Перейти до основного вмісту

Про освіту, технології та вечірки: студент ЛНТУ розповів про навчання у Литві

Міжнародна мобільність – одна з тих переваг навчання сучасних студентів, яку ще років 5-10 тому годі було уявити. Колись одиничні випадки поїздок за кордон для стажування чи навчання, тепер стали чи не найпопулярнішими серед української студентської молоді. Побачити нові країни, знайти друзів із різних куточків світу, спробувати на собі навчання у провідних державах не лише Європи, познайомитися із сучасними технологіями і … ще так багато усього цікавого.

ЛНТУ дає можливість своїм студентам використати максимум шансів для розвитку і комунікації зі світом. Про це ми періодично наголошуємо, публікуючи відгуки студентів, які уже стали частиною міжнародної мобільності. Сьогодні про те, як відбувається навчання у Литві, про подорожі, тусовки, інноваційні технології та яскраві локації в Університеті Вітовта Великого розповідає студент другого курсу спеціальності «Менеджмент» Максим Шуляка.

каунас1

-Розкажи, де саме ти зараз перебуваєш на навчанні?

-Зараз навчаюсь в м. Каунас в Литві, в Університеті Вітовта Великого.

-В рамках якої програми відбулася поїздка і які її особливості?

-Перебуваю тут в рамках програми академічних обмінів Erasmus +. Згідно з договором про співпрацю між Луцьким національним технічним університетом і Університетом Вітовта Великого. Навчаюсь тут безкоштовно.

каунас2

-Які у тебе умови проживання і перебування за кордоном?

-Через те, що університет достатньо великий і приймає багато міжнародних студентів на денну форму навчання та за обміном, тут є 2 гуртожитки, в яких живуть тільки міжнародні студенти. Я проживаю в одному із таких гуртожитків. Хоча деякі студенти (в основному з Франції та Іспанії) живуть в апартаментах, або в «приватному гуртожитку».

Дуже класна особливість - це можливість отримання студентських знижок і бонусів всюди. Карта ISIC (International student identity card) прирівнюється до національних студентських квитків.

каунас3

-У чому полягають особливості навчання в Литві, чим відрізняється освітній процес?

-Ну, перш за все, навчання проходить англійською мовою для міжнародних студентів. З відмінного, ще є 10-ти бальна шкала оцінювання, і на початку та в середині жовтня проходять MidTerms (аналог модульних контрольних робіт). Студенти за обміном самі обирають собі навчальні дисципліни, але треба, щоб певна кількість відсотків навчальних кредитів була перезарахована в відправляючий університет, за умовами навчального погодження (відповідно все, що захочеться взяти не вийде). Ще одним привілеєм навчання англійською є те, що багато курсів формуються і проводяться за підручниками провідних університетів світу. Так, наприклад, у мене один курс проводиться за Кембриджським підручником, інший – за підручником Чикагського університету і так далі.

каунас 3

Дуже класно, що у всіх корпусах університету (від навчальних корпусів, бібліотек і гуртожитків до спортзалів) є єдина мережа Wi-Fi, в якій ти можеш авторизуватись за власним іменем користувача і паролем до освітнього порталу. Освітній портал – ще одна дуже класна штука. Маючи аккаунт там, з тими ж авторизаційними даними ти заходиш і в Moodle, і в аккаунт Microsoft (у всіх студентів є поштова скринька Outlook, через яку комунікують викладачі і збільшений об’єм для сховища OneDrive), і на сайт бібліотеки.

Ще однією особливістю спільного Wi-Fi для всіх будівель університету є те, що через нього ти можеш отримати доступ до тисяч наукових статтей на різних ресурсах: ResearchGate, Jstor, Cambridgecore і інші.

каунас4

-Які враження від перебування у новій країні та які перспективи вона відкриває?

Враження загалом позитивні, Литва дуже гарна. Моє перше враження було таке, що Литва дуже схожа на Україну, але в майбутньому. Дуже прикольне відчуття насправді – розуміти, що ти тут з десятками інших студентів з усього світу.

Серед перспектив, по-перше, можливість поїхати практично в будь-яку країну і не переживати, що ти там будеш один, бо в тебе є друзі звідусіль. По-друге, можливість брати участь в міжнародних наукових конференціях, як от остання - про проблему міграції, де були спікери з 5-ти різних країн. По-третє, це англійська. Це практично єдиний спосіб комунікації з людьми, тому фактично не можливо поїхати звідси і не покращити її (ну, хіба тусуватися з білорусами чи казахами).

каунас 6

-Які найяскравіші моменти залишаються в пам’яті від навчання в університеті Литви?

-Напевно ті, що пов’язані з друзями. Розмови до 5-ої ранку, спільні поїздки, вечірки, спільний доїзд на автобусі до гуртожитку (мій гуртожиток знаходиться практично за містом і поїздки не з найшвидших).

-Як складаються відносини із тамтешніми студентами? Чим відрізняються від українських студентів і чи більше вони мотивовані до навчання, порівняно із нашими?

-Я насправді не знаю, як тут справи з литовськими студентами, бо ми практично не комунікуємо. А з міжнародними студентами все дуже просто і дуже індивідуально. Деякі студенти ставлять собі за мету пройти поріг, а інші намагаються отримати найвищий бал. А ще є такий стереотип про програму Erasmus про те, що це не академічний обмін, а тусовочний. І я не можу його спростувати. Бо тут для міжнародних студентів є по декілька вечірок на тиждень, хоч і навіть після них всі дружно ідуть на пари.

каунас 7

-Чи існують відмінності між нашими та литовськими викладачами і підходами до студента в цілому?

-Зважаючи на мій факультет, я би не сказав, що різниця дуже сильна. Але головна відмінність – те, що академічній доброчесності приділяється дуже багато уваги, і не зважаючи на те, що ніби до студентів за обміном ставляться «з поблажками», плагіат не толерується. 

-Чи є можливість подорожувати, що встиг побачити і що зацікавило тебе найбільше?

-Можливість подорожувати є, але треба враховувати, що ти або їдеш на вихідних, або пропустиш лекції, і потім доведеться самому вчити матеріал з лекції. Поки я встиг побачити не багато: 3 міста в Литві, Копенгаген і Осло. Поки мій фаворит – Копенгаген.

каунас 8

-Як проводите ваше дозвілля?

-Варіантів, як проводити дозвілля, десятки. Можна грати у настільний теніс, ходити на спортивні секції (є великий вибір від сальси, бачати до тренувань в спортзалі), в гуртожитках є піаніно, піти в бібліотеку і вчитись там або піти на погулянку чи на вечірку.

-Чи порадиш студентам та своїм колегам долучатися до подібних програм? Що, на твою думку, дає молоді можливість навчання за кордоном?

-Так, так, і ще раз так. Такий міжкультурний досвід обміну традицій чи культурних особливостей людей з різних країн і можливість відчути на собі, як проходить навчання в інших країнах – безцінний. І найголовніше, як завжди – це люди. Купа друзів і знайомих з різних країн і безцінний досвід соціалізації і комунікації в новому, міжнародному середовищі.

-Які твої плани та перспективи на майбутнє?

-Зараз я намагаюсь бути в моменті і не планувати багато на майбутнє, бо час летить дуже швидко і подумати про майбутнє ще знайдеться час, а побувати в минулому - не вийде.