Перейти до основного вмісту

VІ Міжнародна конференція «Актуальні проблеми управління соціально-економічними системами»

11 грудня 2020 року у Луцькому НТУ відбулася традиційна VІ Міжнародна науково-практична інтернет конференція «Актуальні проблеми управління соціально-економічними системами». Враховуючи об’єктивні фактори, пов’язані з пандемією коронавірусу, пленарне та секційні засідання відбулися в змішаному форматі на основі використання інтернет-платформи Zoom, а також в корпусі №3 Луцького НТУ по вул. С. Ковалевської, 29 в мультимедійній аудиторії кафедри економіки К 203.

Цьогоріч знову було розширено географію співорганізаторів конференції, адже крім Луцького національного технічного університету (Факультет бізнесу, кафедра економіки) та ряду інших провідних закладів вищої освіти України (Географічний факультет Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Університет «КРОК», Київський національний університет будівництва і архітектури, Міжнародний економіко-гуманітарний університет ім. академ. С.Дем’янчука (м. Рівне), ДУ «Житомирська політехніка») до організації заходу були долучені держані установи та дорадчі органи (Рада підприємців при Кабінеті Міністрів України, Державна аудиторська служба України, Волинський обласний центр зайнятості), установи НАН України (Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України), всеукраїнські наукові журнали («Економіст» та «Фінансовий контроль»), громадські організації (Волинський обласний осередок ВГО «Спілка економістів України», ГО «Європейський аналітичний Центр»).

Міжнародними співорганізаторами заходу стали: Полесский государственный университет (м. Пінськ, Білорусь), Люблінський технічний університет (м. Люблін, Польща), Економіко-гуманітарний університет у Варшаві (м. Варшава, Польща), Технічний університет – Варна (м. Варна, Болгарія), Сільськогосподарська академія університету імені Вітовта Великого (м. Каунас, Литва), Університет «Союз – Нікола Тесла» (м. Белград, Сербія), Чжецзянський технологічний університет (м. Ханчжоу, Китай), Університет Хучжоу (м. Хучжоу, Китай).

Тематичні напрями конференції охоплювали різноманітні актуальні напрями управління соціально-економічними системами:

-управління національним господарством, галузями та господарськими комплексами;

-управління державними фінансами;

-регіональний менеджмент, міжнародне співробітництво, євроінтеграція;

-менеджмент та економіка підприємства;

-управління персоналом, трудовий потенціал, лідерство;

-ринок праці, зайнятість населення, соціальне партнерство;

-управління логістичними процесами на різних рівнях господарювання;

-фінансове забезпечення, облік, аудит і контроль управлінських процесів, сучасна методологія ревізійної роботи COVID-фонду;

-економіка довкілля та природних ресурсів.

У своєму вступному слові ректор Луцького НТУ, д.е.н., професор Ірина Вахович привітала учасників конференції, побажала міцного здоров’я в цей непростий час та відзначила, що проведення таких традиційних заходів має важливе значення для розвитку економічної освіти, науки та практики. Вона також зазначила, що Луцький НТУ, який у наступному році буде святкувати 55 річчя, відкритий до продовження взаємовигідної співпраці з усіма учасниками. Ірина Вахович висловила надію, що наступного року всі зможуть відвідати модернізований освітньо-науковий простір Луцького НТУ для святкування цієї визначної події.

Проректор з науково-педагогічної роботи, к.т.н., доцент Сергій Шимчук відзначив, що конференція проводиться уже шостий рік поспіль, постійно розширюється список її співорганізаторів та учасників, що свідчить про підвищення актуальності вирішення проблем, які груповані за тематичними напрямами роботи конференції, а також побажав учасникам плідної роботи.

Декан факультету бізнесу, к.е.н., доцент Надія Ковальчук зосередила увагу, що загалом організатори конференції цьогоріч отримали понад 200 тез доповідей на актуальну в теперішній час тематику від учасників з провідних навчальний закладів, наукових установ, громадських організацій, відомих всеукраїнських економічних журналів, підприємницьких структур України та близького зарубіжжя, тому важливо й надалі продовжувати співпрацю між провідними вітчизняними й іноземними вченими.

З привітальним словом до учасників конференції звернувся голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів України Леонід Козаченко, який відмітив, що глобальна пандемія коронавірусу висунула багато нових викликів як для світової так і для національної економіки, що призвело до нової глобальної економічної кризи. Вихід зі складної ситуації пов’язується з необхідністю прийняття обґрунтованих та раціональних економічних рішень, тому Рада підприємців при  Кабінеті Міністрів підтримує дискусійну платформу, яка створена в рамках даної конференції, адже це дозволяє в колі науковців і практиків створити спільні напрацювання щодо відновлення національної економіки.

Долучилася до привітальних слів і директор Департаменту контролю у соціальній галузі та сфері культури Державної аудиторської служби України Ірина Чернишева, яка зазначила, що проведення цієї конференції є хорошим прикладом налагодження тісних зв’язків державних структур з освітніми закладами та науковими установами в рамках обговорення актуальних проблем розвитку національної економіки, зокрема ефективності витрачання бюджетних коштів.

Надалі слова привітання учасникам конференції висловила заступник директора Інституту економіки природокористування та сталого розвитку НАН України Ганна Обиход, яка відмітила, що інститут постійно досліджує актуальні проблеми, пов’язані з переходом нашої країни на модель сталого розвитку, а тому вчені активно долучилися до участі в даній конференції, адже її тематичні напрями відображають сучасні тенденції розвитку вітчизняної науки.

Помічник ректора, керівник інформаційно-іміджевого центру, професор кафедри фінансів та кредиту Харківського національного університету будівництва та архітектури, д.ю.н. Лілія Попова передала учасникам привітання від ректора університету, підтримала присутніх щодо важливості проведення подібних спільних наукових заходів, зазначила, що в їхньому університеті також створено сучасний освітній простір для розвитку освіти і науки й запросила учасників до подальшої співпраці.

Зі свого боку завідувач кафедри економічної та соціальної географії, географічний факультет Київського національного університету ім. Т. Шевченка, д.геогр.н., професор Костянтин Мезенцев, привітавши учасників, зазначив, що в період пандемії проведення таких заходів є надзвичайно важливим і дозволяє зібрати до спільної дискусії щодо напрямів вирішення сучасних проблем управління соціально-економічними системами навіть більшу аудиторію з різних куточків нашої країни та закордону.

До привітального слова було запрошено представника зарубіжних партнерів – Брестського державного університету ім. О.С. Пушкіна, доцента кафедри туризму та країнознавства, к.г.н., доцента Сергія Заруцкого, який подякував за можливість участі в такому масштабному заході та висловив побажання про посилення міжнародних зв’язків між українськими та білоруськими навчальними закладами для обміну досвідом у сфері освіти і науки.

Головний редактор журналу «Економіст», директор ГО «Європейський аналітичний центр», д.е.н., професор Василь Голян зазначив, що конференція, яка проходить на базі кафедри економіки Луцького НТУ щороку висвітлює дійсно актуальні проблеми розвитку національної та регіональної економіки, активізувалася наукова діяльність викладачів кафедри, а діапазон їх наукових досліджень не обмежується проблемами економіки праці та управління персоналом, адже активно розробляється проблематика стимулювання розвитку переробних виробництв на базі місцевих природніх ресурсів, проведено захист доктора філософії у разовій спецраді університету тощо.

Також привітальні слова учасникам висловили: завідувачка кафедри цифрової економіки та міжнародних економічних відносин ДУ «Житомирська політехніка» д.е.н., доцент Катерина Шиманська, завідувач кафедри менеджменту ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Демянчука» (м. Рівне), д.е.н., професор Юрій Гончаров, завідувачка кафедри менеджменту в будівництві Київського національного університету будівництва та архітектури, д.е.н., професор Галина Рижакова, директор ДП «Державне управління комплексного забезпечення» Держаудитслужби України Сергій Петруха, к.е.н., професор кафедри підприємництва, менеджменту організацій та логістики Запорізького національного університету, д.е.н. Дмитро Антонюк, головний редактор Всеукраїнського науково-виробничого журналу «Фінансовий контроль» Віталій Цвид, завідувачка відділу аспірантури і докторантури НДФІ ДННУ «Академія фінансового управління» (м. Київ), к.е.н. Ніна Петруха, викладачка економічних дисциплін ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж» Аліна Регешук.

Модератор заходу, завідувач кафедри економіки Луцького НТУ, д.е.н., професор Олександр Шубалий подякував співорганізаторам за привітальні слова та зазначив, що дана конференція має не тільки науковий зміст, але й практичну складову, тому її слід розглядати також як консультативний захід в рамках спільного обговорення та висловлення пропозицій щодо вдосконалення освітніх програм на першому (бакалаврському), другому (магістерському) та третьому (освітньо-науковому) рівнях вищої освіти, проєкти яких було напередодні розіслано учасникам пленарного засідання конференції від профільних кафедр ЗВО. Усі учасники конференції є компетентними внутрішніми та зовнішніми стейкхолдерами, думка яких є надзвичайно важливою для підвищення якості освітніх програм. Запропонував усім висловити свої пропозиції в усній та письмовій формі для подальшого обговорення та прийняття спільного рішення після завершення наукових доповідей учасників засідання.

Доповідь вченого секретаря Волинської філії Спілки економістів України, к.е.н., доцента Наталії Науменко стосувалася надзвичайно актуальної сьогодні проблеми оцінки деструктивного впливу другої фази COVID-19 на функціонування фінансового сектору Європейського Союзу у 2020 році.

Заступник Луцького міського центру зайнятості Ірина Гурська навела цікаву і водночас невтішну статистику впливу пандемії коронавірусу на стан регіонального ринку праці, адже протягом поточного року посилився дисбаланс на ринку праці, хоча держава зі свого боку в межах бюджетних можливостей намагається надавати допомогу безробітним, а також згідно останніх змін у законодавстві й підприємцям, бізнеси яких потерпатимуть внаслідок посилення карантинних обмежень.

Директор Департаменту контролю у соціальній галузі та сфері культури Державної аудиторської служби України Ірина Чернишева, відзначила, що сьогодні її установа проводить кропітку роботу з проведення державного аудиту витрачання бюджетних коштів, навела останні дані за підсумками перевірки витрачання бюджетних коштів з COVID-фонду, що викликало жваву дискусію серед учасників конференції.

Доцент кафедри туризму та країнознавства Брестського державного університету ім. О.С. Пушкіна, к.г.н., доцент Сергій Заруцкий представив напрацювання про напрями реалізації кластерного підходу для розвитку сільського туризму в Білорусі.

Доповідь завідувачки кафедри цифрової економіки та міжнародних економічних відносин ДУ «Житомирська політехніка» д.е.н., доцента Катерини Шиманської стосувалася проблем та перспектив розвитку цифрової економіки в Україні.

Професор кафедри економіки та бізнесу Харківського національного університету будівництва та архітектури, к.е.н., доцент Валентина Смачило презентувала цікаву доповідь про особливості бізнес планування суб’єктів соціального підприємництва, а також поділилася власним досвідом залучення студентів до цієї сфери діяльності.

Доцент кафедри економіки будівництва Київського національного університету будівництва та архітектури, к.е.н., доцент Тетяна Цифра представила змістовну презентацію про впровадження ВІМ-технологій в освітній процес ЗВО.

Студенти ДВНЗ «Нововолинський електромеханічний коледж» представили до уваги учасників конференції ряд цікавих доповідей презентацій: Лілія Сідловська – про новий колір компаній майбутнього – бірюзові організації; Анна Головенко – про концепція формування T-SHAPED спеціалістів; Діана Деребега – про стратегію переходу бізнесу в онлайн.

Студент 1-го курсу магістратури спеціальності 051 «Економіка» Луцького НТУ Тарас Нікітін представив доповідь про циркулярну економіку як метод досягнення сталого розвитку підприємства.

Студентка 4-го курсу бакалаврату спеціальності 051 «Економіка» Луцького НТУ Яна Кльоц розповіла учасникам конференції про переваги використання матриці ризику у сфері управління інноваційним ризиком підприємства.

Після заслуховування доповідей присутні на пленарному засіданні у якості внутрішніх та зовнішніх стейкхолдерів обговорили та підтримали висловлені учасниками пропозиції щодо підвищення якості освітніх програм з підготовки здобувачів на першому (бакалаврському), другому (магістерському) та третьому (освітньо-науковому) рівнях вищої освіти зі спеціальностей, які забезпечують профільні кафедри ЗВО учасників пленарного засідання даної конференції, зокрема:

1. Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, географічний факультет, кафедри соціальної і економічної географії:

- спеціальність 106 Географія:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Економічна географія», «Урбаністика та міське планування»;

другий (магістерський) рівень: ОПП «Економічна та соціальна географія», ОПП «Урбаністика та регіональний розвиток».

2. ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України» (м. Київ):

третій (освітньо-науковий) рівень: спеціальність 051 Економіка, галузі знань 05 «Соціальні та поведінкові науки».

3. Державний університет «Житомирська політехніка», кафедра цифрової економіки та міжнародних економічних відносин:

- спеціальність 051 Економіка:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Цифрова економіка»;

другий (магістерський) рівень: «Економіка»;

- спеціальність 292 «Міжнародні економічні відносини»:

перший (бакалаврський) рівень: «Міжнародні економічні відносини»;

другий (магістерський) рівень: «Міжнародний бізнес».

4. Київський національний університет будівництва та архітектури,

кафедра економіки будівництва:

- спеціальність 051 Економіка:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Економіка підприємства»;

другий (магістерський) рівень: ОПП «Економіка підприємства»;

третій (освітньо-науковий) рівень: ОНП «Економіка».

кафедра менеджменту в будівництві:

- спеціальність 073 Менеджмент:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Менеджмент організацій і адміністрування»;

другий (магістерський) рівень: ОПП «Менеджмент».

5. Харківський національний університет будівництва та архітектури, кафедра економіки:

- спеціальність 051 Економіка:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Економіка»;

другий (магістерський) рівень: ОПП «Економіка»; ОПП «Публічні закупівлі»;

- спеціальність 076 Підприємництво, торгівля та біржова діяльність:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність»;

другий (магістерський) рівень: ОПП «Підприємництво, торгівля та біржова діяльність».

6. Луцький національний технічний університет, кафедра економіки:

- спеціальність 051 Економіка:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Економіка», ОПП «Управління персоналом та економіка праці»;

другий (магістерський) рівень: ОПП «Економіка»;

третій (освітньо-науковий) рівень: ОНП «Економіка».

7. ПВНЗ «Міжнародний економіко-гуманітарний університет імені академіка Степана Дем’янчука» (м. Рівне), кафедра менеджменту:

- спеціальність 073 Менеджмент:

перший (бакалаврський) рівень: ОПП «Менеджмент організацій»;

другий (магістерський) рівень: ОПП «Менеджмент організацій».

На завершення заходу, на основі узагальнення пропозицій, викладених в отриманих тезах та заслуханих на пленарному засіданні наукових доповідях, учасники конференції прийняли резолюцію. Також завершується підготовка збірника матеріалів конференції і сертифікатів про участь, які будуть розіслані її учасникам.

Оргкомітет конференції висловлює щиру подяку співорганізаторам та усім учасникам конференції й налаштований на продовження взаємовигідної співпраці в різноманітних спільних наукових проєктах.

 

Олександр Шубалий

завідувач кафедри економіки