Перейти до основного вмісту

Дослідження історії Волині є одним із наукових напрямів досліджень кафедри соціогуманітарних дисциплін. Її викладачі з року в рік вивчають архівні матеріали, публікують статті, ініціюють та проводять заходи, спрямовані на популяризацію, збереження та увічнення цікавих сторінок історії рідного краю. Не став виключенням і цей складний рік. Навіть в умовах воєнного часу науковці кафедри змогли зробити свій вклад у розвиток історичного краєзнавства Волині. Особливо плідним у цьому напрямі став останній місяць року.

8 грудня у м. Рожище проходила XXLII історико-краєзнавча конференція «Минуле і сучасне Волині та Полісся: місто Рожище в історії України та Волині», присвячена 700-літтю першої писемної згадки про місто. Її ініціатором став уродженець Рожища, професор кафедри соціогуманітарних технологій Валентин Малиновський. Спільно з Волинською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України та міською владою Рожища він провів величезну організаторську роботу з підготовки конференції, особисто взяв участь у її роботі та підготував до друку кілька цікавих історичних розвідок про своє рідне місто. Конференція проходила у приміщенні КЗ «Центр культурних послуг» Рожищенської міської ради.

конференціяконференція

З вітаннями до учасників на пленарному засіданні звернулися голова Волинської обласної ради Григорій Недопад, народний депутат України В’ячеслав Рубльов та Рожищенський міський голова В’ячеслав Поліщук. Завдяки піклуванню проф. В. Малиновського вдалося надрукувати невеликий тираж наукового збірника матеріалів конференції, до якого ввійшли 49 публікацій. В роботі конференції взяв участь також доцент кафедри соціогуманітарних технологій Михайло Костюк.

конференціяконференціяконференція

Завдяки його ініціативі та відповідній підготовчій роботі 28 грудня у Рожищі відбулося відкриття меморіальної дошки, приуроченої 160-річчю утворення першої євангелічно-лютеранської парафії у Західній Волині. Меморіальна дошка була встановлена на фасадній стіні спального корпусу Рожищенського навчально-реабілітаційного центру Волинської обласної ради. Саме на цьому місці у 1878 р. місцева громада німців-лютеран завершила будівництво нової євангелічно-лютеранської кірхи. На жаль, вона була зруйнована у роки Другої світової війни. Тому при розробці ескізу меморіальної дошки було вирішено, окрім тексту українською та німецькою мовами, розмістити й силует фасадної частини кірхи, щоб сучасники могли мати уявлення про зовнішній вигляд цієї красивої споруди. Збудована в неоготичному стилі, вона свого часу була унікальною архітектурною прикрасою міста. Зробити це було досить непросто, тому що фотографій церкви збереглося дуже мало, а якість їх досить низька. Але завдяки професійній роботі дизайнера Сергія Д’ячука обрис кірхи вдалося відтворити.

конференціяконференціяконференція

Меморіальна дошка була виготовлена за фінансової підтримки ГО «Товариство німців Волині». Її монтаж зробили технічні працівники Рожищенського навчально-реабілітаційного центру. Церемонію відкриття допомогли підготувати та провести співробітники КЗ «Центр культурних послуг» Рожищенської міської ради.

Під час відкриття Михайло Костюк розповів присутнім про історію євангелічно-лютеранської кірхи та парафії. Відкривали дошку Рожищенський міський голова В’ячеслав Поліщук та Голова ГО «Товариство німців Волині» Ольга Тибор. Вони у своїх виступах наголосили на важливості увічнення пам’яті про цікаві історичні події на території громади. Адже меморіальні дошки та пам’ятні знаки не лише фіксують і популяризують ті чи інші історичні події, але й сприяють туристичній привабливості міста й регіону.

конференціяконференція

Завершальним був виступ заступника директора Рожищенського навчально-реабілітаційного центру Волинської обласної ради Наталії Савонюк, яка зазначила, що впродовж багатьох років їхній навчальний заклад відвідували нащадки німецьких поселенців, які колись проживали у Рожищі та навколишніх колоніях. І відтепер їм буде приємно бачити меморіальну дошку, яка вшановує пам’ять про унікальну сторінку місцевої історії, до якої були причетні їхні предки. Завершилась церемонія відкриття спільним фото всіх його учасників.

Михайло Костюк