Перейти до основного вмісту

У ЛУЦЬКОМУ НТУ ПРЕЗЕНТУВАЛИ
АЛЬТЕРНАТИВНУ КОНЦЕПЦІЮ ВІЙНИ

3 листопада для студентів та викладачів Луцького НТУ було презентовано книги старшого співробітника Фізико-механічного інституту імені Г.В. Карпенка НАН України Ярослава Середницького.

Прикметно, що науковець, цариною якого є матеріалознавство, вже багато років активно досліджує воєнну історію нашої держави. Тому на зустрічі, ініційованій кафедрою матеріалознавства та пластичного формування конструкцій машинобудування, мова йшла про публіцистичні видання Ярослава Середницького.

 

«Ми не мали права вивчати альтернативну історію і виховувались на міфах про незнищенну молоду гвардію, героїчну Зою Космодемянську та 28 героїв-панфіловців. Але настав час для розвінчання цих міфів», – зазначив Ярослав Середницький. Проводячи особисті історичні розвідки, дослідник неодноразово відчував на собі вплив інформаційної війни. «Перед бомбардуванням міст завжди відбувається бомбардування мізків», – наголосив науковець, проводячи паралелі до сучасних військових конфліктів.

 

«Павло Шандрук. Вереснева кампанія 1939 року», «ПУМА-Дромедар. Абвер. Три кримські та північно-кавказька катастрофи Червоної армії в 1941–1942 роках» вийшли в тернопільському видавництві «Мандрівець» і являють собою частину серії «Невідома Україна мілітарна».

У першій праці, як зазначив автор, йдеться про становлення особистості генерал-поручника Павла Шандрука – керівника Українського Національного Комітету й командувача Української Національної Армії у Збройних силах Німеччини в 1945 році, описано його участь у створенні та діяльності Комітету, яскраво проаналізовано вирішальні кроки генерала Шандрука та його соратників під час проведення «акції генерала Власова».

Друга книга не менше вражає читача достовірністю джерел та ілюстративним матеріалом. Двадцятилітні українці – перекладач 72-ї німецької дивізії Степан Петрівський і старший матрос Феодосійського десанту кубанець Іван Комишуватий воювали по різні боки фронту: перший за незалежну Україну, а другий – за червону Росію. Вони стали свідками чотирьох катастроф Червоної армії: трьох Кримських і Північно-Кавказької. Учасники боїв за незалежну Україну й Вірменію в 1918–1921 роках – ротмістр Олександр Іван Пулюй і генерал Драстамат Канаян – командуючи зондергрупою Абверу «Дромедар» і Вірменським Леґіоном, зробили свій внесок у ці катастрофи. На історичному тлі цих подій зображено долю двох поколінь борців за незалежність України і Вірменії.

 

Як історик-аматор, на зустріч із Ярославом Середницьким завітав екс-голова Волинської ОДА Григорій Пустовіт. «Ми вперше змогли подивитись на Другу світову війну очима українців, які, воюючи в інших арміях, продовжували боротися за Україну. Ярослав Середницький відкрив, без сумніву, великих постатей. І правда, почута з їхніх уст, дає нам не лише сміливі аргументи, а й позицію», – наголосив Григорій Пустовіт.

 

Доповнила політика кандидат історичних наук, завідувач кафедри інженерної педагогіки, психології та українознавства Оксана Жук. Зокрема, дослідниця відзначила максимальну інформаційну наповненість видань. «Кількість джерел, фотоілюстрацій у книгах Ярослава Середницького – вражає. Це унікальні праці, адже вони презентують Другу світову війну ми крізь призму особистостей, які її пережили. Історія війни складна для написання, і вона вже давно потребувала переосмислення саме такої точки зору», – зазначила науковець.

Із аналізом подій майже сторічної давнини виступив учасник сучасних воєнних дій на Сході України – заступник декана історичного факультету СНУ імені Лесі Українки Тарас Літковець. Професійний історик та політолог звернув увагу на роль ідеології та національного менталітету в перебізі воєн на українських теренах від найдавніших часів і до сьогодення.

 

На завершення зустрічі з Ярославом Середницьким учасники мали змогу придбати книги з автографом дослідника.

Галина Микитюк