Перейти до основного вмісту

Досвідчені лісівники філії «Маневицьке лісове господарство» Поліського офісу ДП «Ліси України» за участю професорсько-викладацького складу кафедри лісового господарства Луцького національного технічного університету провели для здобувачів освіти серію практичних занять, що стосуються різних аспектів ведення лісового господарства. Заняття відбулися на базі філії під час виїзної експедиції лісогосподарськими підприємствами Волинської області.

Лісове господарство

Інженер з лісокористування Ірина Остапчук ознайомила майбутніх лісівників з веденням тепличного господарства. Були розглянуті асортимент та особливості вирощування декоративного посадкового матеріалу: самшиту, бересклету, ялівцю, туї, квітів кислиці та бегонії, лимонів. Продукція, вирощена в теплицях, використовується для озеленення, формування декоративних ландшафтів, а також реалізується населенню та переробляється в консервному цеху підприємства. Зокрема, лимони сорту Пандероза (CitrusLimon Pаnderosa), які є самозапильними та здатні розмножуватись живцями від дорослих дерев, використовуються в консервному цеху для виробництва березового соку.

Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство


Наступною локацією для проведення занять був консервний цех підприємства, в якому виробляються десятки найменувань натуральної та екологічно чистої продукції. Начальник консервного цеху Марія Зінич показала студентам технологічний процес консервування на сучасних автоматизованих лініях переробки. Так як подія співпала у часі з сезоном заготівлі та переробки березового соку, то саме ці процеси детально вивчалися майбутніми лісівниками. Підприємство виробляє широкий асортимент продукції: сік березовий з цукром, сік березовий «Бадьорість» на шипшині, сік березовий «Поділля» на сухофруктах, сік березовий «Яблуня», сік березовий з лимоном, протерту чорницю, протерту ожину, протерту горобину, журавлину, брусницю,гриби, процеси виробництва якої були розглянуті під час заняття.

Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство


Унікальною була наступна локація – цех з виробництва хвойного екстракту. Хвойний екстракт, що широко використовується з лікувальною та профілактичною метою, виготовляють із хвойної лапки, отриманої після рубок сосни та ялини. Це дає змогу більш глибоко переробляти залишки лісозаготівлі і раціонально використовувати продукцію лісу. Разом з хвойним екстрактом у філії «Маневицьке лісове господарство» виготовляється ефірна олія, для отримання одного кілограму якої потрібно переробити 500 кілограм хвойної лапки. Майстер цеху Марія Секида детально ознайомила здобувачів освіти з технологією виготовлення хвойного екстракту, починаючи від процесів подрібнення хвойної лапки.

Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство


Наступне заняття відбулося безпосередньо в лісі на ділянці, де проводиться підсочка берези. Про технологічні аспекти отримання березового соку розповів майбутнім лісівникам помічник лісничого Галузійського лісництва Василь Паламар. Також здобувачі освіти мали змогу безпосередньо взяти участь в процесі заготівлі та покуштувати отриманий березовий сік.

Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство


З особливостями ведення мисливського господарства в філії «Маневицьке лісове господарство», зокрема, вольєрним вирощуванням диких свиней, біотехнологічними заходами підгодівлі мисливських тварин, правилами полювання тощо, студентів ознайомив провідний мисливствознавець Олександр Грищук. Тут також вони мали можливість перепочити, зігрітися гарячою кавою та чаєм у будинку єгеря.

Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство


Про практичні аспекти лісовідновлення розповів студентам майстер лісу Сергій Савонік. В філії активно виконуються роботи як зі сприяння природньому поновленню лісу, так і з вирощування лісових культур. Майбутні лісівники мали можливість оцінити стан лісових культур, обговорити заходи з догляду за ними.

Лісове господарство Лісове господарство


Дуже цікавим було заняття з бджільництва, яке проводив пасічник Роман Домальчук. На території філії «Маневицьке лісове господарство» розташовані три лісові пасіки в Соф’янівському, Ново-Червищанському та Галузійському лісництвах загальною кількістю більше ста бджолосімей. На лісовій пасіці студенти розглянули практичні аспекти ведення бджільництва, будову вуликів, лісовий інвентар, скуштували лісового меду.

Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство


На завершення насиченого дня майбутні лісівники відвідали плантацію лохини в Ново-Червищанському лісництві. Про особливості її вирощування розповів лісничий Артем Лісовецький.

Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство Лісове господарство


Заняття пройшли цікаво, в діалоговому режимі, з активним  обговоренням та дискусіями, до яких крім здобувачів освіти долучилися також викладачі дисциплін «Побічне лісокористування», «Лісівництво», «Лісові культури», «Лісокористування», «Недеревні ресурси лісу», «Лісова біометрія», «Механізація лісогосподарських робіт»Володимир Бондар, Василь Мазепа, Віктор Волянський, Олександр Герасимчук, Наталія Толстушко, Леонід Дацюк, Юрій Шимчук

Завдяки системному підходу до навчання та активній участі в реальних процесах лісового господарства, студенти Луцького національного технічного університету отримали неоціненний досвід, який стане міцним фундаментом для їхньої майбутньої професійної діяльності. Вони не лише збагатили свої теоретичні знання, але й відчули на собі всю відповідальність та значимість роботи лісівника, яка вимагає не тільки глибоких знань, але й любові до природи.

Дякуємо директору філії «Маневицьке лісове господарство» Володимиру Радіону та працівникам філії «Маневицьке лісове господарство» за надані можливості, передані знання та досвід, гостинний прийом.

Лісове господарство

Кафедра лісового господарства