Підготовка висококваліфікованих економістів зі спеціальності 051 Економіка вимагає освоєння не тільки економічних теорій і концепцій, а й оволодіння практичними навиками із збору, обробки, аналізу, оцінки даних та прогнозування економічних процесів як основи для прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Ефективно і якісно здійснювати ці функції в період діджиталізації та глобалізації допомагають сучасні інформаційні системи та спеціалізоване програмне забезпечення, вивчення яких також передбачене в рамках обов’язкових навчальних дисциплін для освітніх програм зі спеціальності 051 Економіка в ЛНТУ на бакалаврському рівні (Економіко-математичне моделювання), магістерському рівні (Багатовимірний аналіз даних) та освітньо-науковому рівні – доктора філософії (Математичні методи, моделі та інформаційні технології в економічних дослідженнях).

До таких систем, перевагою яких є вільний доступ для будь-яких користувачів, належить Power BI – комплексне програмне забезпечення бізнес-аналітики від Microsoft. Програма призначена для інтерактивної візуалізації та має розширені, порівняно з MS Excel, можливості бізнес-аналітики з достатньо простим інтерфейсом для створення власних звітів та інформаційних панелей.

Даний продукт також є предметом вивчення в навчальному процесі з підготовки економістів в ЛНТУ.

З метою вивчення зарубіжного досвіду та сучасних напрямків застосування системи Power BI викладачі відповідних дисциплін та зацікавлені здобувачі з усіх рівнів вищої освіти з підготовки економістів в ЛНТУ 12 січня 2023 року долучилися до онлайн-лекції польських колег-викладачів на тему «Використання інструменту MS Power BI в обґрунтуванні рішень в бізнес-аналітиці».

Економіка

Лектором виступив dr inż. Maciej Pondel, prof. UEW (Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Katedra Inteligencji Biznesowej w Zarządzaniu) https://www.ue.wroc.pl/pracownicy/maciej_pondel.html

Запрошення на лекцію було отримано від наших колег з Економічного факультету Університету Марії Кюрі-Склодовської у Любліні (UMCS), які також приєдналися до зустрічі через систему MS Teams. Модерацію заходу проводив dr Marek Mędrek, adiunkt Katedry systemów informacyjnych i logistyki UMCS.

Економіка

Слід відзначити, що професор Maciej Pondel який має значний досвід використання даної інформаційної системи для навчальних і практичних цілей.

Економіка

Метою лекції було наочно проілюструвати методи, які використовуються в сучасних BI-рішеннях.

Економіка

Під час лекції була представлена інформація про джерела, звідки можна завантажити продукт, а також отримати додатковий методичний і практичний супровід використання.

Економіка

Надалі були представлені основи логічної побудови архітектури та практичний вступ до використання MS Power BI у побудові інтерактивних аналітичних платформ самообслуговування на основі доступних баз даних.

Економіка

Power BI належить до систем, які постійно розвиваються й удосконалюються розробниками відповідно до запитів користувачів, тому також були вивчені останні зміни в цьому аналітичному середовищі.

Економіка

Як універсальний інструмент бізнес-аналітики Power BI дозволяє отримати дані з різних можливих джерел, на вивчення особливостей цього процесу було також відведено увагу.

Економіка

Важливе значення має забезпечення коректного подання та обробки даних, а також побудови візуальних зав’язків між окремими блоками аналітичної системи.

Економіка

Блок візуалізації даних дозволяє будувати інтерактивні таблиці і діаграми різних типів  за вибраними базовими критеріями.

ЕкономікаЕкономікаЕкономіка

Також програма дає широкі можливості візуалізації даних у географічно-просторовому масштабі, використовуючи карти, плани міст і поселень тощо.

Економіка

Існує також можливість багаторівневої візуалізації зв’язків між різними даними і процесами, що дозволяє наочно вивчити особливості економічних процесів у різних типах систем.

Економіка

Дякуємо професору Економічного університету у Вроцлаві dr inż. Maciej Pondel за цікаву та пізнавальну лекцію, яка дозволила розвинути фахові аналітичні компетентності викладачів та здобувачів освітніх програм першого, другого і третього рівнів вищої освіти зі спеціальності 051 Економіка ЛНТУ.

Завідувач кафедри економіки

Олександр Шубалий