Перейти до основного вмісту
Полярники Полярники


25 травня у межах міжнародного проєкту OPTIMA («Open Practices, Transparency and Integrity for Modern Academia»), назву якого можна перекласти як «Відкриті практики, прозорість та доброчесність для сучасної вищої школи», партнером Консорціуму проєкту якого є Луцький національний технічний університет, в режимі відео-конференції відбулося спілкування з науковцями провідних ВНЗ України та учасниками 28 Антарктичної експедиції, які в даний час перебувають на українській антарктичній станції «Академік Вернадський». 

До заходу долучилися майбутні екологи – бакалаври та магістри ЛНТУ разом з викладачами кафедри екології.

У вступному слові завідувач кафедри Василь Іванців розповів про значення дотримання принципів відкритої науки та доброчесності при виконанні своїх досліджень.

ПолярникиПолярники

Варто відзначити, що науковці кафедри екології Василь Іванців та Микола Федонюк є учасниками команди ЛНТУ, яка долучена до проєкту «OPTIMA»: https://lntu.edu.ua/uk/proyektna-komanda, а магістри – екологи Владислав Моцик та Ярослав Цюх навіть виступали тренерами проєкту: http://surl.li/hdlcw.

ПолярникиПолярники


Найцікавішою частиною заходу було, без сумнівів, спілкування з науковцями, які зараз перебувають на станції «Академік Вернадський». Фахівці у галузі біології, метеорології та геофізики розповіли про основні напрямки наукової діяльності української полярної станції та про організацію її роботи загалом, про дотримання принципів відкритості у власних наукових розробках і дослідженнях, про внесок наших полярників у розвиток провідних напрямків сучасної науки, про жорсткі критерії відбору, за якими здійснюється формування команди науковців, які працюють на станції.

ПолярникиПолярникиПолярники


Принципи відкритої науки є основою роботи фахівців Національного Антарктичного Центру, отримані результати надсилаються до провідних наукових центрів, спеціалісти усього світу можуть використати їх для порівняння чи поєднання з власними розробками. Саме завдяки цьому, як відзначила доцент Віталіна Федонюк, в минулому році науковці та здобувачі кафедри екології виконали дослідження особливостей зміни температурного режиму та динаміки льодового покриву Антарктичного півострова (http://vvman.lutsk.ua/news/2022/10/07/2094.html), скориставшись даними електронного метеорологічного архіву, який оприлюднений на сайті Центру.

У Луцьку годинник показував 14.00, а на острові Галіндез, біля узбережжя Антарктичного півострова, де розташована станція «Академік Вернадський», було 8.30 та – 10С на вулиці – тобто спекотно, як для початку антарктичної зими… Організатори заходу провели віртуальну екскурсію станцією для учасників – лише пінгвінів не вдалося побачити, тому що вони відкочували південніше у цей сезон року.

Наприкінці, спікери відповіли на питання учасників зустрічі, а наші студенти – екологи найбільше цікавилися можливістю участі в майбутньому у таких експедиціях. На фоні українського прапора, який майорить над станцією, всі дякували нашим полярникам, що долучилися до знайомства молоді з принципами відкритої науки.

 

                                 Кафедра екології