам не вистачає часу для спілкування. Тому зараз робимо новий формат: розглядаємо вузькопрофільне питання та залучаємо вузькопрофільного практика. Цей формат ми теж нещодавно розпочали і сподіваємося його розвивати.

Ми дбаємо і дуже хочемо, щоб у клініці було декілька напрямів, щоб вони розвивалися. Консультування громадян у різних питаннях буде працювати, але залишиться на одному рівні. Тому хочемо зробити кілька різних напрямів і досягати нових результатів.

юридична клініка

-Окрім нових напрямів діяльності, послуги консультування залишаються пріоритетними?

-Звичайно, основна мета наша така ж як і була – консультування. Ми запрошуємо викладачів ЛНТУ та усіх охочих долучатися та звертатися у разі виникнення будь-яких запитань. Консультації можуть відбуватися в онлайн та оффлайн режимах.

Часто люди переймаються, що їхня особиста інформація буде кудись передана. Утім, всі наші студенти, перед тим як потрапити у юридичну клініку, проходять тренінги з конфіденційності інформації. В нас з цим дуже строго і жодного випадку розголошення інформації не було. Ми дбаємо про те, щоб інформація не розголошувалася.

-Ми зачепали тему правопросвітницьких проектів. Яка перспектива цієї діяльності і чи показала вона ефективність?

- Правопросвітницький проект - це окрема пісня, про яку можна багато говорити. Коли ми започатковували цю роботу, ми хотіли провести 10 лекцій, видати посібник та роздати його у школах. З рештою, з’ясувалося, що школи хочуть, аби ми приходили у класи, де є потреба спілкування щодо прав, булінгу, розуміння… На разі проект тимчасово призупинений, у зв’язку з тим, що влітку в школах припиняється навчання, але з вересня ми плануємо продовжувати нашу плідну взаємодію. Окремий плюс в цій діяльності – це профорієнтація, адже ми показуємо реальних студентів, які реально навчаються на кафедрі права і які розповідають корисні й цікаві речі для школярів.

юридична клініка

-Правопросвітництво від «Veritas» зачепило не лише освітні заклади, але й набуло партнерів серед благодійних організацій. Розкажи і про цей досвід.

-Так, «Місто Добра» - це міжнародний центр підтримки жінок, які потерпають від насилля. Коли ми туди поїхали, отримали неймовірний досвід. У великих містах розуміння прав людини більш менш є. Очевидно, що існують проблеми, але загалом люди розуміються у власних правах. Чим далі ми від’їжджаємо від центру, тим більше проблем і тим більший рівень домашнього насилля спостерігаємо. Мова не про те, що там зафіксовано більше випадків насилля, а про те, що там менше обізнаності серед людей щодо отримання допомоги, сприяння вирішенню проблем насилля.

Мене вразила історія жінки, яка потерпала від серйозного фізичного насилля і її мама говорила про те, що це нормально. Для них це норма, бо взяти протилежну інформацію немає звідки, а стереотипне бачення існує до сих пір. До сих пір існують багато людей, які вважають, що це нормально. Тоді я зрозуміла, що ми маємо їздити по області, по районах і доносити зрозумілою мовою, що відбувається. Про це ми активно думаємо і я мрію, щоби в клініки був такий напрям і ми могли їздити у віддалені  куточки й говорити зрозумілою мовою про права, які є в дітей, які є в жінок та які є в чоловіків.

Є заради чого працювати, є відгуки і головне – я бачу нішу, в якій ми можемо працювати. Спочатку я переймалася, що в нас немає адвоката, ми не пишемо позови і не ходимо в суди. Потім я зрозуміла, що майже в кожній клініці є адвокати, але не так багато хто ходить у школи, консультує ВПО, готовий проводити змагання для школярів, що ми теж плануємо зробити невдовзі на базі школи «YEARS».

Ми готові і нам це цікаво. Ми гідно тримаємо свою нішу і нам не соромно. Я дуже хочу, щоб ми були практично корисною клінікою, щоб ми були корисні і доступні людям. Це ж я бачу і в потужної команди студентів, бо без них нічого цього б не було.

юридична клініка

-Нещодавно ти стала учасницею нового проекту у Луцьку «misto.cafe». Це проект суспільного впливу, тож розкажи про свою місію у ньому і яка ж функція місцевої ініціативи?

-Це звичайно окремий напрям роботи. Юристи, як і представники інших професій повинні бути адаптовані до 21 століття і я, як практик, зрозуміла, що без побудови персонального бренду, соціально важливої ролі мене як людини в розвитку міста, неможливо далі рухатися, тим більше очолювати юрклініку.

Я дізналася про цей проект з Івано-Франківська, де в мене були клієнти, які стали співзасновниками тамтешнього «misto.cafe» і ще тоді подумала, як це круто. Мета полягає в тому, що 100 людей «скидаються» грошима, вони є співзасновниками і не отримують жодного прибутку. Увесь прибуток цього кафе йде на фінансування проектів міста і використовується виключно для того, щоби покращити його. В Івано-Франківську таке «кафе» діє уже близько 10 років, водночас у Луцьку зібралася дуже потужна команда, багато знайомих між собою людей. Тобто стати частиною класного проекту, який я сподіваюся, буде приносити користь місту, це не про своє «Я», а про соціальну роль. На якомусь етапі ти починаєш розуміти, що будувати кар’єру в такій важкій сфері як юриспруденція неможливо без твоєї ролі в суспільстві. І тут тільки ти можеш її побудувати, тільки ти можеш її побачити. Скоро уже має відбутися відкриття проекту, і звичайно, ініціативи юридичної клініки ми теж будемо пропонувати до реалізації.

-Ти не одноразово повторюєш, що юридична клініка не мала би таких успіхів, якби не студенти-клініцисти. Розкажи трішки про «головних героїв» «Veritas».

-Я дійсно хочу подякувати студентам. У нашій діяльності немає моєї заслуги, це виключно їхня організованість і дисципліна. Звичайно, ми часто чуємо скептиків щодо підготовки юристів у технічному університеті, але я вже сьогодні готова показати юристів, які організовані, які вміють працювати і вирішувати ситуації, які стресостійкі, яких я вже бачила в різних ситуаціях і вони просто неймовірні. Нам є чим пишатися, в розрізі права і нашої співпраці зі студентами. Це дійсно співпраця, бо ми слухаємо один одного, в нас відбувається діалог і це також говорить про рівень розвитку студентів. Першокурсників ми по доброму називаємо пінгвінами, бо вони ще трішки розгублені і налякані, але коли я бачу цих студентів зараз, як вони розмовляють, як вони будують думку, як вони відстоюють свою позицію – це неймовірно і я пишаюся тим, що мені є з ким працювати, що є така крута команда студентів.


Для комунікації та з приводу запитань, переходьте за посиланням на сторінку юридичної клініки в Instagram
https://www.instagram.com/veritas_legal_clinic?igsh=aTJtbXd1dmI0eHlq 

юридична клініка