Перейти до основного вмісту

ВІДБУЛАСЯ МІЖНАРОДНА НАУКОВО-ПРАКТИЧНА
ІНТЕРНЕТ-КОНФЕРЕНЦІЯ «АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ
УПРАВЛІННЯ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНИМИ
СИСТЕМАМИ»

Протягом останніх трьох років у першій декаді грудня традиційним у стінах нашого вузу стало проведення інтернет-конференції «Актуальні проблеми управління соціально-економічними системами». Цьогоріч конференція набула статусу міжнародної та зібрала на пленарному засіданні 7 грудня в мультимедійній аудиторії широке коло викладачів і студентів-науковців.

Співорганізаторами конференції, поряд із кафедрою економіки факультету бізнесу нашого університету, з української сторони стали: Державна навчально-наукова установа «Академія фінансового управління» (м. Київ), кафедра менеджменту Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука (м. Рівне) та громадська організація «Європейський аналітичний центр» (м. Київ). Також до організації даного заходу долучилися ряд зарубіжних вузів: Полесский государственный университет (м. Пінськ, Білорусь), Politechnika Lubelska (м. Люблін, Польща), Wy?sza Szko?a Finans?w i Zarz?dzania w Warszawie (м. Варшава, Польща), Технически университет-Варна (м. Варна, Болгарія), Aleksandro Stulginskio universitetas (м. Каунас, Литва), Univerzitet «Union – Nikola Tesla» (м. Белград, Сербія).

Як і минулого року, конференція викликала значний ажіотаж на теренах України та близького зарубіжжя. Оргкомітетом загалом отримано 383 тези доповідей від науковців різних навчальних закладів, наукових установ і організацій України та близького зарубіжжя, порівняно з минулим роком збільшилася кількість публікацій вчених вищої кваліфікації.

Активними учасниками інтернет-конференції стали представники ДВНЗ «Київський національний економічний університет імені В. Гетьмана», Національного авіаційного університету, ДННУ «Академія фінансового управління», Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Київського політехнічного університету імені Ігоря Сікорського, Тернопільського національного економічного університету, Національного університету біоресурсів і природокористування України, Хмельницького національного університету, Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки, Луганського національного аграрного університету (м. Харків), Вінницького національного аграрного університету, Київського національного торговельно-економічного університету, Донецького національного університету економіки і торгівлі імені Михайла Туган-Барановського (м. Кривий Ріг), Харківського національного економічного університету імені С. Кузнеця, Мукачівського державного університету, Одеського національного економічного університету, Університету державної фіскальної служби України (м. Ірпінь), Чернівецького національного університету імені Ю. Федьковича, Дніпровського національного університету імені О. Гончара, Запорізького національного університету, Харківського національного університету будівництва та архітектури, Харківського національного університету міського господарства імені О.М. Бекетова, Університету митної справи та фінансів (м. Дніпро), ВНЗ Укоопспілки «Полтавський університет економіки і торгівлі» та багатьох інших.

Серед наукових установ Національної академії наук України було отримано тези від представників ДУ «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАНУ», та ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАНУ», а також із Національної академії державного управління при Президенті України.

Серед зарубіжних учасників активну участь у конференції взяли представники ряду вузів і установ з сусідньої Білорусі: Академия управления при Президенте Республики Беларусь (г. Минск), Полесский государственный университет (г. Пинск), Брестский государственный технический университет, УО «Барановичский Государственный университет», Белорусский государственный экономический университет (г. Минск), Гомельский государственный технический университет имени П.О. Сухого, УО «Белорусский торгово-экономический университет потребительской кооперации» (г. Гомель), Белорусский государственный университет транспорта (г. Гомель). Також, крім організаторів конференції, отримано тези від представників польських вузів – Варшавської політехніки, Университету Казимира Великого в Бидгощі (м. Бидгощ), Вищої школи управління охороною праці в місті Катовіце.

Доповіді учасників конференції групувалися за такими науковими напрямами (секціями):

1. Управління національним господарством, галузями та господарськими комплексами.

2. Управління державними фінансами.

3. Регіональний менеджмент та міжнародне співробітництво в контексті подальшої євроінтеграції України.

4. Менеджмент та економіка підприємства.

5. Управління персоналом, трудовий потенціал, лідерство.

6. Ринок праці, зайнятість населення, соціальне партнерство.

7. Управління логістичними процесами на різних рівнях господарювання.

8. Фінансове та обліково-аналітичне забезпечення управлінських процесів.

Враховуючи статус заходу як інтернет-конференції, пленарне засідання проходило у формі інтерактивного спілкування представників оргкомітету з визначеним колом учасників із різних секцій, які перебували в режимі online-конференції на Skype-зв’язку. Натомість виступи доповідачів транслювалися усім учасникам в online-режимі.

У своєму вступному слові проректор з науково-педагогічної роботи Луцького НТУ, к.т.н. Сергій Шимчук зазначив, що проведення міжнародних заходів у нашому університеті підвищує престиж вузу та дозволяє розширити коло наукових зав’язків, особливо з міжнародними партнерами, що важливо для популяризації нашого вузу на ринку освітніх послуг.

Декан факультету бізнесу, к.е.н. Надія Хвищун відзначила, що підвищення статусу конференції до міжнародного рівня свідчить про надзвичайну актуальність проблематики даного наукового заходу, а застосування сучасних інтерактивних інформаційних технологій під час його проведення підтверджує, що наш вуз не відстає від сучасних тенденцій розвитку глобального інформаційного суспільства.

З боку співорганізаторів – Державної навчально-наукової установи «Академія фінансового управління» – виступили та привітали присутніх із міста Київ знані в Україні та далеко за її межами вчені: д.е.н., професор, віце-президент ДННУ «Академія фінансового управління» Петро Леоненко, а також, к.е.н., професор, директор Науково-дослідного фінансового інституту Сергій Гасанов, які передали вітання учасникам конференції від Президента Академії, член-кореспондента НАНУ, д.е.н., професора, заслуженого економіста України Тетяни Єфіменко, яка перебувала в робочій поїздці у Вашингтоні.

Модератор заходу, д.е.н., завідувач кафедри економіки Олександр Шубалий подякував усім співорганізаторам конференції за активну участь у підготовці заходу та висловив переконання, що сучасні інформаційні технології дозволять зблизити науковців із різних куточків України та близького зарубіжжя, а також запросив розпочати наукові дискусії.

Наукові доповіді професорів ДННУ «Академія фінансового управління»  Петра Леоненка та Сергія Гасанова, які стосувалися, відповідно дослідження інституційних засад суспільної довіри до реформування системи управління державними фінансами та стратегічного управління державними фінансами в умовах трансформаційної економіки, відзначалися академізмом у викладі матеріалу та досконалим володінням сучасного термінологічного апарату, широким методологічним обґрунтуванням викладених пропозицій.

З сусідньої Польщі, вийшов на зв’язок к.іст.н., доктор гуманітарних наук (Польща), доцент кафедри економіки Луцького НТУ Олег Савчук, який нині перебуває на науковому стажуванні у Варшавській політехніці як володар стипендіальної нагороди польського уряду імені Івана Виговського. У своїй доповіді він розповів про інновації у системі нагляду у сфері господарської діяльності на національному та регіональному рівнях, а також розкрив досвід Польщі у цій сфері.

 

Виступ представника організації – співорганізатора конференції, к.е.н., доцента, заступника завідувача кафедри менеджменту Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука Сергія Демидюка стосувався обґрунтування шляхів реорганізації державних лісогосподарських підприємств України в корпоративну структуру, що викликало особливу зацікавленість та дискусію учасників у контексті необхідності вирішення проблем власності на лісові землі, організаційних форм лісокористувачів, розширення повноважень територіальних громад у сфері лісових відносин.

 

Новизною й актуальністю тематики, оригінальністю викладу матеріалів наукового дослідження виокремилася доповідь д.е.н., професора кафедри управління персоналом та економіки праці Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана Любові Червінської, яка розкрила проблеми мобінгу в трудових відносинах (тобто утиску підлеглих чи колег за різними ознаками на робочому місці), що є характерним для багатьох вітчизняних суб’єктів господарювання. Вирішити цю проблему стане можливо шляхом забезпечення прозорості, відкритості, моральності, подальшої демократизації нашого суспільства.

 

У своєму виступі к.е.н., доцент кафедри фінансів Мукачівського державного університету Світлана Нестерова обґрунтувала учасникам конференції доцільність калькулювання витрат на підприємствах різних рівнів з урахуванням міжнародних стандартів, що має важливе значення в контексті подальшої євроінтеграції України та перспектив розширення співпраці із закордонними контрагентами.

Аспірант денної форми навчання кафедри економіки нашого вузу Петро Косінський у своїй науковій доповіді торкнувся важливої для Поліського регіону проблеми стимулювання розвитку підприємств із поглибленої переробки природних ресурсів, що дозволить, за рахунок комплексного використання наявного природно-ресурсного потенціалу, не тільки отримати додаткові доходи інвесторам, збільшити податкові надходження до бюджетів різних рівнів, а й створити нові робочі місця, підвищивши рівень зайнятості населення у сільській місцевості.

З особливою зацікавленістю заслухали доповідь студента п’ятого курсу магістратури зі спеціальності «Фінанси, банківська справа та страхування» Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука Дмитра Сидорука про стан і тенденції розвитку ринку освітніх послуг міста Рівне та Західного регіону. Цікавим є той факт, що цей вуз, не зважаючи на те, що є приватним і не отримує державного замовлення на підготовку фахівців, за рахунок помірної цінової політики та внутрішньої оптимізації зберігає провідні позиції на ринку освітніх послуг сусідньої області, а за кількістю студентів приблизно рівняється з нашим вузом.

Зацікавила учасників також інтерактивна доповідь аспіранта Луганського національного університету (м. Харків) Олени Нігматової, яка стосувалася розкриття змісту бренд-об’єднань виробників і споживачів органічних сільськогосподарських товарів, адже цей напрямок достатньо інтенсивно розвивається в розвинених країнах та має значні перспективи розширення в Україні, враховуючи зростання протягом останніх років експортного потенціалу вітчизняного агропромислового комплексу.

Провідний інженер сектору просторового розвитку Державної установи «Інститут регіональних досліджень імені М.І. Долішнього НАН України» Роман Яремчук представив в online-режимі презентацію на тему: «Роль інституційного середовища в процесі створення ефективності підприємницької екосистеми та активізації розвитку ІТ-сектору України», в рамках якої учасники довідали про динамічний розвиток та значні перспективи зростання ІТ-кластерів у Західному регіоні України.

Студент другого курсу (скорочена форма навчання) спеціальності «Економіка» Луцького НТУ Петро Пилюк підготував цікаву доповідь про особливості формування та розвитку кластерів в агропромисловому комплексі, зосередивши увагу присутніх на необхідності внесення змін до чинного законодавства з метою стимулювання розвитку різного роду кластерних об’єднань в аграрній сфері регіонів, що дозволить залучити додаткові інвестиції в розвиток, перш за все, сільського господарства та харчової промисловості.

Також виходила на Skype-зв’язок із учасниками конференції Наталія Кулик, студентка третього курсу спеціальності «Економіка підприємства» економічного факультету Придніпровської державної академії будівництва та архітектури (м. Дніпро), яка розповіла про вплив інфляційних процесів на використання безготівкових грошей в Україні. Доповідь викликала дискусії серед учасників, враховуючи складні теперішні реалії обезцінення національної валюти.

Доповідь к.е.н., доцента кафедри економіки Луцького НТУ Ірини Шубалої стосувалася висвітлення переваг сучасних технологій управління персоналом, які успішно застосовують зарубіжні компанії, а саме: лізинг персоналу; аутсорсинг; аутстаффинг; коучинг; хедхантинг; рекрутинг; скрининг; «плетіння мереж»; реінженіринг; внутрішній маркетинг; таємний покупець; автоматизована інформаційна система управління персоналом. Кожне підприємство повинно для себе підібрати найбільш прийняті з цих технологій управління персоналом.

У своєму виступі-презентації студент другого курсу (скорочена форма навчання) спеціальності «Економіка» Луцького НТУ Роман Зімич розкрив проблеми та перспективи розвитку профспілок як сторони соціального партнерства. При цьому, жваву дискусію між учасниками викликали питання забезпечення незалежності профспілок від роботодавця, а також формування прозорої системи соціального діалогу на національному, галузевому, територіальному та локальному рівнях.

За підсумками узагальнення пропозицій учасників даного заходу складено резолюцію конференції та формується багатотомний збірник матеріалів, електронну версію якого буде розміщено на сайті факультету бізнесу Луцького НТУ за адресою: http://economosvita.lntu.edu.ua/nauka/internet-konferentsiyi.html, а друковані його примірники та сертифікати про участь відповідно до запитів буде надіслано авторам.

Оргкомітет конференції висловлює щиру подяку співорганізаторам та усім учасникам конференції й налаштований на продовження взаємовигідної співпраці в різноманітних наукових проектах.

Олександр Шубалий,
завідувач кафедри економіки