Перейти до основного вмісту

У продовження тривалої співпраці ЛНТУ та ДУ «Інститут регіональних досліджень ім. М.І. Долішнього НАН України» 16 січня 2023 року відбулася онлайн-лекція д.е.н., професора, заступника директора з наукової роботи цієї установи Ірини Сторонянської на тему «Економіка України в умовах сучасних викликів: регіональний і локальний вимір» для аспірантів, магістрантів та викладачів кафедри економіки ЛНТУ.

Інститут регіональних досліджень є провідною науковою установою НАН України, яка проводить наукові та прикладні дослідження у сфері регіональної економіки та економіки локальних територій. Дана тематика також присутня серед напрямів наукових досліджень аспірантів і викладачів кафедри економіки. Тому обговорення сучасних проблем у цій сфері в умовах сучасних викликів та вивчення думки відомої вченої у сфері регіоналістики є надзвичайно важливим для розвитку науково-дослідницьких компетентностей, особливо для молодих вчених.

Економіка

Протягом періоду незалежності України відбувався складний процес пострадянської трансформації моделі регіонального розвитку, що набув певних ознак завершеності після початку адміністративно-територіальної реформи. Але повномасштабна війна та її негативні наслідки значно змінили пріоритети та перспективи регіонального розвитку, особливо для регіонів, які зазнають найбільше втрат від воєнних дій.

Економіка


Разом з тим, наша країна у процесі воєнної та повоєнної відбудови повинна враховувати сучасні тренди економіки в просторовому вимірі, які передбачають випереджаючий розвиток високотехнологічних видів економічної діяльності.

Економіка


В той же час, ще у довоєнний період в Україні спостерігалися негативні тенденції деіндустріалізації та випереджаючого розвитку аграрного сектору, порівняно з промисловим, що може мати негативні наслідки у перспективі.

Економіка


Результати наукових досліджень показують, що за останні 10 років найвищі темпи розвитку демонстрували не промислові регіони східної України, а навпаки регіони західної та центральної України переважно аграрної спеціалізації.

Економіка


За якістю бізнес середовища у довоєнний період переважали також непромислові регіони, що створювало значні диспропорції в регіональному розвитку.

Економіка

Натомість, повномасштабна війна призвела до ряду нових для регіональної економіки катастрофічних наслідків, пов’язаних із втратою або різким зменшенням людського, виробничого та природного капіталу в регіонах лівобережної України, що є основними традиційними ресурсами розвитку економіки.

Економіка

Особливо відчутним як для України, так і для країн-імпортерів нашої аграрної продукції буде зменшення посівів та обсягів збору урожаю аграрної продукції внаслідок зменшення посівних площ.

Економіка

До певних позитивних моментів можна віднести релокацію бізнесу у більш безпечні регіони та відновлення виробничої діяльності.

Економіка


У воєнних умовах важлива роль відводиться територіальним громадам та місцевому економічному розвитку.

Економіка

Важливе значення для територіальних громад, особливо, які мають релокований бізнес, має економічне стимулювання створення нових виробництв і залучення додаткової робочої сили.

Економіка


Отже, в найближчі роки для нашої країни будуть визначальними як з позицій захисту суверенітету та територіальної цілісності, так і для визначення пріоритетів подальшого економічного розвитку та повоєнної відбудови, зокрема на регіональному рівні.

Економіка


У процесі лекції обговорили також багато інших актуальних питань, що стосуються перспектив регіонального розвитку та локальних територій.

Дякуємо Ірині Сторонянській за цікаву, змістовну та актуальну лекцію! Дякуємо ЗСУ за можливість проводити такі важливі для розвитку молодих науковців заходи в цей складний воєнний час.

Олександр Шубалий

Завідувач кафедри економіки