Перейти до основного вмісту

19-21 червня 2023 р. у Берліні проходив Міжнародний науковий симпозіум «Німецька культурна спадщина в Україні у дзеркалі історії: якорі стабільності в Європейському Союзі – перспективи культурного транскордонного співробітництва та стандарти захисту меншин як критерій вступу до ЄС».  Симпозіум був організований Культурним фондом німецьких вигнанців (Kulturstiftung der deutschen Vertriebenen).

В роботі симпозіуму взяли участь українські та німецькі науковці, громадські та політичні діячі. ЛНТУ представляв доцент кафедри соціогуманітарних технологій, кандидат історичних наук Михайло Петрович Костюк, який виступив із окремою науковою доповіддю «Волинські німці», а також брав участь у обговореннях та дискусіях.

НімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччина

Засідання симпозіуму проходили у конференцзалі бібліотеки Музею НДР. Він знаходиться у центральній частині Берліна на одному з берегів Шпреє, а на  протилежному розташувався величний Берлінський собор, стіни якого зараз закривають будівельні риштування. 

Програма симпозіуму передбачала три тематичні блоки:

1. Транскордонна роль церкви та німецької меншини в умовах путінської загарбницької війни в Україні.

2. Культурна спадщина німецької меншини та перспективи транскордонного співробітництва з Німеччиною та Східною Європою.

3. Разом з Європою – стандарти захисту меншин як критерій вступу до ЄС.

НімеччинаНімеччинаНімеччина

Якщо перші два блоки програми були представлені переважно у формі наукових доповідей істориків, то третій проходив у формі панельної дискусії. В ній, окрім німецьких фахівців у галузі захисту прав національних меншин в Європейському Союзі, взяли участь й українські політики, які займались розробкою нового Закону України «Про національні меншини (спільноти) України». Своїми міркуваннями щодо підготовки та основних положень закону через відеозв’язок поділилися уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець, Народний депутат України III-V та VIII скликань, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, Голова громадської організації «Рада національних спільнот України» Ашот Аванесян та інші. Учасники дискусії відзначили важливість прийняття цього закону як однієї з обов’язкових умов для подальшого вступу України до ЄС. Разом з тим, було зазначено, що окремі його положення потребують вдосконалення або й змін, що є нормальною європейською практикою на шляху вдосконалення законодавчих норм.

НімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччина

Симпозіум проходив у теплій і дружній атмосфері. Всі його німецькі учасники з перших же днів широкомасштабної російської агресії в Україну виступили із її засудженням і вже другий рік у тих чи інших формах намагаються допомогти Україні в її справедливій боротьбі.

Українські учасники симпозіуму у вільний час змогли зробити коротку прогулянку центром німецької столиці, оглянути її архітектурні пам’ятки та визначні місця, серед яких і спонтанний меморіал жертвам агресії кремля в Україні, розташований навпроти російського посольства. Його організували небайдужі українські біженці ще весною минулого року, щоб постійно нагадувати жителям і гостям Берліна про кровопролитну війну в Україні, розв’язану терористичним путінським режимом. Він постійно оновлюється. Люди несуть туди квіти, м'які іграшки, фотографії, а також інші нагадування про страхітливі злочини рашизму в Україні.

НімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччина

Окрім участі у роботі симпозіуму, Михайлу Костюку вдалося отримати підписаний керівництвом  Інституту історії та культури німців у Північно-Східній Європі (Nordost-Institut / Нордост-Інститут) Протокол намірів про співробітництво з ЛНТУ. Для отримання цього результату була проведена відповідна підготовча робота. Після повернення до Луцька Протокол був підписаний ректором ЛНТУ Іриною Михайлівною Вахович і фактично набув чинності. 

НімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччинаНімеччина