Перейти до основного вмісту

У п’ятницю, 11 листопада, студенти-екологи другого курсу, як завжди, за розкладом, поспішали на другу пару – лабораторну з метеорології та кліматології до доцента кафедри екології Віталіни Федонюк…але цього разу заняття проходило не в аудиторії університету, а у Волинському обласному центрі з гідрометеорології.

ЕкологіяЕкологіяЕкологіяЕкологія


Волинський обласний центр з гідрометеорології - це провідна регіональна установа, що координує роботу гідрологічної, метеорологічної та агрометеорологічної галузі в Північно-Західному регіоні України. Він здійснює координацію первинних підрозділів, зокрема метеостанцій, в межах не тільки Волинської, але і Рівненської та Хмельницької областей. Однією з важливих функцій установи є також здійснення екологічного моніторингу стану атмосферного басейну в регіоні, водних об’єктів, гідробіомоніторингу.

Розповідь про роботу системи гідрометеорологічної служби для студентів розпочала Горішна Надія Василівна, начальник відділу метеорології. Робота метеорологічних станцій у світі та в Україні, регламенти ВМО (Всесвітньої метеорологічної організації), синоптичний код – універсальна мова метеорологів, перехід від ртутьвмісних приладів до сучасних автоматизованих датчиків – це цікаві питання, про які дізналися студенти. А ще, присутні почули розповідь про те, як російська орда на сході нищила наші метеорологічні установи, а тамтешні метеорологи проводили під час окупації регулярні вимірювання вдома, врятувавши прилади та забезпечивши безперервний ряд спостережень навіть під час війни…

До речі, якщо ви шукаєте цікавий подарунок для друга – замовте метеосвідоцтво у гідрометеоцентрі! В даному документі, на основі аналізу архівних даних, вам нададуть красиво оформлену достовірну інформацію про погоду та погодні аномалії в день народження близької людини.

А далі всі попрямували до синоптичного відділу – саме того підрозділу, звідки до нас щоденно надходять прогнози погоди. Черговий синоптик, Голя Надія Михайлівна, розповіла про те, яким чином з’являється цей прогноз. Студенти побачили автоматизоване робоче місце синоптика, метеорологічні карти та візію прогностичних онлайн–моделей. До кінця цього тижня та початку наступного погода триматиметься норми, майже без опадів, хоча зранку нас очікують тумани. А далі – похолоднішає. Що ж, осінь видалася надзвичайно теплою: про глобальне потепління та зміни, що відбуваються з кліматом Волині, фахівці також розповіли студентам багато цікавого.

Екологія

Але ми – екологи, тому нас особливо цікавлять питання екологічного моніторингу природних процесів і явищ! Тому наступна точка зупинки – комплексна лабораторія спостережень за забрудненням природного середовища гідрометеоцентру, спеціалісти якої проводять дослідження стану атмосферного повітря, водних об’єктів, визначають вміст шкідливих речовин та забруднюючих домішок у відібраних пробах. Студентів познайомили з обладнанням та методиками аналізів, які проводяться, особлива увага – до водної артерії Луцька, річки Стир: чи чистою є її вода, чи можна купатися в Стиру влітку? Як виявляється – можна, екологічний стан р. Стир є задовільним та суттєво кращим за багато інших рік нашого регіону.

Екологія


А в яких річках купатися не можна – про це студентам розповіли у лабораторії гідробіологічного аналізу – новоствореному підрозділі, що функціонує близько двох років. Лабораторія працює за програмою рамкової Водної ініціативи Європейського союзу плюс (EUWI+): дослідницьких центрів такого типу в Україні нараховувалося донедавна лише 5: у Харкові, Миколаєві, Дніпрі, Києві та Луцьку, на даний час – у зв’язку з війною, повноцінно працюють лише київський та волинський центри.

Екологія

Фахівці лабораторії проводять обстеження річок в межах усього Західного регіону України, досліджують гідробіонтів-індикаторів: якщо вода у річці брудна – в ній не житимуть чутливі до забруднення найпростіші організми, а в деяких наших річках, як виявилося, вже майже відсутнє життя! Мова йде про малі річки Львівщини та Івано-Франківщини: Полтву та Саджаву.  

Цікаві види річкової біоти, фото, відео  та зразки «чорної» води з тих самих брудних річок – все це побачили майбутні екологи. Саме їм у майбутньому ставати до роботи із забезпечення чистоти нашого довкілля та кришталевої прозорості українських річок!

Екологія

Ми ще обов’язково повернемося до Волинського гідрометеоцентру – там працюють люди, закохані в свою справу, а на студентів чекають захоплюючі практики та наукові дослідження.

Кафедра екології