Перейти до основного вмісту

Звіт ректора Луцького НТУ за підсумками роботи у 2018 році

У стінах Луцького національного технічного університету відбулася конференція трудового колективу. Основним питанням засідання було заслуховування звіту ректора ЗВО Петра Петровича СавчукаНа конференції зафіксували 232 присутніх членів трудового колективу та було погоджено розпочати роботу за визначеним регламентом.

Передусім, Петро Савчук закликав хвилиною мовчання вшанувати пам’ять тих членів колективу, кого нині уже немає поряд, а потому звернувся до усіх присутніх із вітальним словом: «Сьогодні я вчергове, вже вчетверте звітую перед вами на посаді ректора і намагатимусь максимально лаконічно представити здобутки, проблеми та виклики, які стоять перед нами, оскільки Луцький НТУ – наш спільний дім».

НОРМАТИВНО-КАДРОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Петро Савчук наголошує, що Луцький національний технічний університет – це потужний заклад вищої освіти, який здійснює якісну підготовку конкурентоспроможних фахівців з рівнем кваліфікації, що відповідає міжнародним стандартам, забезпечує професійний та загальноосвітній розвиток. В структуру університету входять 3 коледжі: Луцький технічний коледж, Ковельський промислово-економічний коледж та Любешівський технічний коледж. Освітній процес в Луцькому НТУ забезпечують 7 факультетів, та 31 кафедра (29 з яких випускаючі). Підготовку студентів здійснюють за 45-ти спеціальностями освітнього рівня бакалавр та 27-ми спеціальностями освітнього рівня магістр. На сьогодні за всіма напрямами та спеціальностями в університеті вищу освіту здобуває 5383 студенти, серед яких 36 іноземців. Під час навчання студенти мають можливість здобути і військову спеціальність за 3-ма напрямками.

Потому ректор проаналізував основні складові діяльності, зокрема нормативно-кадрове забезпечення діяльності закладу вищої освіти. Так, колегіальним органом управління університетом, який визначає стратегію і перспективні напрями розвитку освітньої, наукової та інноваційної діяльності університету, є вчена рада Луцького НТУ. За 2018 рік було проведено 12 засідань вченої ради. На засіданнях розглядалися планові питання, крім цього, розглянуто та схвалено наступні важливі рішення:

-Кодекс честі Луцького НТУ;

-Порядок проведення конкурсу підтримки соціально-інноваційних проектів у Луцькому НТУ (та відокремлених структурних підрозділах);

-Концепцію інформаційно-іміджевої політики Луцького НТУ;

-Стан та перспективи розвитку енергетичного менеджменту в Луцькому НТУ: науково-інноваційний підхід.

За 2018 рік вченою радою працівникам Луцького НТУ було присвоєно 6 вчених звань професора кафедри та 14 вчених звань доцента кафедри.

Планування навчальної роботи науково-педагогічних працівників здійснюється кафедрами університету відповідно до чинного наказу Міністерства освіти і науки України. Стосовно нормування навантаження, то три останні роки воно незмінно складає 600 годин на ставку. В 2018 році навчальний процес забезпечували 404 штатних викладачі та 8 зовнішніх сумісників. Крім того, у 2018 році в Луцькому НТУ було захищено 3 дисертації доктора наук, представлено до захисту 6 кандидатських  робіт. Водночас, ректор навів дані про розподіл навантаження в розрізі факультетів Луцького НТУ за 2016-2018 роки та якісного складу професорсько-викладацького складу.

КАДРОВА ПОЛІТИКА

Що стосується кадрової політики, то протягом 2018 року кадровою службою Луцького НТУ проводилася робота  щодо забезпечення успішного підбору і підготовки кадрів. За звітний період проведено 6 засідань конкурсної комісії. За результатами конкурсного відбору було призначено 63 працівники науково-педагогічного складу.

Відділом кадрів суттєво оптимізовано кадрову роботу, зокрема був проведений перерахунок педагогічного стажу науково-педагогічним працівникам (430 осіб), педагогічним працівникам (13 осіб), що дає право на встановлення надбавки за вислугу років відповідно до постанови КМУ від  31.12.2001 р. №78. Аналогічний перерахунок був проведений для працівників бібліотеки (10 осіб) щодо встановлення доплат за вислугу років відповідно до постанови КМУ від 22.01.2005 р. №84.  Всього працівників, що підлягали перерахунку стажу – 453 особи.

З метою якісного обчислення педагогічного стажу була створена комісія з питань зарахування стажу педагогічної роботи для виплати надбавки за вислугу років (наказ Луцького НТУ від 24.10.2018 р. №465-05-35). Станом на 05.12.2018 р. було проведено 3 засідання комісії, на яких була відкоригована вислуга років 17 працівникам. За період з 01.09.2018 р. по цей час  відповідно до наказів Луцького НТУ 42 працівникам встановлено надбавку або здійснено її перерахунок. Копії наказів були скеровані до бухгалтерії для проведення оплати праці.

НАВЧАЛЬНА ТА НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНА СКЛАДОВА ДІЯЛЬНОСТІ ЗВО

Щодо навчальної та навчально-методичної складової, ректор Луцького НТУ представив до уваги присутніх динаміку кількості поданих заяв в розрізі ступенів бакалавр, магістр та освітнього рівня спеціаліста за 2014-2018 роки, динаміку кількості зарахованих в розрізі факультетів та динаміку контингенту студентів Луцького НТУ впродовж двох останніх років. Так, навчання бакалаврів в Луцькому НТУ здійснюється за 45 спеціальностями, магістрів – 27 спеціальностями, що охоплює всі основні освітні напрямки, за винятком педагогічних та медичних.

Крім того, ректор акцентував увагу на відкритті нових спеціальностей, це зокрема, «Агроінженерія», «Право», «Інженерія програмного забезпечення» та «Фізична культура і спорт». 2018 рік став особливим і для вступу для здобуття ступеня магістра в Луцькому НТУ на такі спеціальності як «Економіка», «Туризм» та «Міжнародні економічні відносини», для яких вступ був можливим лише в разі реєстрації на іноземну мову з наступним складанням іспиту у формі ЗНО.

Вступна кампанія 2018 року для нашого університету характеризувалася тим, що загалом було подано 8196 заяв від вступників, а це більше на 107 у порівнянні з минулим роком, коли було подано 8089 заяв. При цьому зафіксовано збільшення кількості подачі заяв на вступ до магістратури на 252 заяви та зменшення кількості поданих заяв на вступ для здобуття ступеня бакалавра на 145 заяв.

Збільшення кількості поданих заяв при вступі для здобуття ступеня магістра, додає Петро Савчук, при досягненні збільшеного обсягу місць за державним замовленням, вдала цінова політика та якісна організація відбірковими комісіями оперативного прийому документів від випускників-бакалаврів в день отримання дипломів дозволили втримати позиції при складній демографічній ситуації.

В 2018 році зараховано на навчання на основі диплома молодшого спеціаліста 528 осіб: 323 за державним замовленням (286 на денну форму і 37 на заочну) та 205 особу за кошти фізичних/юридичних осіб (71 на денну форму і 134 на заочну).

Ситуація із зарахуванням на навчання для здобуття ступеня магістра позитивна: зараховано на навчання 854 особи, що на 31 особу більше, в порівнянні з минулим роком: на 28 осіб збільшено кількість зарахованих на навчання за кошти державного бюджету та на 3 особи збільшено кількість зарахованих на контракт.

Найбільше зараховано на навчання для здобуття ступеня магістра на спеціальності 192 Будівництво та цивільна інженерія –  88 осіб; 076 Підприємництво, торгівля та біржова діяльність – 77 осіб; 071 Облік і оподаткування –72 особи; 133 Галузеве машинобудування –56 осіб; 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка – 54 особи та 131 Прикладна механіка – 53 особи.

Водночас, наголошує Петро Савчук, 28 липня 2018 року вперше в історії Луцького НТУ відбувся випуск 81 курсанта військової кафедри. Нині навчаються на 1-му курсі 44 студента, на 2-му – 38 студентів.

Потому Петро Савчук прозвітував про заходи виховного характеру, які відбулися в університеті та наголосив, що за результатами дослідження, робота у цій ніші відчутно активізувалася, проте вона потребує підсилення. Відтак, уже було погоджено переформатувати цей підрозділ у відділ соціокультурної та виховної роботи, аби його робота вирізнялася не лише кількістю проведених заходів, але якістю.

ЕФЕКТИВНІСТЬ НАУКОВОЇ ТА НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Щодо наукової роботи Луцького НТУ, було представлено таблицю з обсягами фінансування науково-дослідних робіт із загального та спеціального фонду державного бюджету, а також кількість публікацій у наукових виданнях. Науково-дослідна робота в університеті проводиться за такими пріоритетними напрямами науки і техніки:

-механіка деформівного твердого тіла (методи розрахунку та дослідження напружено-деформованого стану, у тому числі при наявності дефектів різного походження),

-новітні технології та ресурсозберігаючі технології в енергетиці, промисловості та агропромисловому комплексі (фізико-технічні проблеми матеріалознавства, новітні технології в машинобудуванні),

-збереження навколишнього середовища (довкілля) та сталий розвиток (раціональне природокористування, рекреаційні ресурси та сталий розвиток),

-розміщення продуктивних сил та регіональна економіка.

У 2018р. Луцьким НТУ виконується 6 науково-дослідних робіт, які фінансуються за рахунок коштів загального фонду державного бюджету.

Ефективність та результативність наукової роботи у світі визначається кількістю наукових публікацій у рейтингових видання та їх цитованості. На сьогоднішній день наш університет за рейтингом Scopus має індекс Гірша 10, 336 публікацій, з них у 2018 році - 19; кількість цитувань – 342 (за 2018 р. – 56 цитувань).

За рейтингом Web of Science Луцький НТУ має індекс Гірша 8, 201 публікацію, з них у 2018 році - 13; кількість цитувань – 300 (за 2018 р. – 54 цитування).

Патентна діяльність в університеті охоплює машинобудування, приладобудування, сільське господарство, матеріалознавство, фізику, хімію, енергозбереження. У 2018р. університет став власником 32 охоронних документів.

Саме через низькі показники та пасивну координацію досліджень, відсутність прозорості в розподілі державного фінансування на науку, а також необхідності активізації науково-інноваційної діяльності у виші останньою вченою радою прийнято рішення про реорганізацію ННВ та створення Бізнес-інноваційного центру. 

Згодом ректор Луцького НТУ розповів про активність студентів у науковій царині, кількість їхніх перемог на олімпіадах та конкурсах: «Маємо надію на молодь. У Луцькому НТУ п’ятеро молодих науковців стали у 2018 р. Стипендіатами Кабінету Міністрів України».

Також за підсумками проведення Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2017/2018 навчальному році 35 студентів Луцького НТУ стали переможцями. Луцький НТУ посів 12 позицію в рейтингу переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з галузей знань і спеціальностей у 2017/2018 н.р. серед 253 закладів вищої освіти.

Луцький національний технічний університет був зазначений серед закладів вищої освіти, які не тільки взяли найбільш активну участь у Конкурсі, а й показали високі результати. За підсумками проведення Всеукраїнської студентської олімпіади  2017/2018 н. р. 16 студентів Луцького НТУ стали переможцями. Луцький національний технічний університет займає 10 позицію в рейтингу переможців Всеукраїнської студентської олімпіади серед 59 технічних  закладів вищої освіти.

Слід відмітити, що таким високим результатам в значній мірі сприяло виділене в повній мірі фінансування на відрядження студентів і керівників, що буде забезпечено і у наступному році.

Основними формами підготовки науково-педагогічних працівників вищої кваліфікації є аспірантура і докторантура.

На підставі рішень Ліцензійної комісії МОНУ в Луцькому НТУ розширено провадження освітньої діяльності, зокрема ліцензовано освітню діяльність на третьому (освітньо-науковому) рівні за 8 спеціальностями. В найближчій перспективі планується в аспірантурі ліцензувати спеціальності 274 – Автомобільний транспорт та 113 – Прикладна математика. На даний час в аспірантурі Луцького  НТУ навчається 35 осіб.

МІЖНАРОДНА СКЛАДОВА ДІЯЛЬНОСТІ ЗАКЛАДУ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Важливу нішу у розвитку Луцького національного технічного університету займає  міжнародна діяльність. Так, до уваги присутніх були подані дані щодо реалізованих проектів з коштів міжнародної технічної допомоги, а також перелік підписаних угод з суб’єктами іноземних держав.

Зокрема, діяльність Луцького НТУ щодо програм міжнародної академічної мобільності регламентується Положенням «Про міжнародну академічну мобільність учасників освітнього процесу Луцького НТУ». Відбір студентів для участі в програмах академічної мобільності здійснюється конкурсною комісією вченої ради Луцького НТУ з урахуванням рейтингу успішності, участі у науковій роботі та знання іноземної мови.

Основними формами академічної мобільності студентів є:

-ступенева мобільність — навчання у вищому навчальному закладі- партнері з метою здобуття ступеня вищої освіти, що підтверджується документом про вищу освіту;

-кредитна мобільність — навчання у вищому навчальному закладі - партнері з метою здобуття кредитів Європейської кредитної трансферно-накопичувальної системи;

-мовне стажування – виїзд за кодон з метою вивчення іноземної мови.

Право на кредитну мобільність студенти Луцького НТУ в 2018 році реалізували в університеті «Люблінська Політехніка» (3), Політехнічному інституті Браганси (1), Університет ім. Александра Стульгінскіса (1), Університет Памуккале (2). Право на ступеневу мобільність студенти Луцького НТУ в 2018 році реалізували в університеті «Люблінська Політехніка» (8) та Політехнічному інституті м. Браганса (3, з них в рамках програми Еразмус+ 2 особи). Мовне стажування в 2018 році пройшли 2 студенти ФБ.

Науково-педагогічні працівники та непедагогічні працівники університету в 2018 році реалізували 64 раз право на мобільність. Всього стажування пройшло 47 осіб з числа науково-педагогічних працівників.

Крім того, станом на 1.12.2018 у Луцькому НТУ навчається 30 іноземних студентів, що складає 60 % від ліцензованого обсягу.

Важливою є також проектна діяльність. Луцький НТУ був учасником проекту Британських рад, Вишеградського фонду за програмою університетських дослідницьких грантів «Досвід країн Вишеградської четвірки у розвитку малого підприємництва», був реципієнтом двох проектів в рамках Програми територіальної співпраці країн Східного партнерства Білорусь-Україна: «Підвищення конкурентоспроможності випускників на ринках праці України і Білорусії шляхом створення транскордонної регіональної мережі університетських Центрів професійного і кар'єрного консультування» та «Інформаційна платформа для розвитку малого і середнього бізнесу в транскордонному регіоні», а також спільно з польським КУЛ реалізовуватиме у 2018-2020 рр. проект «Співпраця університетів для підтримки розвитку безпеки і кризового управління Люблінського і Луцького транскордонного співробітництва» за Програмою прикордонного співробітництва П-Б-У 2017-2020 в рамках пріоритету – Кордони.

За результатами 2018 р. проведено 27 міжнародних зустрічей та поїздок, підписано 8 нових угод.

ФІНАНСОВО-ГОСПОДАРСЬКА СКЛАДОВА ДІЯЛЬНОСТІ ЗВО

Зупинився ректор Петро Савчук й на фінансових питаннях, зокрема прозвітував про залишок коштів по Програмі видатків з 2016 по 2018 роки, виплату премій та допомоги працівникам ЗВО за січень-листопад 2018 року. Детальніше ректор Луцького НТУ розповів про питання заробітної плати працівників, стипендіального забезпечення, фінансування студентського самоврядування тощо.

Варто зазначити що Луцький НТУ здійснює свою діяльність за трьома бюджетними програмами:

-2201160 «Підготовка кадрів ВНЗ ІІІ-ІV рівнів акредитації та забезпечення діяльності їх баз практики»

-2201040 «Дослідження, наукові та науково-технічні розробки»

-2201190 «Виплата академічних стипендій студентам (курсантам) ВНЗ».

ПІДТРИМКА ТА РОЗВИТОК ІНФРАСТРУКТУРИ

Не менш важливою складовою є інфраструктура навчального закладу. Так, спікер навів дані щодо споживання води та енергоресурсів, підняв питання реалізованих заходів з утримання та розвитку інфраструктури, наголосив на необхідності заміни лічильників у навчальних корпусах, тепломодернізації, заміни електропроводки, ремонту санвузлів, будівництва власної котельні, організацію внутрішньої безпеки з встановленням камер спостереження тощо.

План робіт відділу інфраструктурного розвитку Луцького НТУ розроблений на основі «Цільової програми перспективного розвитку інфраструктури та реформування організації господарської діяльності Луцького НТУ на 2015-20 рр» і передбачає здійснення комплексу заходів господарської діяльності за такими основними напрямками: впровадження програми енергоефективності, створення і розвиток матеріально-технічної бази та проведення організаційних, структурних та інших заходів для підвищення ефективності господарської діяльності університету.

Експлуатаційно-технічним відділом проведена значна робота з енергозбереження та зі зменшенням витрат  енергетичних ресурсів, налагоджено облік споживання енергоносіїв, своєчасно проводиться державна повірка лічильників обліку теплової енергії холодної та гарячої води. У п'яти корпусах виконані роботи зі встановлення автоматичного погодинного регулювання подачі теплоносія, до того ж проведені роботи з встановлення водопідігрівачів в навчальних корпусах, що дозволило зменшити значні витрати на утримання інженерних мереж гарячої води. Економія енергоносія від проведених заходів складає від 5% до 30%. Протягом звітного періоду господарським методом виконано комплекс робіт на системах теплопостачання,  водопостачання водовідведення. До того ж, за звітний період 2018 року коштами університету було встановлено 74 віконних блоки та 3 дверних блоків.

Чимало роботи було виконано й у спорткомплексі Луцького НТУ. Відтак, за звітний період було замінено частину вікна в ігровому залі, реставровано освітлення, поставлено кондиціонери в залі легкої атлетики, пофарбовано та полаковано покриття підлоги в ігровому залі частково, зроблено ремонт в атлетичному залі частково, замінено двигун вентиляції в верхній чоловічій душовій, відремонтовано сушки при виході з бассейну, зроблено частковий ремонт фасаду спорткомплексу, часткова заміна трубопроводів в машинному відділені бассейну, зроблено накриття на дрова біля котельні, перекрито побутове  приміщення котельні, замінено вікно на металопластикове в побутовому приміщені котельні, зроблено парове опалення в побутовому приміщенні котельні, провелено реставрацію дверей котла та димососа котла, а також відремонтовано покрівлю спортивного комплексу.

«Я оптимістично дивлюся у завтрашній день, сподіваюся на вашу допомогу та підтримку, бо без вас зміни провести неможливо», - зазначив насамкінець Петро Савчук, звертаючись до колективу ЗВО.

Потому присутні на конференції мали нагоду поставити запитання, які їх цікавили. Так, студенти цікавилися поверненням преміювання для старост груп. Ректор зазначив, що поки таке преміювання не передбачене статутним фондом та бюджетом університету. Це, на його думку, не зовсім справедливо, адже студенти виконують чимало важливої роботи. Тому Петро Савчук пообіцяв взяти питання до уваги та намагатися знайти шляхи його вирішення.

Своєю чергою, викладачі Луцького НТУ запитували про невикористані відпустки та механізми регулювання окремих кадрових питань, розподіл навантаження, проведення енергоаудиту з метою підвищення температурного режиму взимку в навчальних аудиторіях. Окрім запитань, члени колективу мали нагоду виступити з обговореннями. Так, було зауважено на питаннях контрактів та акредитацій, реорганізації кафедр та відділів, якості освітнього процесу тощо.

В результаті члени трудового колективу Луцького національного технічного університету затвердили звіт ректора ЗВО Петра Савчука та одноголосно визнали його роботу задовільною.

«Дякую за довіру, я обов’язково врахую ваші зауваження, будуймо університет, бо хто цим має займатися як не ми з вами. Принагідно, вітаю усіх з новорічними та різдвяними святами, Божої ласки та миру у ваших родинах», - резюмував Петро Савчук.

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ