З нагоди Дня науки, 20 травня 2022 року, на базі Луцького національного технічного університету, факультету бізнесу та права і кафедри економіки, під гаслом «УКРАЇНА ПЕРЕМОЖЕ», відбувся круглий стіл на актуальну для нашої країни тему: «Економіка в умовах війни: втрати, адаптація, відновлення…». Захід об’єднав понад 40 учасників з різних куточків України, які представляли органи влади, ЗВО та наукові установи і бізнес.

круглий стіл

З привітальним словом до учасників круглого столу звернулася ректор ЛНТУ Ірина Вахович, яка відзначила важливість розвитку національної економіки в умовах війни, адже від цього залежатимуть можливості наповнення бюджетів усіх рівнів, що дозволить не тільки здійснювати належну підтримку ЗСУ, а й забезпечити повноцінний соціальний захист населення, особливо внутрішніх переселенців.

круглий стіл

В обговоренні важливих проблем адаптації та відбудови національної економіки взяла активу участь проректор з НПР та забезпечення якості освіти ЛНТУ Оксана Ляшенко, яка зосередила увагу учасників на необхідності швидкої трансформації національної економіки відповідно до вимог воєнного часу, а для цього зростає роль державного регулювання в усіх сферах економічної діяльності.

Заступник директора ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку» Ганна Обиход та завідувач відділу Марія Ільїна, зосередили увагу учасників на втратах внаслідок війни екосистем, що є не менш важливо на рівні з оцінкою людських і капітальних втрат. Їхніми оцінками на разі активно займаються працівники установи, долучаючись до діяльності Міністерства екології та природних ресурсів та Національної академії наук України у цьому напрямі.

круглий стіл

Директор Департаменту агропромислового розвитку Волинської ОДА Юрій Горбенко розповів учасникам про особливості розвитку аграрного сектору економіки в умовах війни, напрямки державної підтримки сільгоспвиробників у цей складний для нашої держави час, а також відзначив зростання важливості та внеску переробної ланки  АПК у ВВП нашого регіону та країни в цілому в майбутньому.

круглий стіл

Заступник директора Луцького міського центру зайнятості Ірина Гурська розповіла присутнім про поточну ситуацію на ринку праці м. Луцька, що значною мірою визначається збільшенням дисбалансів у напрямку зменшення кількості вакансій, натомість збільшення кількості охочих знайти роботу. Держава, зі свого боку, виходячи з фінансових можливостей, забезпечує виплати безробітним, а також допомагає внутрішньо переміщеним особам знайти роботу.

круглий стіл

Професор кафедри економіки та фінансів Мукачівського державного університету Маріанна Стегней звернула увагу на важливості збереження людського капіталу, який є основою майбутнього відновлення економіки України. Тому важливо, щоб усі українські біженці, особливо сім’ї з дітьми, повернулися назад в Україну та включилися у процес відбудови національної економіки.

круглий стіл

Професор кафедри економічної та соціальної географії Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Юлія Хвесик звернула увагу на проблеми, які виникли в системі вищої освіти внаслідок війни, адже збільшилася площа окупованих територій, значна частина потенційних абітурієнтів виїхали разом з батьками за кордон, тому важливо вчасно зреагувати на цей комплекс проблем, щоб підтримати вітчизняні ЗВО в цей складний період.

круглий стіл

Активно долучилися до дискусії колеги з Київського національного університету будівництва і архітектури: проректор Андрій Шпаков та завідувач кафедри менеджменту в будівництві Галина Рижакова, професор Вадим Поколенко, доценти Тетяна Цифра, Ірина Івахненко, Ніна Петруха, Юлія Запєчна та інші. Вчені університету активно долучаються до оцінки збитків, які зазнав житловий фонд та інфраструктура нашої держави внаслідок війни, напрацьовуються механізми та проєкти відбудови цих об’єктів із залученням зовнішніх інвесторів, вітчизняних і зарубіжних будівельних компаній, також важливим завданням є збільшення обсягів підготовки майбутніх фахівців у цій сфері.

круглий стіл

Вчений секретар Волинської філії Спілки економістів України Наталія Науменко звернула увагу, що економіка росії також несе значні втрати, які викликані виходом з ринку відомих світових брендів. Зокрема, особливо болючим для економіки та ринку праці агресора є вихід компаній Макдональдс та Сіменс, що принесе значні економічні та соціальні збитки в майбутньому.

Студентка магістратури спеціальності 051 Економіка ЛНТУ Яна Кльоц зосередила увагу присутніх на проблемах забезпечення внутрішніх переселенців належним житлом, зокрема пропонується, щоб воно було побудовано за сучасними вимогами до енергоефективності, екологічності, комфортності з використанням сучасних технологій. Надалі, після завершення війни, таке житло може використовуватися як гуртожитки для навчальних закладів або великих підприємств регіону.

круглий стіл

Активну участь в обговоренні актуальних проблем економіки в умовах війни взяли також заступник завідувача кафедри менеджменту Міжнародного економіко-гуманітарного університету ім. академ. С.Дем’янчука Сергій Демидюк, заступники декана факультету бізнесу та права Ірина Лорві та Павло Кравчук, а також викладачі кафедри економіки ЛНТУ Микола Дзямулич, Ірина Шубала, Надія Рудь, Антоніна Гордійчук, а також інші учасники заходу.

Дякуємо усім співорганізаторам та учасникам круглого столу за активну участь! Дякуємо ЗСУ за можливість проводити такі заходи, віримо в нашу перемогу, все буде Україна!

Завідувач кафедри економіки

Олександр Шубалий