Перейти до основного вмісту

ЗДОРОВЕ І ЗБАЛАНСОВАНЕ ЖИТТЯ –
НА ВАРТІ ВАШОГО ЗДОРОВЯ

24 березня відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Саме в таких тематичних рамках 18 березня до студентів кафедри автоматизованого управління виробничими процесами завітала завідувач терапевтичного відділення № 2 Волинського протитуберкульозного диспансеру Наталія Чурсіна.

 

 За даними Міністерства охорони здоров’я, на сьогодні Україна віднесена до групи країн з високим рівнем захворюваності на туберкульоз (81 випадок на 100 тисяч населення) та посідає за цим показником сьоме місце в Європейському регіоні після Росії, Грузії, Киргизстану, Румунії, Молдови та Казахстану. Аналіз показника смертності від туберкульозу свідчить, що за 15 останніх років він збільшився у 2,9 рази. І в найближчому майбутньому прогнозується погіршення епідеміологічної ситуації з туберкульозу в нашій країні.

Цьому сприяють збільшення соціально-економічної кризи і мобільності населення, яка поглиблюється за рахунок військового конфлікту, поява нових форм захворювання, висока розповсюдженість туберкульозу із множинною лікарською стійкістю, ураження зростаючого числа ВІЛ-інфікованих людей, збільшення кількості людей в місцях позбавлення волі.

Лектор розповіла молоді про те, що в Україні діє закон «Про протидію захворюванню на туберкульоз» і під чіткою координацією МОЗ України здійснюється розробка концепції та заходів нової програми протидії туберкульозу на найближчі роки. Крім того, питання боротьби з туберкульозом є предметом міжнародних зобов'язань України в частині виконання положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.

Наталія Сергіївна повідомила студентам, що збудник туберкульозу передається як через людину, так і через тварину, особливо через велику рогату худобу. Мікобактерії, потрапивши в повітря, можуть утримуватись у завислому стані до 5 годин, а, наприклад, в маслі жити до 5 місяців. Найчастіше зараження відбувається повітряним шляхом (90 %), рідше – через продукти (2 %) або контакти (5 – 6 %). Туберкульозна паличка може вражати всі органи і системи людського організму і відповідно існують види туберкульозу всіх органів: легень, бронх, нирок, кишечника, кісток, серця, слизових оболонок. Найнебезпечнішими є хворі з легеневими формами туберкульозу. За добу вони можуть виділяти понад 1 млрд. мікобактерій. Проте більшість людей має велику опірність до туберкульозу, зумовлену комплексом вроджених і набутих механізмів захисту, рівнем імунітету. Тому, якщо загальна інфікованість туберкульозом на планеті складає 50 %, то хворіє лише 5–6 %. Лікар звернула увагу слухачів на те, що туберкульоз супроводжував розвиток людини тисячі років. Протягом цього часу бактерія зазнала багатьох змін у генетичному коді, що дало можливість виділити багато її штамів.

Під час розвитку хвороби проявляються такі симптоми інтоксикації як зниження апетиту, загальна слабкість, підвищена пітливість, температура тіла піднімається тільки ввечері до 37,2 – 38,0 C і не відчувається, з’являється кашель, на який хворий спершу не звертає уваги, пов’язуючи його з курінням або застудою.

«Важливо не нехтувати загальними правилами поведінки після спілкування з людиною, що має підозру на туберкульоз. А саме: обов’язково провітрити приміщення; якщо кашель триває більш ніж 21 день – здійснити рентгенологічне обстеження», – наголосила лікар Наталія Сергіївна. Доцільним буде й флюорографічне обстеження один раз на рік осіб з так званої «групи ризику» (хворі на часті пневмонії, цукровий діабет, виразкову хворобу шлунка і дванадцятипалої кишки).

На завершення бесіди лікар розповіла аудиторії, як уникнути та запобігти цій хворобі. А саме – необхідно дотримуватись здорового способу життя, не зловживати алкоголем, курінням, дотримуватись правил праці та відпочинку, санітарно-гігієнічних умов, провітрювання приміщення, збалансованого харчування, уникнення стресових і конфліктних ситуацій.

Леся Федік,
доцент кафедри АУВП