Перейти до основного вмісту

Абсолютно не банальне та нестандартне заняття сьогодні відбулося у студентів кафедри права. Молодь мала можливість почути усі деталі про поліграфи, їхні механізми та сфери застосування і навіть випробувати свою стійкість до детектора брехні.

У ролі запрошеного лектора виступив професійний поліграфолог, представник СБУ. Захід відбувся за організації доцента кафедр права Наталії Рябих.

ПравоПравоПравоПраво


Отож поліграфолог розповів про історію виникнення поліграфа, адже по суті він з’явився ще сто років тому. Лектор розповів про зміну технічних характеристик, вдосконалення та особливості роботи поліграфа, зазначивши, що сучасні детектори брехні у всіх країнах майже однакові і відрізняються лише певними технічними досконалостями.

ПравоПравоПравоПраво


Фахівець додає, що існують різні методики проведення досліджень з використанням поліграфу. Найбільш поширеними серед наших спеціалістів є американська та українська школи. Вони мають спільну основу, утім відрізняються підходами. До прикладу, американська школа спрямована на доведення вини людини, а українська – націлена на підкріплення речовими доказами, що дуже важливо для слідчих та прокурорів.

«Іноді трапляються ситуації, коли людина насправді потрапляє не в те місце і не в той час і по суті постає під «прицілом» кримінальної справи та стає основним підозрюваним. В таких ситуаціях довести невинуватість людини дійсно дозволяє поліграф. Бувають протилежні приклади, коли ніщо не вказує на підозру і лишень за допомогою поліграфа вдається все-таки знайти винного у скоєнні злочину», - ділиться фахівець.

ПравоПравоПравоПраво


Зараз, додає спеціаліст, поліграфи використовуються майже всюди, зокрема й під час прийому на роботу і нині це доволі популярне явище.

Складається поліграф з моноблоку, де встановлені програми та мікросхеми, які дозволяють реєструвати канали. До кожного апарату, додає фахівець, є програмне забезпечення. Найбільш ефективним є семиканальний прилад, який дозволяє реєструвати показники: шкірно-гальванічної реакції; серцево-судинної активності; артеріального тиску; грудного подиху; черевного подиху; рухової активності та мовних відповідей. Водночас, фахівець розповів про те, які питання доцільно ставити опитуваній людині, який підхід до неї знайти та як правильно формулювати запитання, щоби отримати цінну інформацію й зафіксувати реакцію людини.

ПравоПравоПравоПраво


Окрім того, поліграфи дуже важливі в часи війни. В умовах військового часу поліграф застосовується для боротьби з диверсантами, іноземними спецслужбами, агентами, виявлення колаборантів і диверсантів. Зі спецслужбами, каже працівник СБУ, важче працювати, аніж зі злочинцями, бо останні – звичайні люди, які просто продумують як здійснити свій злочин, а іноді роблять це спонтанно. Водночас, спецслужби - це фінансована армія, покликана нести шкоду нашій країні, відповідно з ними важче працювати, адже часто вони намагаються протидіяти поліграфу.

Студенти мали можливість на власні очі побачити детектор брехні та навіть спробувати свої сили у протидії поліграфу. Разом з тим, почули реальні історії із досвіду лектора, дізналися більше про роботу поліграфолога та особливості професії, яку згодом можливо оберуть і для себе.

ПравоПравоПраво