Перейти до основного вмісту

Якщо ти готовий до викликів сучасного світу – то варто спробувати, - професор з Португалії про програму подвійного диплому для магістрів

Луцький національний технічний університет продовжує розширювати межі співпраці не лише із вітчизняними закладами вищої освіти, а й з лідерами серед Європейських університетів. Із кожним роком кількість закордонних партнерів збільшується, а відтак, у рази збільшуються можливості для української, зокрема луцької молоді побачити світ, пізнати інші культури, завести нові знайомства, здобути якісну освіту й успішно реалізувати свої знання.

Успішно триває співпраця Луцького НТУ із португальським Політехнічним Інститутом Браганси. Нині у Луцьку із європейського ЗВО перебуває професор-координатор кафедри технології механіки Луіс Фролен Рібейро. Науковець уже більше 20 років займається проблемами відновлювальної енергетики, координує програму «подвійного диплому», вважає, що документ про вищу освіту нічого не дає, допоки висот не захоче досягнути його власник, а ще … охоче б спробував себе у ролі викладача Луцького НТУ. Про усе це та трохи більше читайте далі в інтервю.

Розкажіть про Вашу діяльність та мету нинішнього перебування у Луцькому НТУ.

Мене звуть Луіс Фролен Рібейро, я професор кафедри технології механіки з Політехнічного Інституту Браганси. Наразі в Україні я перебуваю на запрошення Національного технічного університету України «КПІ» з метою участі в міжнародній науково-технічній конференції «Прогресивна техніка, технологія та інженерна освіта», а до Луцька приїхав представити результати програми подвійних дипломів, яка була започаткована під час попереднього мого візиту. Свого часу керівники магістерських курсів Луцького НТУ подали 9 пропозицій за програмою подвійного диплому від технічних та економічних спеціальностей. 8 пропозицій уже підтримані португальською стороною і активовані для студентів-магістрів, одна із них ще перебуває на розгляді. Відтак, студенти Луцького НТУ уже з наступного семестру можуть розпочати навчання за програмою подвійного диплому магістра.

Яким науковим напрямом Ви займаєтеся і які маєте досягнення у цій сфері?

Я займаюся проблемами відновлювальної енергетики і уже більше 20 років працюю у цій галузі, співпрацюю з багатьма дослідницькими центрами Португалії, Данії та Сполучених Штатів Америки, маю низку проектів у цій сфері. Відтак, здобув 4 відзнаки міжнародних груп таких як EDP Group, Altran Group, Консорціуму Європи і Близького Сходу ETRERA, зокрема перше місце в галузі вітрової енергетики й тричі отримав друге місце у конкурсі інновацій у цій галузі.

Розкажіть про особливості «подвійного» навчання, зокрема в Політехнічному Інституті Браганси. Чим він цікавий для наших студентів, а можливо навіть унікальний?

Для студентів - це життя, подорожі, розвиток. Ми не можемо обмежуватися одним локальним закритим простором. Молодь повинна розвиватися, жити в іншій реальності і бачити інші країни, адже це величезний досвід. Крім того, Браганса - це невелике містечко, яке має 25 тисяч населення, серед них, 7 тисяч – це студенти університету, фактично це студентське містечко. З них 2 тисячі – здобувачі освіти із більше 70 країн світу. Це таке собі мультикультурне середовище, дуже цікаве для молоді. Чим важливий наш університет: уже 5 років поспіль Політехнічний Інститут Браганси є першим у рейтингу ЄС серед португальських політехнічних закладів освіти. Дуже важливо, що ми сприймаємо усіх студентів за своїх, а не просто як візитерів. Вони мають такі ж права як португальська молодь. А це право на якісну освіту, доступ до усіх навчальних баз, лабораторій, бібліографічних  даних, право на отримання страховки всередині університету тощо.

Яким чином відбувається оплата за навчання, проживання, харчування тощо наших студентів у Португалії? Це витрати лише їхні чи університет долучається до такого роду підтримки?

Що стосується плати за навчання, то воно вартує 1090 євро на рік і ці витрати несуть самі студенти. В університеті дуже добре функціонує відділ міжнародних зв’язків. Тобто студент приїздить, звертається у цей відділ, йому допомагають знайти житло (це може бути хостел чи квартира на вибір) та вирішити інші організаційні питання. Студент отримує ІD картку, куди може класти гроші і здійснювати різні види оплат, а також отримувати студентські знижки в межах міста, країни та ЄС. У нас все дуже добре організовано та автоматизовано. Надзвичайно хороша їдальня, де за 2,30 євро студент отримує повне меню, що складається із першої страви, закусок, різних видів салатів, других страв із м’яса та риби, овочів та фруктів, десертів.

Скільки часу триває навчання, як відбувається захист дипломних робіт й отримання дипломів?

Головна ідея програми подвійного диплому – це визнання навчання студента в одному університеті іншим і навпаки. Студент повинен провчитися рік у Луцькому НТУ і повністю закінчити теоретичний курс. Політехнічний Інститут Браганси визнає усі дисципліни, які вивчив студент в Україні. Наступного року здобувач освіти може поїхати до Браганси і в залежності від курсу матиме додатково два-три предмети, практику і підготовку дипломної роботи. Підсумки другого року навчання, згідно з договором про співпрацю, Луцький НТУ також визнає. Дипломну роботу студент пише англійською мовою та має двох керівників: з Політехнічного Інституту Браганси і Луцького національного технічного університету. Керівники між собою контактують, окреслюють шляхи співпраці. Відбувається захист однієї дипломної роботи. Такий досвід роботи уже був випробуваний на факультеті бізнесу вашого університету, адже луцькі студенти уже їздили до Португалії за програмою подвійного диплому. Так здобувач фактично координується з двох сторін, виконуючи і наші, і ваші вимоги. Наразі у Луцькому НТУ є два студенти, які цього року отримали стипендії на навчання за програмою подвійного диплому і уже можуть їхати в Португалію.

Крім того, за цей час студент отримує два дипломи, написавши і захистивши фактично одну наукову роботу. Більше того, він отримає диплом не лише Луцького НТУ і Політехнічного Інституту Браганси, але й ще трьох університетів, які функціонують спільно із нашою політехнікою Браганси, утворюючи консорціум. Зокрема, це Instituto Polit?cnico do C?vado e do Ave, Universidade do Porto та Instituto Рolitecnico de Viana do Castelo. Навчання здійснюється англійською мовою, ми не вимагаємо сертифікату на рівень її володіння, хоча знати іноземну мову потрібно для того, аби нормально навчатися. До того ж, для студентів безкоштовно викладають базовий курс португальської мови і за цей час вони можуть отримати сертифікат, принаймні рівня А2.

Які можливості дає у перспективі подвійний диплом, яким чином його можна використати?

Усе залежить від студента. Ніякий диплом нічого людині не дає, усе залежить від неї самої. Втім цей документ європейський і він визнається усіма країнами ЄС автоматично. Наш диплом є свідченням високоякісної європейської освіти, адже університет має відзнаки якості ЄС, тим паче перебуває у складі консорціуму кращих ЗВО. Якщо студент гарно себе зарекомендував під час навчання, він може отримати запрошення і стипендію для проходження практики у компанії. До того ж, через студентів починає збільшуватися інтернаціоналізація освіти, покращується якість наукової роботи викладачів, а результати досліджень дипломних робіт публікуються у наукових виданнях Scopus, Web of Science тощо і таких розміщених праць налічується уже близько 300.

Чи викладаєте Ви для наших студентів у Брагансі?

Я не викладаю, бо я з технічної школи, механік. Досі з Луцького НТУ приїздили студенти з факультету бізнесу та факультету обліку і фінансів. Але викладачі-колеги дуже задоволені вашими студентами та відзначають, що вони мають хорошу підготовку і дуже старанні. Саме тому, ми вирішили розширити співпрацю, залучивши молодь технічних спеціальностей. Надіюся, що професори цих напрямків будуть ще активнішими.

А чи мали бажання викладати у Луцькому НТУ?

Я би із задоволенням, але поки запрошення не отримував. Втім у Луцькому НТУ я уже провів ворк-шоп і короткий курс для магістрів з питань відновлювальної енергетики. Мені дуже сподобався цей досвід. Задоволеними лишилися й студенти, адже це не просто виклад матеріалу, а стимул думати, проявляти себе, висловлювати своє бачення та ініціативи.

Відомо, що ви займаєтеся подвійним куруванням аспірантських робіт. Розкажіть про це детальніше?

Така можливість є, я працював у такому напрямку. Подвійне керівництво аспірантами прописане в угоді про співпрацю і дозволене Міністерством освіти України. Два роки тому студент виявив подібну ініціативу ми почали співпрацювати, але через певні бюрократичні неузгодженості співпраця, на жаль, припинилася. Проте така можливість для аспірантів існує та подвоює можливості молодих людей. До того ж, у Луцькому НТУ вже було подвійне керівництво магістрами спеціальності «Міжнародні економічні відносини» щодо використання нових енергетичних технологій у міжнародному туризмі. Це був доволі вдалий досвід.

Ви займаєтеся ще одним проектом. Чим він особливий і яка його головна мета?

Один із напрямків співпраці між університетами є ще й проектна діяльність, тож Політехнічний Інститут Браганси запросив Луцький НТУ до числа партнерів новоствореного проекту «Мрія». Він спрямований на перенавчання викладачів та підвищення їхньої кваліфікації. Крім того, до проекту залучені Міносвіти України, 5 університетів України, університет Данії, 39 компаній, 4 – з Луцька та 2 асоціації з Волині. Серед них ТМ «Забіяка», «Теремно хліб», «Рестпарк», «Алфаінтерпласт», Волинська обласна рада та Волинська торгова-промислова палата. Дуже важка і комплексна робота була проведена у цьому напрямку, якщо цей проект буде визнаний ЄС, то ми готові працювати.

На Вашу думку, у чому полягають відмінності освітнього процесу в Україні та в Португалії? Що варто було б запозичити вашим і нашим університетам?

Я не можу дати точну відповідь чи оцінку, оскільки не досконало ознайомлений із вашою освітньою системою. Але з мого досвіду співпраці з університетами України, можу сказати, що у вас високий рівень базової підготовки. Натомість ми значну увагу приділяємо практиці. Втім, наскільки я цікавився, ваше Міносвіти також запровадило стратегію дуальної освіти із залученням виробничих підприємств. Водночас ми з повагою відносимося до університетів усіх країн, ми знайомимося із їхніми системами освіти, не критикуємо, а приймаємо рішення про визнання. Наше головне завдання зрозуміти і визнати рівні освіти один одного.

Насамкінець пропоную Вам розрекламувати Політехнічний Інститут Браганси, шляхом звернення до потенційних абітурієнтів та студентів. Чому для навчання за подвійним дипломом варто обирати саме ваш університет?

Студенту варто визначитися, чого він хоче у житті. Якщо ти хочеш легкого життя – не пробуй, якщо не хочеш подорожувати і бачити світ – не пробуй, якщо хочеш лишатися у маленькому містечку і не готовий щось змінювати - не пробуй. Але якщо ти хочеш розвиватися, пізнати інший рівень життя, побачити іншу культуру, якщо ти готовий до викликів сучасного світу – то варто спробувати й підсилити свої знання, отримати новий досвід  і розширити світогляд.

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ