Перейти до основного вмісту

Унікальну зустріч  із журналістом та ведучим програми «Факти» ІСТV Петром Дем’янчуком мали студенти-журналісти ОП «Медіакомунікації та PR» і здобувачі факультету цифрових, освітніх та соціальних технологій в ЛНТУ. Знайомство відбулося завдяки онлайн-формату, утім дозволило дізнатися про усі тонкощі професії журналіста, «закулісся» створення телемарафону та регулювання інформаційного простору в Україні.

ЖурналістикаЖурналістика


Представила спікера організатор заходу гарант ОП  «Медіакомунікації та PR» д.філол.н., проф. Людмила Мялковська: «Маємо чудову нагоду познайомитися із відомим журналістом та телеведучим, який розповість про новинарну журналістику та поділиться власним професійним досвідом».

ЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістика


Петро Дем’янчук розпочав свій спіч із того, як починав кар’єру журналіста, а відбулося це уже понад 25 років тому. Працюючи в обраній сфері із другого курсу університету, ділиться журналіст, йому вдалося здобути чимало практичного досвіду, що є запорукою успішної побудови кар’єри в журналістиці.

«Я вважаю, що ведучим має бути людина, яка має досвід в журналістиці, тобто людина, яка працює в «полі». Від нього багато чого залежить, зокрема, поняття відповідальності за кожне сказане слово, за кожну проведену дію», - каже Петро Дем’янчук.

ЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістика


Телеведучий наголошує, що поняття диктора стало архаїзмом, відійшло у минуле. Сьогодні ж бути ведучим, означає поєднувати одразу кілька професій: «Диктором була людина, яка читала текст в кадрі, а зараз це зовсім не так. Сьогодні ведучий - це людина, яка не просто вміє гарно читати, має дикцію та красиво виглядає, вона має робити це професійно, бути і журналістом, і продюсером, і редактором, поєднувати у собі багато професій. Телеведучий може поїхати в «поле», а потім знову працювати в студії».

Саме таким чином, ділиться спікер, українським журналістам вдавалося тримати інформаційний бастіон на Майдані 2014 року, впродовж років війни та розповідати людям про те, що відбувається в країні.

ЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістика


Водночас, кажучи про професію журналіста, Петро Дем’янчук підкреслює, що журналістика це не професія це - стан душі: «Це фактично питання громадянської відповідальності за українське суспільство. Кожне ваше слово може змінити долю людини. Тому ви маєте бути підготовленими і знатися на будь-якій темі… Я не роз’єдную новинного ведучого і новинного журналіста, бо фактично, вони роблять одну і ту ж справу. Потрібно працювати і розповідати справжні речі».

Детально телеведучий зупинився на темі журналістики у часи війни. Він розповів стуентам про те, як робляться новини, якими джерелами користується канал ІСТV, як перевіряється інформація на достовірність і яким чином функціонує телемарафон «Єдині новини». Окремо спікер зупинився на темі підготовки та проведення інтерв’ю, адже це доволі складний жанр, що потребує різносторонніх знань, правильного підходу до співрозмовника, об’єктивного відношення до респондента.

«Ти не можеш бути суб’єктивним і висловлювати суто свою думку, але ти можеш апелювати різноманітними фактами, бути обізнаним, знати політиків, багато читати. Я не знаю чи цього можна навчити в інститутах, тут потрібно мати великий професійний та життєвий досвід, потрібно пройти журналістську школу… Є люди, до яких ти симпатизуєш, однозначно. Але важливо без емоцій ставитися до своєї роботи і відноситися до людини, в якої береш інтерв’ю, як до об’єкта, з яким ти працюєш», - каже журналіст.

ЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістикаЖурналістика


Петро Дем’янчук також поділився особливостями регулювання новинарного контенту, що важливо у воєнний період. А це й фільтрування інформаційного потоку, перевірка інформації та використання офіційних джерел. Тут же, спікер додає, що унікальним новинарним форматом стало запровадження телемарафону.

«Марафон відіграє справді важливу роль в інформуванні суспільства. Єдине, що сьогодні прийшов час його зміни та трансформації, бо він уже застарів. Утім, для України і світу – це унікальний формат, якого ще не було ніколи», - зауважує лектор.

Одночасно, він додає, що насправді цензура у журналістиці існує і під час війни вона потрібна, бо є багато людей, які шкодять Україні. Тож лектор радить майбутнім медіафахівцям бути самоцензурними, дбати про інформаційну безпеку та інформаційну гігієну.

ЖурналістикаЖурналістика


Відповідаючи на численні запитання аудиторії, Петро Дем’янчук також розмірковував про майбутнє тележурналістики, її відповідність сучасному суспільству та трансформації у соцмережі, дав корисні поради щодо професійного зростання та закликав багато читати, розвивати власний кругозір та виховувати у собі відповідальність за свою роботу.