Перейти до основного вмісту

14 березня 2024 року здобувачі бакалаври та магістри спеціальностей 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка та 263 Цивільна безпека відвідали з екскурсією одне з найбільших підприємств-виробників мінеральних добрив в Україні.

Енергетика


Підприємство має давню історію, яка розпочалась ще в кінці 60-х років минулого століття. Шлях становлення та розвитку, шлях переходу заводу  азотних добрив до велетня хімічної індустрії України видався дуже непростим і багатогранним.

В 2003 році підприємством вперше в Україні введене в експлуатацію великотоннажне виробництво вапняково-аміачної селітри, яка є дуже важливою для підвищення ефективності закислених полів України.

Новий імпульс для свого розвитку отримало підприємство у вересні 2003 року після завершення процесу приватизації. З приходом на підприємство нового власника контрольного пакета  акцій - фірми «Райффайзен Інвестмент» з’явилася реальна можливість  вивести  підприємство зі стану фінансової  кризи. Була розроблена програма виведення підприємства на проектні потужності виробництва та на перспективу подальшого його розвитку. Потік інвестицій забезпечив поліпшення технічного стану обладнання та підвищив ефективність господарської діяльності підприємства за рахунок росту обсягів виробленої продукції.

Господарська діяльність підприємства дозволила  реалізувати проект з виготовлення вапняково-аміачної селітри, який не має аналогів в Україні. Продовженню динаміки кардинальних позитивних змін на підприємстві і донині сприяє те, що з 2011 року ПрАТ «Рівнеазот» увійшов до холдингу OSTCHEM.

Енергетика


Активну позицію ПрАТ «Рівнеазот» OSTCHEM займає не тільки у хімічній галузі, але й у соціальній сфері та в політиці підготовки кадрів. У грудні 2023 року відбувся візит представників підприємства в ЛНТУ, зустріч зі здобувачами та підписання меморандуму про співпрацю.

На даний час підприємство гостро потребує фахівців з електроенергетики, цивільної безпеки та екології. Організована поїздка мала за мету зацікавити здобувачів діяльністю підприємства, особливостями функціонування та пропозиціями працевлаштування. Підприємство разом зі студентами відвідали також і науково-педагогічні працівники університету: завідувач кафедри цивільної безпеки Валентина Федорчук-Мороз, гарант освітньої програми бакалавра, доцент кафедри електричної інженерії Владислав Волинець, доцент кафедри Наталія Коменда та інженер Тетяна Денисовець.

Енергетика

Підприємство вразило своїми масштабами діяльності, організацією виробничого процесу, рівнем охорони праці. Для здобувачів спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка надзвичайно цікавим було ознайомлення зі схемою електропостачання підприємства, яка є доволі складною та потужною. Технологічний процес хімічного виробництва вимагає особливої надійності живлення, тому підприємство має власну теплову електростанцію, а також альтернативні джерела живлення, які використовують енергію, яка з’являється в процесі хімічних перетворень.

Здобувачі отримали чудовий практичний досвід і з радістю поділились враженнями від поїздки.

Марія Соломчук, студентка групи ЦБ-11 спеціальності 263 «Цивільна безпека»:

«Вперше була на хімічному виробництві, тому вразив його масштаб. Нам доступно розповіли про технологію виробництва мінеральних добрив, в які країни світу їх експортують. Мене зацікавила можливість працевлаштування на підприємстві, адже я з Рівненщини.

Переконалися, що стан охорони праці на ПрАТ «Рівнеазот» – високий. Нам одразу провели інструктаж, розповіли про наявні на виробництві небезпеки. На власні очі переконалися, що усі працівники на робочих місцях перебувають у спецодязі, з протигазами та в касках. Побачили використання кольорового маркування мереж та комунікацій, знаки безпеки та засоби індивідуального захисту. При зустрічі з керівником департаменту кадрів дізналися, які пільги і компенсації отримують працівники за шкідливі умови праці. Також нам розповіли, які соціальні гарантії та кар’єрний ріст можуть отримати молоді фахівці в разі працевлаштування. Екскурсія мені і моїм одногрупникам дуже сподобалась.

Дякуємо організаторам за надану можливість ознайомитися з виробництвом!»

Енергетика

Дмитро Тимощук, студент групи ЕЕм-12 спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка:

«ПрАТ «Рівнеазот» - одне з найбільших підприємств хімічної промисловості в Україні. Основна продукція, що виготовляється на заводі – мінеральні добрива азотної та фосфорної групи, що забезпечують потребу ринку України та експортуються за кордон. Для цього на території підприємства розташовані цехи різного призначення, для різних ланок виробництва. Територія підприємства вражає своєю величиною та становить близько 100 га.

Всі ці потужності потребують великої кількості електроенергії. На момент відвідування підприємства споживання електроенергії складало близько 35 МВт·год, при завантаженні виробничих потужностей майже на 50%. Для живлення підприємства на території розташовані три головні понижувальні підстанції 110/6 кВ, які своєю чергою підʼєднані до вузлових підстанцій енергосистеми двома паралельними повітряними лініями 110 кВ. На території заводу прокладено понад 1000 км кабелів та ліній звʼязку. Цікавою особливістю електропостачання підприємства є наявність власних генеруючих потужностей, трьох турбогенераторів потужністю по 15 МВт, що працюють на надлишковій високотемпературній парі. При відвідуванні підприємства в роботі перебував один генератор, що компенсував 10 МВт·год спожитої електроенергії.

Система електропостачання має можливість забезпечувати виробництво в перспективі розвитку, враховуючи, що на фінальній стадії проєктування вже знаходяться цехи із виробництва карбамідо-аміачних добрив.

Підприємство дійсно зацікавило своїми масштабами. Особливо цікаво для майбутніх фахівців-електроенергетиків було наочно побачити виконання системи електропостачання та основні енергетичні агрегати. Фахівці розповіли про аспекти роботи заводу, поділились перевагами та проблемами виробництва, за що їм велика подяка. Емоції по завершенню екскурсії були позитивні».

Енергетика

Максим Іноземцев, студент групи ЕЕ-21 спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка:

«Після поїздки залишились тільки позитивні враження. Підприємство має чим зацікавити молодого фахівця, висока заробітна плата, хороші умови праці, новітнє устаткування, великий дружній колектив. Під час екскурсії нас провели через все підприємство, через всі етапи виробництва мінеральних добрив та виробництва власної електроенергії».

Енергетика


Юрій Левко, студент групи ЕЕ-31 спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка:

«Неймовірна поїздка! Нам розповіли як виробляють добрива: селітру, вапно та інші і, найголовніше – нам показали силові трансформатори, синхронні двигуни, компресори, пульти керувань, познайомили з персоналом, кожен розповів свою частину роботи на підприємстві. Усі працівники  - майстри своєї справи. Також нам провели інструктажі, ми побували у різних куточках цього масштабного підприємства. Ми отримали запрошення на роботу з гідною заробітною платою та надійним соціальним пакетом. Отримали чудовий досвід та значно розширили світогляд у нашій справі. Дякуємо завідувачу кафедри електричної інженерії Юрію Грицюку та підприємству за організацію та проведення екскурсії».

 

Енергетика

Андрій Шайнога, студент групи ЕЕ-41 спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка:

«Сьогодні відвідали «Рівнеазот» площею близько 100 га. Підприємство збудоване 1965 року і по цей день працює. На підприємстві розташовані три підстанції 110/6 кВ, які ми оглядали. Було цікаво побачити це все наживо, в робочому режимі: трансформатори, турбіни, компресори, генератори і т.д. Також відвідали багато різних цехів, але найбільш цікаво було оглянути обʼєкти електроенергетики заводу». 

Енергетика


Юрій Мартинюк, студент групи ЕЕм-12 спеціальності 141 Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка:

«Відвідавши екскурсію на ПрАТ «Рівнеазот», ми занурились у захоплюючий світ хімічної промисловості України. Під час екскурсії ми отримали унікальну можливість дізнатися про виробництво аміаку, сірчаної кислоти, азотної кислоти та інших важливих речовин. Нас також ознайомили з вражаючими промисловими потужностями підприємства та високовольтними розподільчими пристроями.

Ми були вражені свідченням про модернізацію підприємства: велика кількість нових агрегатів, будівництво нових будівель на території. Також хочемо відзначити дружність та професійність працівників, які залучили нас до розгляду можливості приєднатися до їхньої команди. Ця екскурсія вражає не лише своїм інформативним багажем, а й заохочує долучитись до цього динамічного та перспективного підприємства».

Енергетика


Позитивні враження здобувачів та їхня зацікавленість надихає на поглиблення взаємовідносин з даним підприємством. На часі укладення договору про співпрацю з ПрАТ «Рівнеазот», що забезпечить розширення баз практичної підготовки для здобувачів ЛНТУ, дозволить реалізувати принципи дуальної освіти та успішного працевлаштування за фахом.

Щиро дякуємо керівнику департаменту з управління персоналом Олександру Кривенку, начальнику навчального центру Володимиру Яковенку, головному інженеру підприємства Володимиру Коваленку та усьому колективу за гостинну зустріч і чудовий досвід.

 

Завідувач кафедри електричної інженерії

Юрій Грицюк