Перейти до основного вмісту

23 травня 2024 року в ЛНТУ в очно-дистанційному форматі відбувся міжнародний круглий стіл «Вплив міграції населення на розвиток ринку праці польсько-українського прикордоння», який об’єднав представників освіти, науки і органів державної влади з Польщі та України.

Захід був організований кафедрою економіки ЛНТУ в рамках реалізації Проекту Eurizon ID 829: Structural transformation of the economy of the Polish-Ukrainian borderlands as a response to common challenges of security, green, digital and intellectual transition.

Економіка

 

Привітала учасників круглого столу декан факультету бізнесу та права ЛНТУ, д.е.н., професор Любов Ковальська, яка відзначила актуальність дослідження проблем міграції населення України та зокрема її впливу на ринок праці польсько-українського прикордоння. Зазначила, що дана проблема буде актуальною ще довгий період часу, адже відновлення людського капіталу є дуже тривалим процесом.

Економіка

Модератор заходу став завідувач кафедри економіки ЛНТУ, д.е.н., професор Олександр Шубалий у своєму виступі звернув увагу, що після початку повномасштабної війни, Україну покинула значна кількість біженців. За останніми даними Управління Верховного комісара ООН у справах біженців, близько 6 млн українців перебувають у Європі, з них близько 1 млн - у Польщі. Значна кількість біженців перебуває у прикордонних регіонах Польщі. Також прикордонні регіони Західної України прийняли значну кількість внутрішньо переміщених осіб, а також релокований бізнес. Серед позитивних тенденцій можна відзначити активізацію ринку праці у регіонах польсько-українського прикордоння, збільшення кількості вакансій та середньомісячної заробітної плати з початку 2024 року.

Економіка

Долучився до обговорення також Андрій Ткачук – заступник начальника управління - начальник відділу економічного розвитку управління економічного розвитку, інвестицій, туризму та курортів департаменту економічного розвитку, зовнішніх зносин та з питань туризму і курортів Волинської обласної державної адміністрації. Він звернув увагу, що Волинська облдержадміністрація наразі активно допомагає як внутрішньому, так і релокованому бізнесу залучити додаткову робочу силу, інвестиції та розширити ринки збуту продукції тощо. Особливо важливо активізувати співпрацю з польським бізнесом, щоб залучити додаткові інвестиції, а також створити сприятливі умови для повернення наших біженців працездатного віку та дітей для відновлення і розвитку економіки України та Волині.

Економіка

Виступ Олександра Пахолюка – т.в.о. начальника Управління державної міграційної служби у Волинській області, стосувався актуальних проблем реалізації державної міграційної політики, міграційного законодавства, національних інтересів України у цій важливій сфері. Була представлена цікава інформація про міграційні потоки на польсько-українському кордоні, дії Державної міграційної служби щодо запобігання та протидії нелегальній міграції, а також особливостей регулювання міграційних потоків у Волинській області. Була звернута увага, що наразі громадяни Польщі мають переваги щодо отримання посвідки на проживання та роботу в Україні порівняно з громадянами інших країн.

Економіка

З боку польських колег долучився до обговорення Łukasz Sarama – старший спеціаліст Статистичного управління у Жешуві. Він зверну увагу, що Польща в перші дні війни прийняла найбільший потік біженців з України, а також надала їм гуманітарну, фінансову та консультативну підтримку. Також Управління статистики у Жешуві активно долучилося до опитування українських біженців, які проводила Світова організація охорони здоров’я, результати якого були представлені у відповідному звіті, також ця робота триває і у червні 2024 року очікується оновлений звіт. Була звернута увага, що переважну більшість з українських біженців становлять жінки та діти, з яких понад половина висловилася за повернення до України під час або після завершення війни. Опитування містить також дані про потреби біженців у медичній підтримці, а також їх освітнього рівня та потреб у наданні освітніх послуг.

Економіка

З презентацією власних досліджень у сфері міграційних тенденцій та ситуації на ринку праці в Польщі стосовно громадян України виступив Сергій Ярьоменко – к. геогр. н., доцент Одеського національного технологічного університету, аспірант Економічного університету у Познані. Він звернув увагу, що наразі переважна кількість українських біженців розміщуються у найбільших міських агломераціях польських міст, а також більш сконцентровані у Західній та Південній частинах Польщі, тоді як польсько-українське прикордоння відіграло важливу роль щодо надання захисту біженцям у перші місяці війни. Також він представив результати власного опитування біженців з України, які протягом першого року війни перебували у Польщі, яке засвідчило, що основними проблемами, з якими стикалися українські біженці, були незнання польської мови та потреба у житлі на довгий період часу. Наразі відбувається активна адаптація українських біженців і значна їх частина бажає надалі залишитися у Польщі, що може негативно вплигнути на ринок праці в Україні.

Економіка

Актуальну інформацію про стан ринку праці Волинської області у 2024 році представила Лариса Москалюк – заступник начальника фінансово-аналітичного управління, начальник відділу аналітики та статистики Волинського обласного центру зайнятості. Наразі ринок праці потребує низки фахівців професій адміністративного і робітничого спрямування, зокрема вузькоспеціалізованих, також зростає й рівень заробітної плати, який пропонують роботодавці. Наразі на державному рівні запроваджено багато програм економічного стимулювання розвитку бізнесу та створення нових робочих місць, перекваліфікації працівників, зокрема для військових та їхніх сімей, інвалідів, внутрішньо переміщених осіб. Волинський обласний центр зайнятості та його територіальні підрозділи також надають активну підтримку щодо працевлаштування, наразі багато традиційно «чоловічих» професій активно освоюють жінки, отримуючи стабільну роботу та достойну заробітну плату.

Економіка

Також до обговорення актуальних проблем впливу міграції населення на розвиток ринку праці польсько-українського прикордоння в очно-дистанційному форматі долучилися польські колеги з Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (UMCS): dr hab., prof. Andrzej Miszczuk, dr Joanna Szafran, dr Piotr Maleszyk, dr Andrzej Jakubowski, а також кафедри економіки ЛНТУ: д.е.н., проф. Надія Рудь, к.е.н., доц. Микола Дзямулич, к.е.н., доц. Ірина Шубала, к.е.н., доц. Антоніна Гордійчук, к.е.н., доц. Оксана Хілуха, доктор філософії Петро Косінський, аспірант Юрій Гордійчук, студенти освітніх програм бакалавра і магістра зі спеціальності 051 Економіка в ЛНТУ.

Дякуємо учасникам круглого столу за активне обговорення актуальних проблем, які стосуються впливу міграції населення на розвиток ринку праці польсько-українського прикордоння, що дозволить активізувати наукові дослідження та практичну діяльність у цій сфері, враховуючи сучасні виклики безпеки, «зеленої», цифрової та інтелектуальної трансформації.

 

Завідувач кафедри економіки

Олександр Шубалий