Перейти до основного вмісту

Війна внесла свої корективи у життя кожного українця, у діяльність будь-якої структури та організації, у функціонування держави в цілому. Особливо гостро сьогодні ми змушені реагувати на захист критичної інфраструктури, важливих об’єктів, від яких залежить наше життя, наша безпека, наша держава. Однозначно, до таких об’єктів належать атомні електростанції. Очевидно, що доступ до цих об’єктів нині закритий для будь-кого, але ж як тоді навчати нових фахівців галузі, де їм черпати практичні навички і знання, аби в подальшому забезпечувати діяльність електроенергетичних систем?!

Для цього свої двері студентам ЛНТУ відкриває інформаційний центр «Полісся» та навчально-тренувальний центр, які діють при Рівненській АЕС. Саме завдяки тривалій співпраці та відповідній офіційній угоді між РАЕС та ЛНТУ, наші здобувачі мають нагоду почерпнути найкращі практики, почути корисні професійні поради, побачити майбутню професію на власні очі й познайомитися із потенційними колегами, серед яких, до речі, чимало випускників ЛНТУ.

Раес РаесРаес


Отож студенти першого курсу разом з викладачами, на чолі із завідувачем кафедри електричної інженерії Юрієм Грицюком здійснили екскурсію на ті об’єкти, що якомога краще розкривають суть професії електроенергетика, електротехніка та електромеханіка.

«Ми завжди радо зустрічаємо відвідувачів і намагаємося надати максимум інформації про атомну галузь», - розпочинають екскурсію фахівці інформаційного центру.

РаесРаесРаесРаесРаес


Робота колективу ІЦ «Полісся» полягає у здійсненні виїздів на зони спостереження, роз’яснювальної роботи серед населення щодо діяльності АЕС та профорієнтаційної роботи. Щодо останнього, то інформаційний центр реалізовує низку проектів, зокрема конкурсів та брейн-рингів серед школярів, а також уже сьомий рік поспіль провадить «Ядерну школу», в рамках якої для школярів читають лекції та проводять екскурсії провідні фахівці атомної електростанції.

РаесРаесРаесРаес


Працівники інформаційного центру розповідають, що у світі працюють понад 440 енергоблоків, 31 країна має атомні електростанції та чотири АЕС є в Україні. РАЕС – найстаріша в Україні і, в той же час, наймолодша. Чому так? Тому що перший енергоблок був побудований та запущений в промислове виробництво у 1980-му році, другий – у 1981 році, третій –  у 1986-му та четвертий – найновіший, збудований у 2004 році.

«Ми відрізняємося ще й тим, що генеруємо потужність двох типів реакторів – 440МВт і 1000 МВт», - пояснюють у ІЦ «Полісся» і одночасно демонструють принципи роботи енергоблоків на відповідних макетах.

РаесРаесРаесРаесРаесРаес


Загалом в інформаційному центрі студенти дізналися про історію РАЕС, її технічні можливості, роботу фахівців, їхнє спорядження та особливості праці, про досягнення колективу у різноманітних напрямах та волонтерську діяльність.

РаесРаесРаесРаесРаесРаесРаесРаес


Аби побачити на власні очі усе те, про що мали можливість почути здобувачі освіти, екскурсія продовжилася у навчально-тренувальному центрі при РАЕС.

«На станції працюють майже вісім тисяч працівників, є оперативний  та ліцензований персонал, останні – це люди, які безпосередньо управляють реакторною установкою. Усі спеціалісти АЕС проходять навчання в НТЦ. Перед тим як почати роботу на станції, чи то техпрацівником чи то інженером високої кваліфікації, усі повинні пройти відповідне навчання. Після завершення закладів вищої освіти, працівники АЕС починають навчатися безпосередньо на робочому місці і, рухаючись кар’єрними сходинками, періодично потрапляють в НТЦ на чергове навчання», - розповідають фахівці навчально-тренувального центру.

РаесРаесРаес


Серцем атомної електростанції є блочний щит керування. Його прототип фактично є «родзинкою» НТЦ і саме із його особливостями ознайомлювалися студенти.

Отож, повномасштабний тренажер – це повна копія блочного щита керування з урахуванням усіх дрібниць: освітлення, повітря, шуму… усе так, як на реальному блочному щиті керування. Здобувачам випала нагода побувати на тренажерах енергетичних реакторів потужністю 1000 МВт та 440МВт, вони подібні між собою за виключенням певних особливостей і є прототипами третього/четвертого та другого енергоблоку відповідно.

Це складна комп’ютерна система, яка імітує всі технічні процеси, що відбуваються на атомній електростанції: теплогідравлічні, електрохімічні, електричні,нейтронно-фізичні ядерні процеси. Показники відображаються на відповідних приладах, щоби людина відчувала себе як на реальному щиті управління.

«Людина завжди повинна бути готовою до аварійного реагування, тобто до відмови якогось обладнання чи аварійної ситуації. При цьому важлива не лише фахова підготовка, але й моральна та психологічна, тож цьому сприяє повномасштабний тренажер», - наголошують фахівці.

РаесРаесРаесРаес


Сам щит керування умовно ділиться на дві частини: керування реактором та управління турбогенератором. Мінімум  5 людей знаходяться на блочному щиті керування, а це: провідний інженер керування реактором, провідний інженер управління турбіною, начальник зміни реакторного цеху та начальник зміни турбінного цеху і об’єднує їхню працю начальник зміни блоку.

Відтак, молоді детально описали особливість роботи на блочному щиті керування, вимоги до спеціалістів, технічні характеристики та достеменно розповіли про електричну складову діяльності АЕС, що безпосередньо стосується спеціальності, яку нині здобувають наші студенти. Більше того, здобувачам надали можливість власноруч здійснити зупинку або ж навпаки, додати потужності реактору, що безсумнівно не залишило байдужими майбутніх фахівців.

РаесРаесРаесРаес


У ході екскурсії студенти також ознайомилися із реабілітаційно-оздоровчим центром та зсередини пізнали роботу й дозвілля фахівців АЕС.

Щиро дякуємо керівництву та колективу РАЕС за теплий прийом, цікаву екскурсію, за сприяння у підготовці висококваліфікованих фахівців із числа студентів ЛНТУ та плідну взаємодію, особливо в часи військової агресії, коли ми спільно робимо усе, аби продовжувати навчати молодь, розвивати країну та йти шляхом перемоги!