«Veritas». Про безкоштовну допомогу та юридичну клініку Луцького НТУ
У Луцькому національному технічному університеті уже впродовж трьох місяців працює юридична клініка «Veritas». Підрозділ надає безоплатну юридичну допомогу громадянам, а також некомерційним організаціям.
Про те, які послуги надає юридична клініка «Veritas», які галузі права вона охоплює та у чому полягає її унікальність, розповідає директор підрозділу та асистент кафедри права Луцького НТУ Олександра Філюк.
- Які послуги надає юридична клініка?
- Ми здійснюємо юридичну консультацію та надаємо допомогу кількома шляхами: надання правової інформації; надання консультацій і роз'яснень з правових питань; надання консультацій, роз’яснень та підготовка проектів договорів.
- Яким чином відбувається прийом громадян та надання їм юридичних послуг?
- Юридична допомога надається громадянам та некомерційним організаціям за системою «вторинного прийому», а власне процес надання консультації проходить в два етапи.
Перший етап – зустріч клієнта та студента – консультанта. Студент-консультант роз’яснює умови та правила надання юридичної допомоги. В процесі інтерв'ю він заповнює реєстраційну картку клієнта. Після закінчення консультації приймається рішення про те, чи буде передана справа клієнта до опрацювання. Якщо справа приймається, консультант призначає клієнту повторну зустріч.
Другий етап - безпосереднє надання юридичної консультації. В залежності від складності справи другий етап може складатися з декількох зустрічей.
Уся допомога - безоплатна.
- Хто може звертатися до юридичної клініки Луцького НТУ?
- В першу чергу, це - малозабезпечені верстви населення, зокрема, люди похилого віку, матері-одиначки, люди, які потребують допомоги, але не можуть її оплатити, а також некомерційні організації. Крім того, отримати консультацію можуть фізичні особи підприємці, які започатковують власну справу.
- Який спектр юридичних питань охоплює клініка, у якій галузі права працює?
-Особливу увагу приділяємо цивільному праву, утім, плануємо розширяти напрямки консультацій і займатися питаннями адміністративного права. На разі ми здійснюємо загально-правову консультацію; радимо, до яких органів звертатися з певними юридичними питаннями, наприклад спадкування; розглядаємо усі різновиди договорів: дарування, купівля-продаж, оренда тощо. Актуальним нині є захист прав під час пандемії Covid-19, тому надаємо консультації і в рамках цієї теми.
Ми також робимо копію справи, яка зберігатиметься в нашому архіві. Крім того, уже заключили договори про співпрацю з територіальним центром соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Луцької міської ради та Центром надання адмінпослуг міста Луцька для розширення наших можливостей та якісного надання спектру послуг клієнту.
- Прийомом громадян займаються студенти-юристи Луцького НТУ. Чи вистачає їм компетентностей для надання якісної допомоги?
- Це питання особливо цікавить громадян, але я можу запевнити, що на якість надання послуг цей фактор не впливає. Ситуацію можна розглядати з двох сторін. Зазвичай студенти будь-якого курсу і навіть випускного не мають практики і знають лише теорію. Будучи сьогодні практикуючим юристом із досвідом роботи понад 10 років, можу сказати, що я також починала здобувати практику лише після закінчення університету, але уже мала ґрунтовні теоретичні знання.
Якщо поглянути з іншого боку, у цьому є перевага, адже студенти дуже енергійні, амбіційні і не мислять в рамках певного формату, а тому подекуди можуть краще вирішити ситуацію, бо не мають професійного вигорання і дивляться на проблему під іншим кутом.
Більше того, студенти працюють під моїм керівництвом і підписую усі консультації я особисто.
- Чи матимуть студенти можливість вказувати у резюме роботу у юридичній клініці?
- В резюме вони обов’язково можуть вказувати діяльність у юридичній клініці. Згодом ми визначимо способи відзначення студентів, можливо це будуть сертифікати або рекомендації. Зі свого боку скажу, якби обирала собі помічника, то студент-фахівець юридичної клініки був би хорошою кандидатурою, адже він уже орієнтується в роботі. Застосування закону – це складний процес, який потрібно засвоювати тривалий час і особливо на практиці.
Окрім занять, студенти також проходять відповідні тренінги для здобуття практичних навичок. Ми не приховуємо, що консультаціями займаються здобувачі освіти, адже відомо, що й медичну допомогу також надають студенти, аби набути практичного досвіду.
- Надання консультацій відбувається на безоплатній основі… чи отримуватимуть винагороду консультанти?
- Зазвичай юридична консультація вартує близько кількох сотень гривень, а у нас ця послуга - безкоштовна. Водночас, наші студенти попереджені про заборону приймати будь-яку винагороду. Якщо хтось вирішить вчинити інакше – матиме серйозні проблеми.
- Де ще впроваджується подібна практика заснування юридичних клінік?
- У Луцьку така клініка функціонує у Волинському національному університеті ім..Лесі Українки. Вони працюють досить потужно, залучаючи як викладачів, так і практикуючих юристів. А взагалі, майже у будь-якому закладі вищої освіти, де готують юристів, запроваджують подібні клініки, адже це вимога закону. Так, ми молоді, тільки починаємо свою діяльність, але стартуємо дуже впевнено і професійно.
Зокрема, наша клініка уже увійшла до складу Асоціації юридичних клінік України. Таким чином, ми опинилися у п’ятірці юридичних клінік, які отримали кредит довіри і потрапили в когорту активу, що розвиває юридичний клінічний рух України.
Крім того, ми розробляємо програму з правопросвіти, готуємо серію інтерактивних просвітницьких заходів та активно проводимо тематичні курси і тренінги.
- Як потрапити до юридичної клініки «Veritas», куди звертатися?
- На разі ми працюємо за попереднім записом. Дзвінки клієнтів приймає секретар, яка одразу попереджає про необхідність мати з собою максимальну кількість документів, що стосуються справи. Юридична клініка «Veritas» знаходиться за адресою м.Луцьк, вул. Софії Ковалевської, 29 (навчальний корпус ЛНТУ). Записатися на зустріч можна за телефоном +380661965880 (Марина Василівна) або ж звернутися електронною поштою: ver.legal.clinic@gmail.com
Водночас, бажаючі отримати консультацію також можуть звертатися у ЦНАП, де студенти працюють кожну п’ятницю з 13:00 до 14:30, а також у територіальний центр соцобслуговування кожну п’ятницю з 11:30 до 13:00.
Ілона Карпюк, відділ іміджу та промоції
Фото - Олена Третяк