Перейти до основного вмісту

Студенти ЛНТУ продовжують відкривати нові можливості у світі. Завдяки різноманітним програмам мобільності, вони мають змогу подорожувати, навчатися у різних куточках світу, здобувати нові цінні знайомства та «кайфувати» від студентського життя.

Цьогоріч, лише 9 студентів з усієї України були відібрані для навчання за програмою Еразмус+ в Університеті Аалто, (м. Гельсінкі, Фінляндія). Серед них, одразу троє щасливчиків з ЛНТУ здобули можливість навчатися у Фінляндії, а це: Віталій Соболь (спеціальність «Матеріалознавство», 5-ий курс ФММТ); Вікторія Вавдіюк (спеціальність «Кібербезпека», 4-ий курс ФКІТ) та Роман Мороз (спеціальність «Інженерія програмного забезпечення», 4-ий курс ФКІТ).

Фінляндія

На разі Віталій Соболь уже повернувся до України та готовий поділитися власними враженнями від перебування у фінському ЗВО, а Вікторія та Роман продовжують навчатися за кордоном та відкривати нові грані «міжнародної» освіти. Про те, як відбувається освітній процес в іншій країні, із якими фінськими традиціями вдалося познайомитися українській молоді і які перспективи відкриває ця країна, дивіться далі у відгуках наших політехівців.

«Аалто захоплює своїми надзвичайними габаритами та різноманітністю. В ньому щодня уживаються тисячі студентів з усіх куточків світу», - кажуть наші студенти.

ФінляндіяФінляндія

-Розкажіть про особливості програми і перебування у Фінляндії?

Вікторія: Особливість програми полягає в тому, що було здійснено відбір серед українських студентів вищих закладів освіти з таких міст як: Луцьк, Львів, Київ. Загалом за цією програмою в університет Аальто потрапили 8 студентів. Також нам надається стипендія, грант на проїзд та чудовий університет для навчання.

Роман: Перебуваємо ми у Фінляндії за програмою «Erasmus+». Наш гуртожиток знаходиться в сусідньому від Хельсінок місті Еспоо, неподалік від метро, дорога до університету займає близько 20-ти хвилин.

ФінляндіяФінляндіяФінляндія

-У чому полягають відмінності навчання в іншій країні, чим відрізняється освітній процес?

Роман: Якщо порівнювати навчання в ЛНТУ та в університеті Аалто, варто відзначити:

* В Фінляндії як і в нас 2 семестри, але на відміну від український ВУЗів, семестри поділяються на періоди, а точніше 1-2 періоди в першому семестрі і 3-5 періоди в другому. Дисципліни ж так само мають різну тривалість, наприклад дисципліни можуть мати довжину в один період (часом навіть є варіант більш розтягнутої програми, наприклад викладання в два періоди, але одне заняття в тиждень замість двох). Також дуже зручною особливістю є можливість вибору навчальної програми.

 * Наявність електронного кабінету студента в ЛНТУ з'явився лише нещодавно, тому він ще не володіє широким функціоналом. В електронному кабінеті студента фінського ВУЗу (SISU) студент сам обирає собі навчальний план, підбирає з багатьох варіантів різної тривалості та різної дати початку. Також у цьому кабінеті студент має розклад занять, який вказує точний час лекції, початок, аудиторію. В разі будь-яких змін інформація автоматично оновлюється.

* Студенти вільні відмінити реєстрацію на дисципліну, якщо їм не сподобалось або вони мають інші інтереси. Таким чином, можна більш гнучко сформувати програму під себе, якщо відвідати пару предметів і подивитись чи відповідає предмет очікуванням.

* Викладачі постійно вносять зміни в програму, часом навіть протягом одного періоду викладання, щоби зробити інформацію більш актуальною, що дуже часто потрібно саме студентам ІТ напрямків.

* Велика кількість допоміжних додатків робить зручнішим навчальний процес. Окрім кабінету студента, в Аалто є платформа MyCources, де більш детально можна переглянути інформацію про кожну зареєстровану дисципліну, перевірити свій прогрес та завантажити методичні вказівки, дуже схоже на наш Moodle.

ФінляндіяФінляндія

Віталій: Всі фіни, як і всі іноземні студенти, з якими я познайомився, дуже добре знають англійську мову і готові допомогти за потреби. Студентам надається 15 хвилин, аби всі, хто записався на курс, дісталися до пари, хоча інколи самі викладачі приходять в цей час. Ти сам вибираєш предмети, які хочеш вивчати і сам туди реєструєшся, також весняний семестр починається не у березні, а у січні. Також пари проводяться англійською, але варто перед цим прочитати опис предмету, де описано що саме ти будеш вивчати і що тобі потрібно зробити, аби записатися на цей курс. Однак, складність курсів може дуже відрізнятися.

Роман: Окрім всього, в Аалто функціонують ще безліч додатків:

* Оскільки університет Аалто займає досить велику територію і в ньому дуже легко заблукати, тому для зручності тут є додаток з GPS територією університету, де можна переглянути маршрут до будь-якої аудиторії, включно з планом поверхів.

* Також через велику площу, в кожній будівлі університету є своя їдальня і меню щоразу змінюється. Щоби дізнатись, що в якій будівлі сьогодні в меню – існує сайт з інформацією, що саме сьогодні буде з м'ясного, вегетаріанського і скільки це вартуватиме.

* В фінляндії велику увагу приділяють студентській самостійній організаційній діяльності, тому тут дуже багато клубів за різними інтересами як спортивних (крікет, гандбол, футбол, теніс, регбі, футбол), так і більш спеціалізованих (шиття, кібернетики, механіки, хімії, дизайну, бізнесу, авіаційних технологій, інформаційних наук), а є і просто розважальні (настільних ігор, коктейлів, комп'ютерних ігор). Кожен з цих клубів організовує власні вечірки час від часу. Також для всіх студентів студентська рада організовує масові івенти, наприклад квестовий командний пошук певної локації в місті по фото за винагороду чи просто величезну вечірку для студентів. І щоби це все відслідкувати є спеціальний застосунок, в якому можна переглянути найближчі вечірки, івенти і навіть придбати квиток.

* Кожного семестру в Аалто величезний потік студентів, одні приїжджають, інші - виселяються. В гуртожитках Аалто кімнати без меблів, тому студент в перші дні не має навіть ліжка для сну. З'являється велика потреба збути непотрібні речі у студентів, які виїжджають. З цією метою є група в телеграмі «Otaniemi Buy/Sell», де кожен може продати або придбати те, що йому потрібно. Там величезний попит  на ліжка, кухонне приладдя, але там супер дешево, що робить це дуже вигідним.

ФінляндіяФінляндія

-Які враження від тамтешнього університету, студентів, традицій тощо?

Віталій: Там немає як таких груп, які навчаються з тобою весь семестр, але є студенти, які вирішили вивчати саме цей предмет. На одній парі можна побачити студентів з різних країн і різного віку. Студентське життя тут дуже розвинуте, наприклад: різноманітні квести, вечірки, спортивні заходи. Також на цих заходах присутні різноманітні гільдії, які сформувалися навколо якогось хобі, які мають свою форму куди кріплять різні значки із заходів. Також для студентів, які беруть участь в заходах гільдії, є можливість придбати їхню спеціальну шапку, яку ти маєш право носити тільки в певний час. Також саме від гільдій з факультету можна дізнатися розклад всіх заходів на цей семестр. На заходах кожна гільдія придумує свої цікаві задачі і розказує про себе.

Також було створено декілька програм студентами для полегшення життя самих студентів, наприклад в орієнтуванні, оскільки сам університет Аалто - це маленьке містечко. Кожна школа знаходиться в своїй будівлі і поруч знаходиться лабораторія.  Щоби отримати доступ до лабораторій, комп’ютерних класів і інших приміщень потрібна спеціальна карта або картка HSL, яка використовується для оплати проїзду.

ФінляндіяФінляндія

Вікторія: В Фінляндії все більш масштабне. Коли я вперше зайшла на територію університету, я була вражена його розмірами та потужністю. Викладачі - професіонали своєї справи, всі студенти зацікавлені в навчанні, взагалом атмосфера чудова.

У всіх студентів є мотивація вчитись і всі хочуть показати тільки найкращі результати. Щодо традицій, в Аальто університеті є так звані «тутори» - це активні студенти, щось типу нашої студради, які мають особливу форму одягу і головний убір. Особливість одягу заключається у тому, на штанах цих студентів вишито безліч патчів з візерунками. Як пояснюють студенти, ці патчі видаються за участь в активностях університету. Наприклад, був захід для нових студентів, туторам видають патч з рисунком, який символізує цю подію. І таких нашивок у них більше 50+, виглядає круто, студенське життя тут дуже активне.

Роман: Аалто захоплює своїми надзвичайними габаритами та різноманітністю. В ньому щодня уживаються тисячі студентів з усіх куточків світу. Фінські традиції також вражають, студенти в Аалто на початку навчання проходять пару ознайомлюючих івентів, наприклад на орієнтування в Аалто географічні, а також на орієнтування в Хельсінках.

ФінляндіяФінляндія

-Яких результатів вдалося досягнути, чим корисна стала ця поїздка?

Вікторія: Нові знання, покращення англійської мови та комунікативних навичок. Люди, тут всі дуже відкриті і більшість фінців, досконало знають англійську мову і завжди готові допомогти.

Роман: Протягом навчання в Аалто я мав можливість глибше розібрати галузі, які мене цікавили (ВЕБ-розробка(фронтенд, бекенд), Об'єктно-орієнтоване програмування ). Щодо сфери ІТ, викладачі ВУЗу ставляться дуже серйозно і тому певні завдання протягом вивчення є надзвичайно складними, але це не сприймається як щось тяжке, головною метою є вдосконалення своїх навичок. Також певні дисципліни надають можливість групової роботи, наприклад спільна розробка сайту. Студентам самим доводиться розділяти обов'язки, викладачі при цьому дають підказки та поради у випадку, якщо в процесі роботи студенти стикаються з труднощами.

Для мене це був вражаюче корисний досвід, не лише через роботу у групі, а й можливість познайомитись зі студентами з інших країн, поспілкуватись з ними, що покращило мій рівень знання англійської, розширило мої погляди, а також посприяло обміну досвідом між людьми зі спільними інтересами.

Попри це, зазначу також, що навчання за обміном в іншій країні сприяє самовдосконаленню. Протягом життя в гуртожитку мені довелось навчитись готувати, прати, організовувати спільне життя з сусідами по квартирі, тобто налаштовувати зв'язки з іншими людьми. Таким чином, в іншій країні я пізнав самостійне життя, що також допомогло мені усвідомити краще свої інтереси і сформувати цілеспрямованість. А гнучкість програми навчання посприяла полегшеному виявленню цих інтересів.

ФінляндіяФінляндіяФінляндія

-Які найяскравіші моменти залишаються в пам’яті від навчання у Фінляндії?

Роман: Один з перших івентів, наприклад курс орієнтування Хельсінками. Посеред дня в центрі Хельсінок зібралось близько тисячі студентів і першим нашим завданням було формування груп з 4-6 людей. Далі нам видали карту з позначками та лист для відміток. Наша ціль була за день побувати як мінімум в 10-ти місцях, а ті хто назбирає найбільше відміток - стануть переможцями і отримають головний приз. Таким чином, разом з невідомими до цього людьми, мені довелось в одній команді розбиратись в місцевості та на кожній мітці виконувати певне завдання, від вирішення головоломки до чогось активного, наприклад гри в бейсбол огірком (так-так тут нема помилки). Найяскравішим моментом стало те, що окрім спілкування з новими людьми, ми отримували задоволення від виконання різних завдань. Так, дивним сюрпризом стала наша перемога на цьому конкурсі, після чого ми ще не раз зустрічались тією компанією.

-Чи була можливість подорожувати, що мали змогу побачити чи відкрити для себе нове?

Вікторія: Так, звичайно, через війну у нашій країні, фінській уряд дозволив українцям подорожувати територією Фінляндії безкоштовно, тому я використала цю можливість, щоб побачити країну.

Роман: Особисто я не дуже багато подорожував, як правило в міста поряд. Але можливостей подорожувати безліч, для студентів фінського ВУЗу є знижки на транспорт, що робить подорожі досить доступними, до того ж ціни за подорож паромом з Фінляндії до Швеції або Естонії не є великими, тому за бажання, є можливість відвідати обидві ці країни. Також завдяки дешевому транспорту переміщення Фінляндією дозволяє відвідати Лапландію, особливо взимку там надзвичайна природа і навіть є шанс побачити полярне сяйво. Мене вражає тутешня природа, повсюди ліс, дуже помітною особливістю Фінляндії є близькість з природою, повсюди парки, ніби ліси посеред міста. Мій гуртожиток знаходиться неподалік від затоки, тому час від часу я ходжу туди і насолоджуюсь краєвидами гірської природи Фінляндії.

ФінляндіяФінляндіяФінляндія

-Чи порадите студентам та своїм колегам долучатися до подібних програм? Що, на вашу думку, дає молоді можливість навчання за кордоном?

Віталій: Я пораджу всім спробувати взяти участь у такій програмі, оскільки це дозволяє познайомитися з новими людьми, побачити щось нове, але для цього потрібно бажання і зацікавленість від студента.

Роман: Безперечно, я раджу студентам використати можливість побувати за обміном в інших країнах, це можливість обміну досвідом як з представниками інших національностей, так і в процесі відкрити для себе купу нового, дізнатись як живуть там, де нас немає і перейняти для себе щось. Також це можливість поглиблено вивчати галузі, які вас цікавлять (залежно від програми навчання). Навчання за кордоном - це як мінімум можливість спробувати на смак самостійне життя, а також можливість в процесі виховати в собі відповідальність та зосередитись на навчанні в своїх інтересах.

Вікторія: Так, раджу. Я вже вдруге їду за такою програмою на навчання. Враження залишаються на все життя і, звичайно ж, досвід, нові знайомства та емоції. Це шанс побачити щось нове, розширити свій кругозір та повчитись. Головне перебороти страх і почати діяти!

ФінляндіяФінляндія