Перейти до основного вмісту

Горинські крутосхили – комплексна пам’ятка природи загальнодержавного значення в Україні. Ця унікальна територія розташована в межах Ківерцівського району і простягається площею у 30 гектарів. Із 2010 року входить до складу національного природного парку «Цуманська пуща».

Саме тут знайшли свою домівку унікальні види дерев, птахів та тварин. У трав’яному покриві зростають рідкісні види рослин, що охоплюють обидва боки величної річки Горинь.

Ознайомитися із флорою та фауною крутосхилів приїхали студенти-екологи першого курсу ЛНТУ, на чолі із завідувачем кафедри Василем Іванцівим та завідувачем лабораторіями кафедри Ігорем Пасичнюком.

екологиекологиекологиекологиекологи

Зустрів гостей провідний фахівець з екологічної освіти Ківерцівського національного природного парку «Цуманська пуща» Максим Рудік. Він і виступив у ролі екскурсовода Горинськими крутосхилами. Йдучи лісовими стежками, фахівець розповів  про тваринний та рослинний світ території, показав студентам цікаве дерево із цікавою назвою скумпія, каштанову алею посеред лісу, навчив визначати вік дерев та привів до водосховища на річці Путилівка, яке було створене у ХХ ст.. Саме тут гніздяться дуже багато птахів, за якими студенти мали можливість спостерігати у бінокль.

екологиекологиекологиекологиекологиекологиекологи

Познайомилися майбутні екологи зі сторічним дубом. Його вік студенти визначали самі, дійшовши висновку, що дереву орієнтовно 500 років. А ще, оглянули крутий схил над Горинню, донедавна просто посеред обриву якого, проростав величезний дуб. Як кажуть місцеві, саме він тримав усю Волинь.

Інспектор природоохоронного заповідного фонду Дмитро Шульгач зазначив, що Горинські крутосхили є досить цінною територією, адже там зустрічаються рідкісні види птахів, крім того є рідкісні види плаваючих, це і видра, ондатра… На весняно-літній період сюди прилітають сірі чаплі, є лебеді.

екологиекологиекологиекологиекологиекологи

«Це дуже цікаве місце і водночас унікальне тим, що тут можна зустріти великий ореол птахів, які прилітають сюди на гніздівлю, оскільки на літній період вода у річці спадає і для птахів стають доступні кормові.  Якщо пройти далі по руслах, кажуть, що зустрічали чорного лелеку», - розповідає фахівець.

Для звичайних мешканців, додають «лісові екскурсоводи», територія цілком відкрита, тут є екостежки, що уже свідчить про доступність для відвідувачів. Люди можуть прогулятися лісом, ознайомитися із природними багатствами. Водночас, територія захищена від низки технічних процесів, наприклад рубок дерев, що й дозволяє берегти природні надбання.

екологиекологиекологиекологиекологиекологи

Першокурсники – у захваті. Для майбутніх екологів подібні виїзди максимально корисні та цікаві, адже саме у діалозі із досвідченими фахівцями та можливістю оглянути об’єкти вивчення наживо, молодь здобуває найкращі компетентності, що беззаперечно зробить їх конкурентоспроможними професіоналами своєї справи.

екологиекологиекологиекологиекологиекологиекологиекологи