Перейти до основного вмісту

Після перемоги України у війні перед нашою державою постануть нові виклики, серед яких: забезпечення техногенної та екологічної безпеки в зонах, де відбувалися бої, відновлення цілісності біотичних комплексів, екосистем, природоохоронних територій та багато інших проблем, для вирішення яких країні будуть потрібні високопрофесійні фахівці-екологи.

Саме про це говорили більшість учасників обговорення проектів освітніх програм підготовки бакалавра та магістра з екології. Громадське обговорення ОП «Екологія» за участю стейкхолдерів, роботодавців та студентів, представників академічної спільноти відбулося 22 березня у змішаному, очно-дистанційному форматі. 

1

Спікер заходу, завідувач кафедри екології та агрономії Василь Іванців щиро подякував всім присутнім за долучення до заходу, адже кожен зараз інтенсивно працює на своєму робочому місці в умовах воєнного часу, поєднуючи повсякденну роботу з громадською, волонтерською діяльністю. Так, директорка Шацького НПП Марія Христецька прямо після зустрічі поспішала на акцію, яку парк проводить разом з переселенцями, що їх прихистили у Шацькій громаді – ревайлдінг диких фазанів у лісових масивах парку.

обговорення

 

обговорення

 

обговорення

Декан факультету аграрних технологій та екології Руслан Кірчук наголосив на важливості даних ОП, за якими здійснюється підготовка вагомого числа здобувачів в університеті. Гарант ОП Екологія (за ОКР «бакалавр») Віталіна Федонюк підкреслила, що кафедра постійно співпрацює з стейкхолдерами, багато з яких є нашими випускниками, для покращення якості освітнього процесу. Звертаючись до представників екоінспекції та державного екологічного управління, гарант ОП Екологія (за ОКР «магістр») Микола Федонюк попросив їх окреслити нові умови здійснення екологічних перевірок та природоохоронних заходів в умовах воєнного стану та повоєнної відбудови.

обговорення

 

обговорення

У процесі активної дискусії Вікторія Тимощук, заступниця начальника управління екології та природних ресурсів Волинської ОДА, підкреслила, що державним управлінським органам зараз буде потрібен еколог-аналітик, який здатен брати участь у підготовці та реалізації природоохоронних проектів і програм, фахівець, що вміє працювати з електронними картами та програмними ресурсами. Розробка дозвільної екологічної документації і СЕО, розбудова природно-заповідного фонду – це актуальні питання, що вирішуватимуть майбутні випускники. Підтримав ці тези і Сергій Дудка, заступник начальника Державної екологічної інспекції у Волинській області, який підкреслив, що дуже актуальними в наш час є питання розрахунку завданих екологічних збитків, відшкодування заподіяної об’єктам довкілля шкоди у сфері охорони атмосферного повітря, грунтів, водних об’єктів, природоохоронних території, тому економіка природокористування повинна бути серед компонентів підготовки майбутніх екологів.

обговорення

Марія Христецька зазначила, що у Шацькому НПП на даний час є певний «кадровий голод», зокрема, у науковому відділі, відділах рекреації та економіки. Вона також запросила здобувачів до активного проходження практики у парку, пообіцявши сприяння в організації такої практичної підготовки. Доєднався до таких пропозицій і директор Черемського природного заповідника Володимир Мирка, який розповів про наукову співпрацю колективу кафедри з заповідником у галузі геоінформаційного моніторингу та досліджень наслідків кліматичних змін.

Валентина Остапчук, директорка Волинського обласного еколого-натуралістичного центру, згадавши тривалу і плідну співпрацю з факультетом та кафедрою, зупинилася на проблемах викладання екології та організації екологічної роботи і виховання в установах позашкільної освіти.

обговорення

 

обговорення

Як завжди, цікаво та змістовно підійшли до обговорення проєкту ОП постійні партнери кафедри, що залучаються до освітнього процесу як гостьові лектори  або викладачі-сумісники: директор Поліської дослідної станції Національного наукового центру «Інститут ґрунтознавства та агрохімії імені О.Н. Соколовського» к.с.-г. н.  Володимир Гаврилюк та директор Волинської філії ДУ "Інститут охорони грунтів України" к. с.-г. н. Микола Зінчук. У виступах вони наголосили  на тому, що питанням агроекології та геохімії, адаптації господарського комплексу до кліматичних змін слід приділити особливу увагу при наповненні освітніх програм, адже, зокрема, наслідки військової агресії суттєво позначаться на грунтах, їх екологічному стані, з врахуванням пріоритетності аграрної сфери для України в цілому та забезпечення продовольчої безпеки країни, яка воює.

Представник бізнесу, Голядинець Василь, директор ТОВ «Волинська ягідка», відмітив важливість практичної підготовленості екологів.

Практично всі спікери зазначали, що у їхніх колективах працюють екологи-випускники наших ОП, які є чудовими фахівцями та професіоналами. До речі, Марія Христецька та Сергій Дудка – також випускники кафедри екології та агрономії.

обговорення

 

обговорення

Активну участь в обговоренні взяли і здобувачі освітніх програм. Так, Дмитро Романюк, студент гр. ЕОС-21 відмітив, що навчається лише на 2 курсі, але відчуває, що зміст навчальних курсів модернізується, стає більш сучасним. Аня Дахнюк, студентка гр. ЕОСм-11, звернула увагу присутніх на важливість посилення математичної складової у підготовці екологів: як магістр, вона вже знає, що таке курсові проекти та кваліфікаційна робота, виконання яких часто потребує розрахунків, застосування математичного моделювання та програмних продуктів. Свої думки висловили Василюк Маргарита (ЕОС-41), Пашковська Юлія (ЕОС-31), Михайлюк Вероніка (ЕОС-31). Студенти четвертого курсу, що проходили восени стажування в Державній екологічній інспекції, відмітили важливість вивчення основ здійснення інспекторської екологічної діяльності для бакалаврів.

обговорення

До обговорення ОП долучилися також представники академічної спільноти, викладачі та співробітники кафедри і факультету.

Підсумовуючи проведене обговорення, Василь Іванців подякував усім колегам за участь, за небайдужість до питань якісної фахової екологічної освіти, здобути яку можна в ЛНТУ, і відмітив, що плідна праця однодумців обов’язково дасть результат та дозволить модернізувати освітні програми з підготовки бакалаврів та магістрів-екологів. 

Кафедра екології та агрономії