Перейти до основного вмісту

15 серпня у Німеччині розпочала роботу Літня школа «Волинь: європейський регіон німецько-українських історичних взаємоконтактів». У складі учасників школи українські, німецькі та голландські дослідники і студенти.

Від Луцького національного технічного університету у роботі школи беруть участь доцент кафедри соціогуманітарних технологій, к.і.н. М.П. Костюк, студенти кафедри іноземної та української лінгвістики факультету ЦОСТ  Зіміна Олександра та Ковальчук Діана і кафедри цифрових освітніх технологій - Карамач Вікторія.

німеччинанімеччина

У програмі літньої школи передбачені виступи німецьких та українських істориків, які займаються дослідженнями історії німецької національної меншини в Україні, представників німецьких громадських організацій в Німеччині та Україні, відвідування музеїв і виставок, знайомство з роботою окремих німецьких установ, які досліджують історію біженців та переселенців, креативна робота в малих групах та ін.

Про те, як проводять час студенти та викладачі ЛНТУ у Німеччині, з ким знайомляться та який досвід здобувають, розповідає далі кандидат історичних наук Михайло Костюк.

«Збір учасників школи був призначений на 15 серпня біля центрального залізничного вокзалу Берліна. Так як українські учасники прибули до німецької столиці ще вранці, то було вирішено зробити екскурсію до Потсдама у відомий парк Сансусі, де колись знаходилась літня резиденція прусських королів. Розкішні королівські палаци з вишуканими архітектурними формами і чудові ландшафти садово-паркового мистецтва додали волинським учасникам літньої школи немало позитивних та приємних вражень.

німеччинанімеччинанімеччина

Повернувшись до Берліна, наша група зустрілась і познайомилась з іншими учасниками проекту. Звідси всі разом вирушили автобусом до невеличкого села Лінстов, що знаходиться у федеральній землі Мекленбург – Передня Померанія. Після розселення у гарних номерах готелю в етностилі і вечері, всі учасники пішли відпочивати, зважаючи на втому від тривалого переїзду».

німеччинанімеччинанімеччина

Наступний день для учасників Літньої школи розпочався із першої частини програми заходу.

«Вона проходила на базі музею волинських німців-переселенців села Лінстов, де для подібних заходів є всі необхідні умови. Учасники змогли послухати привітання керівника Реферату з історії та культури німців із пострадянського простору при уряді ФРН Едвіна Варкентіна; доповідь «Волинські німці і тоталітарна спадщина Європи ХХ століття» наукового співробітника Нордост Інституту доктора Дмитра Мєшкова, а також познайомитись із ініціатором створення музею волинських німців-переселенців у Лінстові Йоганнесом Хербстом та директором музею доктором Міхаелем Тоссом. Вони ж по обіді ознайомили гостей з 30-річною історією музейного закладу та провели цікаві екскурсії. Після цього учасники проекту були розділені на кілька малих груп для креативної роботи, результати якої будуть представлені в останній день роботи школи», - розповідає Михайло Костюк.

німеччинанімеччинанімеччинанімеччина

17 серпня учасники літньої школи вирушили до міста Ґрайсвальда. У першій половині дня відбулася зустріч з доктором Романом Дубасевичем на кафедрі україністики Ґрайсвальдського університету, який розповів про стан і перспективи розвитку українознавчих досліджень у ФРН. Після обіду відбулася екскурсія до краєзнавчого музею Померанії.

Наступного дня робота літньої школи знову продовжилась у музеї Лінстова. Презентацію «Німецька культурна спадщина на Волині» представив к.і.н. Михайло Костюк. Роботі Раді німців України був присвячений виступ її керівника Володимира Лейсле. Голова Товариства німців Волині Ольга Тибор розповіла присутнім про проектну роботу всеукраїнської ГО «Німецька молодь в Україні».

«Після обіду учасники літньої школи продовжили роботу на над креативними темами у малих групах. Ввечері відбулася прощальна вечеря, під час якої гості подякували гостинним господарям музею за можливість провести в ньому кілька приємних і продуктивних днів.

німеччинанімеччинанімеччинанімеччина

Вранці 19 серпня, після сніданку, всі учасники проекту вирушили автобусом до німецької столиці. Тут, згідно з програмою, у першій половині дня відбулася екскурсія до Центру документації «Біженство, вигнання, примирення», а після обіду – невелика прогулянка центром Берліна. О 16.00 група вирушила до міста Детмольда (федеральна земля Північний Рейн-Вестфалія), де запланована друга частина програми літньої школи», - додає науковець.

За якою програмою відбувалася друга частина Літньої школи, який досвід здобули її учасники та з якими результатами студенти та їхні наставники повертатимуться в ЛНТУ, читайте у матеріалі згодом.

німеччинанімеччинанімеччинанімеччинанімеччина

М.П. Костюк – канд. істор. наук,

доцент кафедри соціогуманітарних технологій ЛНТУ;

відділ іміджу та промоції ЛНТУ