Перейти до основного вмісту

В рамках налагодженої співпраці між ЛНТУ та Університетом Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (UMCS) 21 лютого 2024 року відбулася гостьова лекція відомого польського вченого-регіоналіста, керівника кафедри політики економічної і регіональної UMCS, prof. dr hab. Andrzej Miszczuk на тему «Трансформація умов транскордонного співробітництва в процесі євроінтеграції».

До лекції долучилися здобувачі різних курсів та освітніх програм підготовки бакалаврів, магістрів і докторів філософії кафедри економіки ЛНТУ зі спеціальності 051 Економіка, а також здобувачі і викладачі Донецького національного технічного університету, наукові працівники та аспіранти ДУ «Інститут демографії та проблем якості життя НАН України» та ДУ «Інститут економіки промисловості НАН України».

Економіка

Протягом лекції були висвітлені питання ролі державного кордону як основи транскордонного співробітництва, зміни функцій кордонів і процес євроінтеграції, наслідки відкриття кордонів для прикордонних регіонів.

Економіка

Були представлені різні критерії, на основі яких відбувається типізація транскордонних регіонів та закладаються основи транскордонної співпраці. Також були деталізовані основні напрями сучасних досліджень у сфері транскордонної економіки. 

Економіка

Сьогодні світ без кордонів все більше розуміється як вільний рух товарів і капіталу, але не людей, адже з 1989 року (з моменту руйнування Берлінської стіни) були побудовані щонайменше 63 об’єкти цього типу, в основному у відповідь на міграційну кризу. Лише у 2015 році було збудовано 14 стін на кордоні. Найбільше стін будують в Азії, Європі та Африці. 

Також Україна наразі зводить захисні укріплення на кордоні з Білоруссю, а  у перспективі на кордоні з агресором може також повстати стіна.

Економіка

Також була розглянута роль міст у транскордонній співпраці. Наводилося багато прикладів ролі різних типів міст з різних куточків світу як осередків формування міжкультурних, економічних та соціальних зв’язків між сусідніми країнами та їхніми мешканцями. Також були представлені форми міжнародних інтеграційних угруповань.

Економіка

Безсумнівно, найбільш унікальним прикладом, завдяки найвищому у світі розвитку процесу економічної та політичної інтеграції, є Європейський Союз – 27 країн із загальною площею 4 млн км2, у яких проживає 447,7 млн.осіб, виділено 24 офіційні мови. Економіка ЄС – це 18,6% світового ВВП (США - 24,0%, Китай - 15,9%).

Розглянуті особливості різних сфер транскордонного співробітництва: середовище та просторове планування, транспорт і зв’язок, громадська безпека, економіка та зайнятість, туризм, освіта і культура.

Також була зосереджена увага на певних проблемах транскордонного співробітництва в рамках ЄС, які не були задовільно вирішені: різноманітні адміністративні структури та їхні повноваження, диверсифіковане податкове законодавство і сфера соціального та медичного страхування, диверсифіковане просторове планування та його правова основа, диверсифіковане право охорони навколишнього середовища, диверсифіковані транспортні системи, невідповідні потребам транскордонних територій, упередження та стереотипи у сприйнятті сусідів (особливо в нових країнах-членах ЄС).

Отримані за результатами гостьової лекції матеріали та додаткова література будуть поширюватися серед здобувачів в рамках викладання фахових навчальних дисциплін, а також будуть використані викладачами, залученими до реалізації освітніх програм для вдосконалення змісту навчальних дисциплін для усіх рівнів вищої освіти зі спеціальності 051 Економіка в ЛНТУ, зокрема: на бакалаврському рівні - «Міжнародна економіка»; на магістерському рівні - «Транскордонна економіка» та «Управління міжнародними проектами»; на рівні доктора філософії - «Економіка та управління соціо-еколого-економічними системами» та ін.

Дякуємо prof. dr hab. Andrzej Miszczuk за пізнавальну, змістовну, актуальну лекцію та підтримку України та українців в цей складний воєнний час.

 

Завідувач кафедри  економіки

Олександр Шубалий