Перейти до основного вмісту

В рамках укладеного договору про співпрацю між ЛНТУ та ДУ «Інститут економіки промисловості НАН України» протягом 19-21 лютого 2024 року провідні вчені даної академічної установи прочитали курс гостьових лекцій для студентів освітніх програм підготовки бакалавра, магістра і доктора філософії зі спеціальності 051 Економіка, викладачів, залучених до реалізації даних освітніх програм в ЛНТУ.

Також до цих занять долучилися представники Волинського обласного центру зайнятості, викладачі і студенти економічних спеціальностей Донецького національного технічного університету.

Лекція Новікової Ольги Федорівни, доктора економічних наук, професора, заступника директора Інституту економіки промисловості НАН України з наукової роботи стосувалася теми «Стратегічні пріоритети подолання загроз національній безпеці у трудовій сфері на засадах стійкості в умовах повоєнної розбудови».

Економіка


Слід зазначити, що тема дослідження є дуже актуальною у теперішній воєнний час. Вчені Інситуту є компетентними фахівцями у цій сфері, є виконавцями ряду важливих бюджетних програм, спрямованих на пошук рішень для подолання сучасних загроз національній безпеці у соціально-трудовій сфері. Лектором були розглянуті основні загрози, ризики, небезпеки у трудовій сфері, які були до війни і посилилися в умовах воєнного стану.

Економіка

Також було виділено ряд нових загроз у сфері праці, які виникли під час війни, розкрито зміст використовуваного у період війни нового поняття «резильєнтності (стійкості) людини праці та соціально-трудової сфери».

Економіка

Були структуровані стратегічні напрями подолання загроз у трудовій сфері на засадах стійкості (резильєнтності), зокрема сконцентрована увага на необхідності формування правових та інституційних засад забезпечення національної системи стійкості у соціальній, економічній, трудовій, промисловій, інформаційній та цифровій сферах. 

Економіка

Важливо, що в Інституті економіки промисловості НАН України сформувалася потужна наукова школа науковців, які пропонують у цей складний воєнний час дієві заходи для вирішення безпекових проблем у сферах праці, розвитку промисловості та інфраструктури тощо. Зокрема за тематикою лекції була опублікована низка наукових праць, внесені пропозиції для вдосконалення вітчизняного законодавства.

Економіка

Наступну лекцію провів Касперович Олександр Юрійович, молодший наук. співробітник відділу економічних проблем соціальної політики Інституту економіки промисловості НАН України на тему «Особливості системи соціально-трудових відносин в умовах цифровізації економіки».

Економіка

В рамках представленого матеріалу були розглянуті підходи до розуміння і формування поняття «платформна зайнятість», вивчення якого набуває актуальності у період цифровізації економіки та розбудови ІТ сектору.

Економіка

Було проведене порівняння між традиційною та новими формами зайнятості, які відрізняються типами відносин між роботодавцями і працівниками, трудовими колективами, відносинами з державою. Також  представлені основні ознаки традиційних трудових відносин в контексті платформної зайнятості.

Економіка


Також були розглянуті напрями поширення нетрадиційної (платформної) зайнятості як виклик існуючим механізмам регуляції соціально-трудової сфери. Структуровані основні види цифрових платформ та представлена їхня специфіка.

Було зауважено, що в проекті Трудового кодексу-2024 (стаття 9) зазначено, що дія цього Кодексу та інших актів трудового законодавства не поширюється на відносини між гіг-спеціалістами та резидентами Дія Сіті, визначеними Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», тому саме цей закон є правовою регламентацією для функціонування платформних відносин.

Також звернули увагу на позитивні аспекти розвитку нових (платформних) форм зайнятості, а також представлені основні заходи щодо залучення потенціалу платформної зайнятості.

Економіка

Наступна лекція Панькової Оксани Володимирівни, завідувача сектору економічної соціології, к.соц.н., доц., провідного наукового співробітника Інституту економіки промисловості НАН України була на тему «Оцінка рівня інтегрованості ВПО у приймаючі громади: результати соціальної експертизи».

Економіка


Проблема інтеграції внутрішньо переміщених осіб є чи не найважливішою з проблем, пов’язаних зі збереженням людського капіталу України, адже це люди, які, покинувши домівки у період війни не виїхали за кордон, а залишилися в Україні. Тому їхній потенціал має бути належним чином використаний для економічного відновлення країни, а соціально незахищені групи мають отримати належну соціальну підтримку з боку держави.

Під час лекції була представлена цікава актуальна інформація від Мінрегінтеграції України щодо кількості внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та їхнього розподілу за різними ознаками.

Економіка

Важливо, що в основу матеріалу лекції були покладені результати експертної оцінки та опитувань ВПО щодо рівня їхньої інтегрованості у приймаючі громади, починаючи з початку війни і по теперішній час.

ЕкономікаЕкономіка


Була також зосереджена увага на останніх змінах у порядку надання соціальних допомог ВПО, які будуть введені з 1 березня 2024 року та суттєво обмежують коло осіб, які можуть претендувати на її отримання. Це може суттєво збільшити напругу у суспільстві, адже такі виплати, хоча й незначні за сумою, але є важливими для підтримки сімейних бюджетів ВПО. Це може призвести до збільшення потоків міграції таких осіб за кордон.

Також були виділені пріоритетні заходи, спрямовані на задоволення потреб та інтеграції ВПО у приймаючі громади.

Економіка

Детальніше з науковими напрацюваннями колективу Інституту економіки промисловості можна ознайомитися на його офіційному веб-сайті за адресою: https://iie.org.ua/monografiyi/ 

Також на базі Інституту видаються фахові наукові видання «Економіка промисловості» (http://ojs.econindustry.org/index.php/ep), «Вісник економічної науки України», «Економічний вісник Донбасу».

Слід зазначити, що отримані за підсумками цих цікавих і змістовних гостьових лекцій матеріали та додаткова література будуть поширюватися серед здобувачів в рамках викладання фахових навчальних дисциплін, а також будуть використані викладачами, залученими до реалізації освітніх програм для вдосконалення змісту навчальних дисциплін для усіх рівнів вищої освіти зі спеціальності 051 Економіка в ЛНТУ, зокрема «Економіка праці і соціально-трудові відносини», «Цифрова економіка», «Ринок праці», «Управління трудовим потенціалом», «Соціальна економіка», «Креативна економіка», «Інформаційно-мережева економіка», «Економіка та управління соціо-еколого-економічними системами» та ін.

Дякуємо вченим з Інституту економіки промисловості НАН України за цікаві, змістовні та дуже актуальні лекції, які сприяють підвищенню якості освітньо-наукового процесу.

 

Завідувач кафедри  економіки

Олександр Шубалий