Перейти до основного вмісту

В ЛНТУ презентували мобільну виставку, присвячену історії взаємовідносин та сучасному партнерству двох регіонів України і Німеччини: Волині та Північного Рейну-Вестфалії. Хронологічно виставка охоплює великий історичний період ІІ-ХХІ ст..

Представлений проект – плідна робота міжнародного науково-просвітницького проекту, який реалізовувався впродовж 2020-2022 років, за участі науковців ЛНТУ та регіональної групи німців із пострадянського  простору федеральної землі Північного Рейну-Вестфалії. За фінансової підтримки Міністерства культури і науки землі Північного Рейну-Вестфалії.

КостюкКостюкКостюк


Науковим керівником, розробником концепції та автором текстів масштабного історичного проекту є к. іст.н., доцент кафедри соціогуманітарних технологій ЛНТУ Михайло Костюк.

«Я усе життя не хотів залишитися кабінетним істориком, не хотів, щоб мої роботи лишалися в  шухлядах або бібліотеках. Мені хотілося той пласт, який я досліджую багато років, популяризувати. І в 2020 році виникла пропозиція від регіональної групи Північного Рейну-Вестфалії зробити таку виставку та показати співпрацю двох регіонів в історичному плані», - розповідає автор проекту.

КостюкКостюкКостюк


Науковець ділиться, що у концепцію проекту заклав певні ідеї щодо яких не мав відповідного матеріалу, бо тема виявилася надзвичайно великою, а тому дослідник мав на меті поїхати до Німеччини, аби працювати в архівах та бібліотеках. Планам завадив Covid, а потім і війна… Однак, каже Михайло Костюк, бажання досягнути власної перемоги, не зупинило дослідницького процесу.

«Я хочу подякувати тим людям, які були у нашій робочій групі і моїм німецьким партнерам, завдяки яким ми почали працювати із архівами та бібліотеками онлайн і знаходили надзвичайно цікаві унікальні матеріали. Згодом війна загальмувала процес, але не дала зупинити ідею і я вирішив довести справу до кінця, щоб це теж була моя маленька перемога, перемога університету і країни», - каже науковець.

КостюкКостюкКостюк


Привітала із реалізацією масштабного проекту ректор ЛНТУ Ірина Вахович: «ЛНТУ – багатогранний університет. Тут представлені усі інженерні напрями, але водночас є дуже потужний соціогуманітарний осередок. Сьогодні ми є свідками наукового шляху нашого колеги Михайла Костюка, який зайняв дуже цікаву нішу і усе життя займається дослідженням німецьких витоків на Волині. Це надзвичайно трудомістка праця і я захоплююсь тією діяльністю та фанатичним підходом до роботи, яку ви проводите».

КостюкКостюк


Із вітальним словом щодо успішної реалізації давнього задуму та досягнутого результату клопіткої праці виступили партнери науковця координатор робочої групи Микола Гегельман та голова ГО «Міжнародне товариство німців України – Відербурт» Володимир Піньковський. Вони розповіли про особливості міжнародного проекту та тісну співпрацю у пошуках історичної істини між двома країнами.

«Ми бачимо красиві колоритні стенди, гарно прописані назви, вставлені фото та картинки. Ми бачимо верхівку айсберга, а решта – величезна глиба, якої ніхто не бачить, а її зробив Михайло Петрович і це колосальна робота», - наголошує кандидат філологічних наук, доцент кафедри іноземної та української філології Лариса Тиха, яка є членкинею редакторської групи і забезпечувала редагування україномовної версії виставки.

КостюкКостюкКостюкКостюк


Вона розповіла про процес реалізації проекту, залучення надзвичайно великої кількості людей, зокрема українців, німців, людей, які переїхали з пострадянського простору до Німеччини. Усі вони, каже Лариса Тиха, різної ментальності, поглядів та способу життя і з усіма ними Михайло Костюк намагався налагодити співпрацю. Крім того, багато роботи було пророблено із німецькою дизайнеркою, аби її переконати передати уявлення та бачення науковця на готових стендах.

Із промовою щодо взаємодії Волині та Німеччини виступив координатор проектів спілки «Мости в Україну» на Волині Олександр Міщук. Саме він був учасником тих процесів налаштування співпраці та реалізації багатьох міжнародних проектів, що втілювалися у часи незалежності України. Він розповів реальні історії та приклади із життя, частина з яких увійшли до історичної виставки. Доєдналася до промови перший проректор ЛНТУ Надія Ковальчук, яка свого часу завдяки спілці «Мости в Україну» також мала нагоду навчатися і стажуватися у Німеччині. Тож вона закликала молодь бути активними та ініціативними та продовжувати тісну взаємодію із німецькими партнерами.

КостюкКостюкКостюк


Привітала колегу та запросила продемонструвати виставку у стінах ВНУ ім..Лесі Українки д.іст.н., професор кафедри всесвітньої історії Світлана Шульга, зазначивши, що зроблена Михайлом Костюком робота – титанічна праця.

КостюкКостюкКостюкКостюк


Варто зауважити, що основна увага у змісті виставки приділена таким аспектам: історія українсько-німецьких контактів Волині та Північного Рейну-Вестфалії з найдавніших часів до кінця ХХ століття; видатні особистості – вихідці з волинських німців; сучасне партнерство двох регіонів (кінець ХХ – початок ХХІ століття).

Текстова та ілюстративна частина виставки наочно демонструють, що протягом майже двох тисячоліть регіони Волині та Північного Рейну-Вестфалії підтримували відносини різної інтенсивності. Саме вони й стали міцним фундаментом налагодження сучасних партнерських взаємин між ними. Таким чином, виставка показує, що історичні контакти – це міст між минулим та сучасним.

КостюкКостюкКостюк