Перейти до основного вмісту

В ЛНТУ продовжуються зустрічі та спілкування із непересічними особистостями та особливими гостями університету у форматі «живої бібліотеки».

«Зрозуміти Україну»: сьогодні знайомилися із німецьким журналістом, який презентував власну книгу про історію, політику і боротьбу нашого народу.

Тривалий час перебуваючи в Україні та проживаючи разом із нашим народом по правді історичні події, журналіст Штеффен Добберт описав нашу боротьбу за свободу та нашу ідентичність у власній книзі. Тим самим він намагається відкрити Україну для світу, для Європи, для Німеччини.

жива бібліотекажива бібліотека

До слова, перша презентація книги «Зрозуміти Україну. Історія, політика та боротьба за свободу» відбулася у листопаді цього року у Німецькому театрі Берліна. Нині ж автор представив книгу українській аудиторії у Києві, Житомирі та у Луцькому національному технічному університеті. Зустріч із журналістом відбулася завдяки доценту кафедри соціогуманітарних технологій ЛНТУ Михайлу Костюку, який багато років активно досліджує німецькі національні меншини в Україні та на Волині і підтримує зв’язки із представниками Німеччини.

Особисто привітала поважного гостя у стінах ЛНТУ ректор Ірина Вахович, висловивши захоплення його професійною діяльністю та зусиллями, які він спрямовує на популяризацію України у світі, як відстоює жагу українців до свободи, змушує Європу переосмислити нашу ідентичність і закликає до надання необхідної допомоги у спільному протистоянні ворогу. 

жива бібліотекажива бібліотека

Представила аудиторії іноземного спікера перший проректор Надія Ковальчук, зазначивши: «У нас сьогодні в гостях людина, яка захищає, представляє та любить Україну так, як українець. Штеффен Добберт – журналіст, який з 2011року думками і серцем живе Україною і сьогодні ми маємо можливість поспілкуватися з людиною, яка написана книгу «Ukraine verstehen». Ми всі добре знаємо, що за кордоном нас підтримують, нами захоплюються, але й ворог має різноманітні інструменти та елементи пропаганди, які спрямовуються проти нас. Завдяки таким людям як Штеффен, в Німеччині мають змогу чути про Україну, чути про нас і надзвичайно приємно, коли у своїй книзі Штеффен говорить, що Україна – найпрекрасніша країна в світі».

жива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотека

Переймаючи вітальне слово німецький журналіст, передусім, вибачився за те, що не володіє достатньо українською мовою, аби вільно спілкуватися із аудиторією, тож продовжив свій спіч німецькою із допомогою колеги перекладача.

У своїй промові Штеффен Добберт наголосив, що нині відбувається своєрідна світова прем’єра його книги, адже вона з’явилася на світ лише кілька місяців тому у Німеччині і там була презентована: «… але це книжка про Україну. Ця книга описує людей, які живуть і в Луцьку, і в Києві, в Одесі та в Житомирі… я дуже щасливий, що у мене з’явилася можливість презентувати цю  книгу і тут, у вас».

жива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотека

Вперше в Україні журналіст із Німеччини побував у 2011році, коли отримав стипендію та мав можливість навчатися у Києві та в Одесі. Він був тут під час «Євро 2012», під час Євромайдану та Революції Гідності, а особливо йому запам’яталася одна із останніх 50-ти подорожей до України, яка відбулася в березні минулого року, коли нашу країну оточила жахлива війна.

«У березні 2022 я хотів поїхати до Києва, але зміг потрапити лише до Львова та Тернополя. Тоді я був шокований, адже майже на кожному перехресті стояли блокпости, відбувалася перевірка документів і повертаючись до Німеччини, я не знав, чи взагалі зможу приїхати сюди ще, чи збережеться країна. Сьогодні я гордий і щасливий тим, що українське суспільство не тільки руками воїнів на фронті, але й руками цивільного населення, зробили все можливе і повернули життя у державу. І сьогодні є світло і є тепло, і у цій затишній залі чи можемо зустрічатися і обговорювати книги», - зауважує Штеффен.

жива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотека

Тож у книзі «Зрозуміти Україну» автор описує, по суті, загальну історію України від часів Київської Русі й до нині. Тут йдеться і про Шевченка і про Грушевського, про Бандеру, про Зеленського і про багатьох інших видатних діячів України. Головна мета автора – познайомити німецьке суспільство із Україною, її автентичністю і зняти клеймо приналежності до росії та колишнього радянського союзу.

Автор поділився реальними історіями про зустрічі із різними українцями, які його дивували, надихали, лишали свій слід у його серці. Він розповів про те, як опинився у вирі Революції Гідності і як писав про це книгу. Журналіст поділився досвідом суперечок із німецькими колегами, які тоді, у 2013-му, були переконані, що наш Майдан, влаштований ЦРУ, і як намагався з-середини подій довести усьому світові відчайдушність і жагу до волі українського народу.

«Я був тут сам і бачив тих студентів і пенсіонерів, людей, які стояли на Майдані добровільно і воювали за свою волю і незалежність. Нинішня війна, яка приносить багато горя, звичайно, жахлива, але є один позитивний момент у тому, що через цю гарячу фазу війни Путін зняв маску і весь світ побачив істинне обличчя ворога, стіна російської пропаганди розпадається і я впевнений, що вона буде повністю повалена… Я щиро вдячний долі, що мав можливість потрапити до України і бути тут в такий епохальний час, що мав можливість разом з вами пережити ті події, які змінюють історію і саме це залишилося в моєму серці», - додає Штеффен Добберт.

жива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотека

Журналіст також відповів на запитання аудиторії, розповів про боротьбу із пропагандою, про професійну діяльність і роботу у час війни, про прагнення донести до світу правду про нашу країну і її історію, намагання відкрити очі людей на ті історичні події, які свідчать про мету знищити наш народ. А насамкінець, поділився лише короткою фразою про те, що його найбільше вражає в Україні: «Все дуже просто – мужність суспільства»!

Після цікавої зустрічі та безлічі запитань аудиторії, на пам’ять про візит Штеффена Добберта, зробили кілька спільних фото, а по тому, студенти-журналісти ЛНТУ мали можливість за круглим столом обговорити журналістську діяльність Штеффена, почерпнути його професійний досвід та почути цінні поради.

жива бібліотека

жива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотекажива бібліотека

Довідково:

Штеффен Добберт народився у Вісмарі в 1982 році, жив в Одесі та Києві за грант Міжнародної журналістської програми (IJP). Загалом, здійснив понад 50 наукових поїздок, відвідавши різні куточки України. Навчався у Ваасі, Фінляндія, у Любеку та Берліні (має диплом бакалавра та магістра європейських студій MES). З 2007 року є автором і редактором ZEIT ONLINE і DIE ZEIT. У 2017 році отримав премію «Німецький репортер».

Опис книги:

Чому ми так довго не розуміли боротьби України за волю?

Штеффен Добберт дає відповіді на деякі з найактуальніших питань нашого часу: чому вона так безстрашно бореться за самовизначення та свободу? Звідки береться національна свідомість українського народу? І чому європейський повоєнний порядок також поставлений на карту в найбільшій країні Європи? Ця книжка — мандрівка строкатою історією України, нині найсміливішої країни нашого континенту.

Знищення козацької держави, Голодомор, криваві революції та путінська навала – Україні довелося пережити багато, мабуть, більше, ніж будь-якому іншому народу Європи. Ми надто довго не розуміли України, не знали, що робити з Київською Руссю, Іваном Мазепою, Голодомором чи Будапештським меморандумом. Штеффен Добберт описує жорстокий шлях до свободи та розвитку української національної свідомості – від витоків першої козацької держави, через проголошення УНР і до нинішньої оборонної війни. Стислий огляд доступною мовою, який дає знання, необхідні для розуміння та розуміння того, що відбувається в Україні.