Перейти до основного вмісту

Вища освіта - це завжди конкурентоздатний  продукт, це динамічний процес, це один із шляхів забезпечення успішного розвитку держави. Кафедра електричної інженерії ЛНТУ не залишається осторонь цих процесів: ми намагаємось бути кращими, ефективнішими, відкритішими та забезпечувати ринок праці висококваліфікованими фахівцями. Саме тому 16 лютого 2023 року ми зустрілись з нашими стейкхолдерами: широким колом роботодавців, випускників, здобувачів та колег з академічної спільноти. Метою заходу було бажання отримати рекомендації та побажання щодо розвитку наших освітніх програм.

Обговорення

Традиційно, захід розпочав декан нашого факультету архітектури, будівництва та дизайну Олександр Андрійчук. Він окреслив абсолютну важливість реалізації наших освітніх програм для вирішення завдань відбудови та розвитку електроенергетики. Зазначив факт високої зацікавленості спеціальністю 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка» та значне збільшення набору здобувачів за останні роки.

Обговорення

Захід відбувся у формі дискусії. До обговорення долучились більше 50 учасників. Серед них: здобувачі усіх курсів, бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», науково-педагогічні працівники кафедри електричної інженерії, представники роботодавців Волинської та Рівненської областей – ВП «Рівненська атомна електростанція», ТОВ «Електросервіс», ПрАТ «Волиньобленерго», КП «Луцьксвітло», Рівненського регіонального центру обслуговування мережі Західного територіального управління обслуговування мереж НЕК «Укренерго», випускники різних років, колеги з провідних ЗВО України – Вінницького національного технічного університету та НТУ «Харківський політехнічний інститут».

Гарант освітньої програми бакалаврського освітнього рівня Владислав Волинець представив проєкт модернізації відповідної освітньої програми на основі рекомендацій після обговорення з групою забезпечення.

Обговорення

Основними тезами комплексу пропозицій від стейкхолдерів стали побажання зберегти класичну структуру підготовки бакалаврів з електроенергетики, забезпечуючи унікальність  освітньої програми у відповідності до потреб регіону, зокрема, акцентувавши увагу на розвиток відновлюваної енергетики. Свої думки та побажання висловили: завідувач кафедри електричних станцій і систем Вінницького національного технічного університету В’ячеслав Комар, доктор технічних наук, професор кафедри електричних станцій і систем, академік Петро Лежнюк.

ОбговоренняОбговорення

Представник НТУ «Харківський національний технічний університет - к.т.н., доцент Дмитро Шокарьов запропонував вивчити досвід іноземних ЗВО в контексті формування освітніх програм, зокрема шляхом укрупнення дисциплін, що дасть можливість коректувати зміст освітнього компоненту без зміни самої назви. Для прикладу – замість дисциплін «Теоретична електротехніка» та «Електричні машини» ввести укрупнену дисципліну «Електротехніка». Такий підхід також дасть змогу ефективніше співпрацювати із закордонними ЗВО в плані організації спільних освітніх проектів.

Обговорення

Віра Тептя, к.т.н., ст. викл. кафедри електричних станцій і систем Вінницького національного технічного університету висловила побажання та рекомендації щодо коригування матриць відповідностей освітніх компетентностей та програмних результатів в ОП освітнього рівня бакалавр.

Обговорення

Висловили свою думку також здобувачі вищої освіти, зокрема студент групи ЕЕ-11 Максим Іноземцев, котрий запропонував додати в обов’язкову складову загальну дисципліну «Фізичне виховання», оскільки цю думку підтримує значна кількість здобувачів першого курсу. Крім того, замість освітнього компоненту «Політичні та соціальні студії» ввести дисципліну, котра за своїм змістом дасть змогу здобувачам отримати загальні компетентності в галузі правового регулювання професійної діяльності.

Студент гр. ЕЕм-11 Микола Карпук рекомендував акцентувати увагу при підготовці здобувачів на здобуття навиків програмування мікроконтролерів, які масово застосовуються в системах керування процесами генерування, передавання та розподілу електричної енергії.

Потому гарант освітньої програми другого (магістерського) рівня вищої освіти к.т.н., доцент Юрій Грицюк ознайомив присутніх з проєктом модернізованої ОП «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка».

ОбговоренняОбговорення

Гарант задекларував відповідні внесені зміни за результатами обговорення з групою забезпечення, зокрема було запропоновано ввести нову професійну обов’язкову дисципліну «Оперативно-диспетчерське керування». Дисципліну «Інтелектуальна власність» вивести з переліку загальних обов’язкових компонент, натомість додати змістовий модуль «Інтелектуальна власність» в дисципліну «Методологія наукових досліджень». Цю ж дисципліну також доповнити змістовим модулем «Інноваційна діяльність». Дисципліну «Управління проектами електроенергетики» долучити до переліку обов’язкових загальних дисциплін.

До обговорення долучились представники ВП «РАЕС»: Олег Рибачок, заступник начальника електроцеху по роботі з персоналом, інструктори навчально-тренувального центру Віталій Пашкевич та Іван Чепурко, а також заступник начальника навчально-тренувального цеху з навчально-методичної роботи Олександр Ошурко. Із пропозицій, які були висловлені представниками ВП «РАЕС» щодо освітньої програми магістерського рівня слід відзначити такі:

-спільними зусиллями формувати каталоги вибіркових дисциплін та коригувати їх змістове наповнення для формування індивідуальної освітньої траєкторії, зокрема саме тих здобувачів, котрі планують побудувати професійну кар’єру в галузі атомної енергетики;

-приділяти значну увагу практичній підготовці здобувачів, зокрема шляхом проходження практик,  фахових тренінгів у підрозділах ВП «РАЕС» задля додаткової мотивації та отримання практичних навиків;

-систематично дбати про якість освітнього процесу, якість підготовки фахівців, оскільки робота на атомній станції є надзвичайно відповідальною та вимагає найвищої кваліфікації персоналу.

Від компанії «Електросервіс» в обговоренні взяли участь начальник конструкторського відділу Олександр Божко та начальник виробництва Роман Кереб.

Обговорення

Олександр Божко запропонував орієнтувати здобувачів на різні види професійної діяльності в галузі електроенергетики, зокрема проектної та експлуатаційної. Шляхами реалізації такого підходу може бути запровадження відповідних спеціалізацій в межах спеціальності або ж побудови індивідуальної освітньої траєкторії для здобувачів, котрі зацікавлені в самореалізації себе в конкретному виді діяльності.

За результатами громадського обговорення було сформовано цілий комплекс змін, котрі будуть внесені в модернізовані освітні програми бакалавра і магістра спеціальності 141 «Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка», в змістове наповнення освітніх компонент та освітній процес. 

Щиро дякуємо стейкхолдерам за активну підтримку, зацікавленість розвитком електроенергетичної освіти, за надані пропозиції та рекомендації!

Завідувач кафедри

електричної інженерії

Юрій Грицюк