Перейти до основного вмісту

Про подорожі, карєрні перспективи та… смажені каштани: студентка ЛНТУ в університеті Браганси

Наші люди – всюди і ЛНТУ впевнено підтверджує це! Ми сприяємо тому, аби наші студенти та викладачі відкривали для себе нові можливості, розвивали професійні навички і пізнавали світ. Саме тому, пропонуємо цілий спектр цікавих програм мобільності та стажувань.

Особливо приємно відзначити, що незважаючи на складну ситуацію із пандемією Covid-19, 20 студентів та викладачів ЛНТУ перебувають у 5-ти країнах світу, дехто з них уже повернувся із-за кордону, але усі готові розповідати про участь у міжнародних програмах в серії інтерв’ю.

Сьогодні враженнями від навчання у Португалії за програмою подвійного диплому ділиться студентка магістратури спеціальності «Будівництво та цивільна інженерія» Тетяна Корінь.

1

-Розкажи, де саме ти зараз перебуваєш на навчанні?

- Зараз я навчаюся в Португалії, місто Браганса в «Instituto Polit?cnico de Bragan?a – Escola Superiorde Educa??o» ( Політехнічний інститут в Брагансі).

234

-В рамках якої програми відбулася поїздка і які її особливості?

- Я навчаюся за програмою «International Mobility – Double Degree». Вона дозволяє мені проходити дві різні навчальні програми одночасно. Навчання триватиме один навчальний рік, під час якого я маю  зробити та захистити фінальний проект.

567

-Які у тебе умови проживання і перебування за кордоном?

- Умови проживання непогані. Є студентські гуртожитки, але вони в обмеженій кількості, тому більшість іноземних студентів орендують квартири. Рівень та умови залежать від вартості квартири. Зимовий період тут достатньо прохолодний, тому що в більшості будинків немає опалення. Ціни оренди квартир в м. Браганса коливаються від 100€ до 200 € за одну кімнату + комунальні послуги.

Від університету IPB є компанія Riskivector, яка допомагає студентам в пошуках квартири чи кімнати за додаткову оплату в сумі 25€. Я проживаю в квартирі з португальцями та іспанцями, що дуже класно, оскільки можу вивчати та вдосконалювати свій розмовний рівень португальської мови.

89

-У чому полягають особливості навчання в Португалії, чим відрізняється освітній процес?

- Особливості навчання в тому, що класи облаштовані всім необхідним для того, щоб студенти почували себе комфортно в аудиторіях. Всі перевірки домашніх робіт, проектів, тестів відбуваються на спеціальному сайті, до якого кожен студент має свій окремий пароль та логін. На сайті розміщена актуальна інформація стосовно кожного предмету/ уроку/ лекції/ тесту/ проекту. Також є спеціальна електронна пошта для студентів та викладачів, де вони можуть спілкуватися щодо предметів та навчання, що досить зручно, тому що ти швидко можеш отримати відповідь на питання, яке тебе цікавить. Один клас (лекція) триває 2 години.

Територія університету досить велика, є декілька корпусів, студентське кафе та окрема будівля - студентська їдальня, яка вміщає 500 людей. Тут харчуються як студенти, так і викладачі. Повноцінний обід або вечеря коштує 2.5€ .

1011

Можу відзначити, що в університеті все технічно зручно влаштовано. Відмічаєш свою присутність на парах сам, за допомогою студентської картки. В кожному класі влаштований спеціальний термінал з кодом, який знає лише викладач. Кожен студент повинен прикласти свою студентську картку до цього терміналу і так підтвердити присутність і ніякі відмітки у паперових журналах не потрібні, все за тебе робить комп’ютер.

121415

-Які переваги  та особливості роботи над «подвійним дипломом»?

- Переваги та особливості роботи над подвійним дипломом не можу ще назвати, оскільки працювати над дипломом я почну з січня. Поки що, я визначаюся з темою фінального проекту та керівником, з яким я буду працювати над дипломом.

16

-Іноземний ЗВО відкритий для наших студентів у плані доступу до лабораторій, майстерень чи ресурсних центрів?

- Лабораторії або майстерні можна відвідувати лише з професором або, якщо ти маєш провести якесь певне дослідження до твого проекту. Самі студенти не мають доступу до лабораторій, все знаходиться під ключем. Ресурсних центрів тут достатньо, є велика зручна лабораторія, де студенти можуть користуватися комп’ютерами, книгами або просто сидіти і працювати над своїми проектами. Варто відзначити, що на всій території університету є хороший wi-fi, приєднатися до якого можна лише, якщо ти маєш студентську картку.

1718

-Чи відчувається підтримка та зацікавленість від кураторів з іноземного університету і з ЛНТУ?

- Підтримка однозначно відчувається! Вдячна за допомогу своїм викладачам, тому що в перші дні я стикнулася з деякими труднощами, але з допомогою кураторів нашого університету все вирішилося. Стосовно кураторів з іноземного ЗВО - вони завжди відкриті для спілкування чи допомоги, але так як тут навчається багато студентів, відповідь від них можна очікувати протягом 1- 2 тижнів, що не дуже добре.

Одразу, як приїхала, багато викладачів (Ротко Світлана ВолодимирівнаЗадорожнікова Ірина Вікторівна), завкафедри (Ужегова Ольга Анатоліївна), декан  факультету (Андрійчук Олександр Валентинович) цікавилися як я влаштувалася, чи мені все подобається, чи маю якісь питання, тому я дуже вдячна їм за турботу та підтримку!

20

 

-Якою мовою відбувається навчання і чи виникають певні незручності через мовний бар’єр?

- Навчання відбувається, переважно, англійською мовою. В перші тижні стикнулася з такою проблемою, що один з предметів викладався португальською, тому мені довелося його змінити. Тож, перш ніж їхати на навчання, потрібно обов’язково дізнаватися в іноземних кураторів, якою мовою викладається той чи інший предмет. Я мала деякі проблеми через мовний бар’єр, оскільки не розумію португальської, а лише починаю вивчати її на курсах.

21

Я не розуміла предмет і мені було дуже важко робити проекти, тому я написала лист до іноземного куратора з проханням замінити предмет на інший. Не знаю, як на інших факультетах, але на моєму факультеті дуже мало студентів за обміном або за іншими програмами «Erasmus», тому викладачі зважають на те, скільки людей розуміють португальську і англійську мови, відповідно тією мовою і викладають предмет.

Один предмет я також маю на португальській мові, але можу будь-які питання ставити викладачу англійською. Матеріали викладач також надсилає англійською мовою для того, щоб я вдома їх вивчала самостійно. Все інше навчання на уроці (2 години) я слухаю португальською мовою.

22

-Які враження від перебування у новій країні та які перспективи вона відкриває?

- Це моє не перше навчання за кордоном, на 3-му курсі я їздила в Люблінську політехніку також за програмою обміну, тому з точністю можу сказати, що це дуже великий досвід і хороший шанс пожити в іншій країні, побачити культуру іншого народу, відвідати багато цікавих міст.

-Які найяскравіші моменти залишаються в пам’яті від навчання в університеті Португалії?

- Оскільки я тут лише місяць, тому не можу сказати про найяскравіші моменти, бо моє перебування тільки починається. Але поки з впевненістю можу відхначити, що це: нові знайомства, багато цікавих людей, з якими ти можеш поспілкуватися та потоваришувати, знайомства з людьми з інших країн, які в майбутньому тобі можуть допомогти і в твоїй професії.

23

-Як складаються відносини із тамтешніми студентами? Чим відрізняються від українських студентів і чи більше вони мотивовані до навчання, порівняно із нашими?

- Можу сказати, що португальці - дуже привітний народ. Але в більшості хороші відносини складаються не так з португальськими студентами, як з  студентами, які приїжджають з інших країн (Туніс, Чорногорія, Іспанія, Франція, Бразилія). Зазвичай португальські студенти навчаються в окремих класах, а студенти, які приїхали за програмами обміну, навчаються з іноземними здобувачами англійською мовою.

 

25

Якусь особливу відмінність від українських студентів я не помітила, але можу сказати, що тут студенти відносяться простіше до навчання, хоча вони досить відповідальні. Поясню, в якому плані простіше:  ті студенти, які приїжджають навчатися за обміном, мають дещо легшу програму і до них не такі вимоги, як  до португальських студентів. Стосовно відповідальності, тут всі стараються навчатися і виконувати проекти, оскільки без проектів тебе не допустять до екзаменів. Екстерном здавати тут екзамени не можна, присутність обов’язкова, навіть якщо ти відвідував всі лекції і всі проекти здавав вчасно. Студентам тут комфортно навчатися в плані хорошої технологічності та сучасності університету.

2627

 

-Чи існують відмінності між нашими та португальськими викладачами і підходами до студента в цілому?

- Особливих відмінностей між українськими та португальськими викладачами я не помітила. Можу лише сказати, що в Україні викладачі більш лояльно ставляться до студента в плані допомоги чи пояснення будь-якого матеріалу. В університеті Браганса викладачі більше роблять акцент на те, щоб студент сам займався та шукав інформацію, яка йому потрібна для роботи над проектом. В більшості, інформацію вони скидають на сайти, де вже студенти самі підшуковують весь необхідний матеріал.

І ще один момент: тут студент з легкістю може зайти на пару посередині уроку, можна пити каву/чай, їсти тістечко чи шоколадку, йогурт і слухати викладача одночасно. Для мене це спочатку був такий парадокс, оскільки я вважала, що це неповага до викладача, але всі студенти тут так звикли. Якщо їм захотілося кави посеред уроку, вони можуть з легкістю вийти з класу, не питаючи дозволу, і піти купити собі каву чи щось поїсти.

28

-Чи є можливість подорожувати, що встигла побачити і що зацікавило тебе найбільше?

- Можливість подорожувати є! Я маю досить хороший графік, тому часу для дозвілля вистачає. Саме містечко Браганса не дуже велике, але тут є багато цікавих місць, які я вже встигла відвідати. Музеї, замок, виставкові центри, кав’ярні. Місто розташоване в красивій гірській місцевості, тому можна робити похід в гори чи на оглядові майданчики.

Відвідала вже двічі місто Порто (3 год від Браганси). Дуже воно мені подобається, це одне з найбільш туристичних міст в Португалії. Відвідала LivrariaLello - книгарню  у місті Порту. Це одна з найстаріших книгарень Португалії, заснована у 1869 році та вважається однією з найкрасивіших у світі. Побувала біля океану, спробувала національні португальські страви та делікатеси, особливо сподобалися смажені каштани, португальці їх обожнюють! Вони  продаються на кожному куточку у всіх містах Португалії. На зимові канікули планую 10-ти денну подорож в Іспанію, а також відсвяткувати Новий рік в столиці Португалії - Лісабоні. Тому часу подорожувати тут вдосталь, чому я дуже тішуся!

 

 

29

-Як проводите ваше дозвілля?

- Зазвичай це похід на виставу, фільм, на каток, в кав’ярню. Прогулянки з новими друзями або подорожі в інші міста. Браганса розташована в горах, тому часто організовуємо похід  з друзями на якусь гору, звідки відкривається чудовий вигляд на місто. Займаємося спортом (дуже багато людей тут слідкують за своїм фізичним станом, відвідують спортивні зали або просто зранку бігають на доріжках), тому я теж не відстаю і вважаю, що це дуже класно, коли кожен  старається вести здоровий спосіб життя, що і мене мотивувало теж зайнятися бігом! Вивчаю португальську мову, відвідую курси для вивчення мови. Люблю фотографувати, професійно цим займаюся, тому маю замовлення на фотосесії. Оскільки в Брагансі недостатньо розвинута сфера фото та відео, тому я швидко знайшла людей, які зацікавлені моєю творчістю.

30

-Чи порадиш студентам та своїм колегам долучатися до подібних програм? Що, на твою думку, дає молоді можливість навчання за кордоном?

- Однозначно, я рекомендуватиму їхати на подібні програми в різні країни, це дуже хороший досвід та практика. Це не тільки цікавий навчальний процес, а й багато життєвих яскравих моментів, багато нових знайомств, подорожей.

Можливостей чимало, але основні - працювати в країнах Європи, можливість покращити свій рівень англійської та вивчити нову мову, португальську. Також я вважаю, що це великий привілей, коли я захочу влаштуватися в українську компанію і матиму український та європейський диплом, це буде досить хорошим показником і може впливати на рівень заробітної плати або посади.

31

-Які твої плани та перспективи на майбутнє?

- Я не будую великих планів наперед, в мене все відбувається досить спонтанно (так як і рішення поїхати в Португалію). Точно знаю, що буду багато подорожувати, адже маю багато друзів закордоном. Після закінчення університету в Брагансі та в Луцьку, планую подати своє резюме як в українські,  так і закордонні будівельні чи архітектурні фірми для пошуку хорошої роботи. Буду займатися і надалі розвитком своєї кар’єри.

32