Перейти до основного вмісту

Для студентів та викладачів факультету комп’ютерних та інформаційних технологій влаштували лекцію із протидії кіберзлочинності. Захід відбувся в рамках Тижня цифрової грамотності.

Поділитися корисним порадами та лайфхаками як убезпечити себе від дій кібершахраїв прийшли запрошені спікери. Серед них представники Державної служби спеціального зв’язку та фахівці департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Привітала учасників заходу та представила спікерів завідувач кафедри комп’ютерної інженерії та кібербезпеки Наталія Чернящук: «Цифрове суспільство та платні послуги утворили складне середовище, яке не може успішно існувати без кібербезпеки. Тому дуже важливо чути практичні кейси та поради фахівців і слідувати правилам безпеки та захисту своїх особистих даних».

кібербезпекакібербезпекакібербезпека

Так, представники Державної служби спеціального зв’язку розповіли про основні правила кібербезпеки. Серед них є усім відомі рекомендації, є і те, чого люди, можливо не знають, утім кожен пункт надзвичайно важливий для самозахисту в інформаційному та цифровому просторах.

Відтак, фахівці радять:

-використовувати ліцензійні операційні системи та інші програмні продукти;

-користуватися антивірусним програмним забезпеченням з технологією евристичного аналізу;

-використовувати програмний між мережевий екран;

-здійснювати регулярне резервне копіювання даних, зберігати резервні копії на зовнішніх носіях інформації;

-уникати використання інтернет-банкінгу через незахищені мережі;

-під час використання віддаленого доступу обмежити доступ за допомогою «білого списку»;

-встановити обмеження кількості введення помилкових логіків/паролей.

кібербезпекакібербезпекакібербезпекакібербезпека

Крім того, кажуть фахівці, дуже важливо регулярно змінювати паролі та не зберігати автентифікаційні дані в легкодоступних місцях; використовувати стійкі паролі з не менше 8 символів із цифрами та літерами; не відкривати і «не схвалювати» підозрілі спливаючі вікна та не переходити за посиланнями; не підключати невідомі флешки та зовнішні диски до свого комп’ютера.

Про шахрайства та боротьбу із ними розповіли представники департаменту кіберполіції. Вони відзначають, що нині відбувається ціла хвиля шахрайств в усій країні і особливо успішно це вдається робити зловмисникам через низький рівень цифрової грамотності населення.

кібербезпекакібербезпекакібербезпекакібербезпекакібербезпека

Спікери наголошують, що студенти – це молоде покоління, яке так само може впливати на розвиток цифрової грамотності серед рідних більш старшого віку і це дуже важливо задля безпеки кожного.

«Часто старше покоління «ведеться» на різного характеру повідомлення, де просто потрібно перейти за посиланням для отримання додаткової виплати або інших операцій, і вводять номери своїх банківських карток та інші особисті дані. Таким чином, люди надають усі свою інформацію і зловмисники вміло цим користуються, забираючи всі заощадження, які у вас є», - кажуть фахівці.

кібербезпекакібербезпекакібербезпекакібербезпека

Аби уникнути таких випадків, спеціалісти закликають бути уважними та обережними до усіляких повідомлень чи дзвінків від невідомих людей, адже завжди краще уникнути шахрайства, аніж потім шукати зловмисника і повертати втрачені кошти.

Окремо фахівці розповіли про захист інформації та шахрайства у сфері криптовалют і закликали людей бути обачними та обережними за будь-яких ситуацій.