Перейти до основного вмісту

З нагоди 350-річчя від дня народження Пилипа Орлика – видатного політичного, державного та військового діяча, гетьмана України в екзилі, автора першої у світі Конституції, бібліотекою ЛНТУ та кафедрою соціогуманітарних технологій проведено захід «Славетний син України».

Безумовно, Пилип Орлик належить до найбільш яскравих постатей не лише української, а й загалом європейської історії першої половини ХVІІІ ст., сподвижник  Івана Мазепи і продовжувач його справи у боротьбі за державний суверенітет Гетьманщини.

бібліотека

30 років гетьман в еміграції намагався привернути увагу світу до проблеми України. До останніх своїх днів великий гетьман невтомно шукав підтримки української державності у володарів Франції, Великої Британії, Ватикану, Саксонії, Прусії, привертав увагу європейських володарів до трагічної долі рідної країни, розділеної між зажерливими сусідами.

Про гетьмана у вигнанні, який головною метою свого життя вбачав незалежність і єдність України, мир і розвиток держави, біографію та історичний шлях, розповіла канд. історичних наук, доцент Оксана Майборода.

У своєму виступі завідувач кафедри соціогуманітарних технологій кандидат історичних наук, доцент Оксана Жук зауважила, що ми повинні пам‘ятати і говорити про діячів України такого масштабу, як Пилип Орлик.

Студентки СЗ-11 розповіли основні факти про Конституцію Пилипа Орлика 1710 року, багато положень якої не втратили актуальності й донині.

бібліотекабібліотека

Заст. директора бібліотеки Наталія Поліщук продемонструвала відео, на якому з нагоди ювілею Міністерство культури та інформаційної політики оживило Пилипа Орлика за допомогою технологій Reface.  На оприлюдненому відео автор першої української Конституції звернувся до українців зі словами: «Ті, що дбають про інтерес цілої Європи і кожної її держави зокрема, легко зрозуміють небезпеку для свободи Європи від московської держави. Які б великі не були московські насильства, вони не дають ніякого законного права москалям щодо України. Народ завжди має право протестувати проти гніту і повернути уживання своїх стародавніх прав, коли матиме на це слушний час. Якщо знайдете в чомусь неправду, викрийте мене!». Також для студентів продемонстрували презентацію про Пилипа Орлика.

бібліотекабібліотека

Як і сотні років тому, московитам дуже не подобається квітуча, сильна і незалежна України. Ось чому нам так важливо гучно говорити про видатних діячів України такого масштабу, як Пилип Орлик.

Важливо також популяризувати писемні джерела з історії України, які є прямими доказами того, що Україна завжди була, є і назавжди залишиться частиною Європи.

Маємо усвідомити всі уроки історії, переосмислити всі помилки, аби відбудувати нашу країну після перемоги й зробити її ще кращою.

бібліотека

Наталія Поліщук