Перейти до основного вмісту

ЛУЦЬКІ БУДІВЕЛЬНИКИ НА МІЖНАРОДНОМУ ФОРУМІ
З РОЗВИТКУ ЕНЕРГЕТИЧНОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ

23-24 листопада відбувся Польсько-Український форум розвитку енергетичної ефективності і впровадження інноваційних технологій енергетичного використання відновлюваних джерел енергії в рамках Торгів енергетичної ефективності у м. Лодзь (Республіка Польща).

 

Українська делегація складалась із представників Львівської, Волинської та Вінницької областей, які є спеціалістами з різних аспектів енергоефективності. Волинську область представляв доцент кафедри промислового та цивільного будівництва факультету будівництва і дизайну Луцького національного технічного університету, кандидат технічних наук Орест Пахолюк.

 

У доповідях делегати ознайомили учасників форуму з діяльністю своїх організацій та своїм напрацюваннями в цій сфері. Були запропоновані ключові напрямки співпраці між польськими та українськими партнерами.

 

 

Під час Торгів енергетичної ефективності учасники форуму ознайомились із передовими технологіями та управлінськими рішеннями, які застосовуються на території Польщі.

 

У рамках форуму відбулись візити до центру трансферу технологій в області відновлювальних джерел енергії у м. Константинові (Konstantyn?w ??dzki).

Він займає друге місце в Польщі за дослідженнями. Має отримані патенти, практично впроваджує свої розробки, співпрацює з підприємцями та владою. Центр має 7 лабораторій. Опалюється він тепловим насосом та пелетним котлом. На даху встановлено сонячні панелі та сонячні колектори.

Делегація була ознайомлена з основними напрямками роботи центру, застосовуваним обладнанням та конкретними виконуваними роботами.

У ході зустрічі були обговорені можливості співпраці, наприклад, в дослідженнях з використанням аеродинамічної труби.

Делегатів було запрошено до опублікування власних напрацювань на сторінках журналу Acta Innovations, який з липня 2015 випускається спільно з Українською Академією Наук, а також для спільного написання проектів за програмою H2020.

 

Також делегація відвідала Геотермію у м. Унейов.

Тут знаходяться 3 геотермальні свердловини. Загальна довжина геотермальної теплової мережі в Унейові складає 13 км. 170 будівельних об'єктів у місті (80%) є приєднаними до геотермальної системи централізованого теплопостачання. Вода температурою 68°C із свердловин глибиною 2 км подається у системи відбору тепла, які забезпечують 3,2 МВт теплової потужності.

Геотермальне джерело повністю забезпечує централізоване опалення міста в погоду до -10°C вночі. Якщо температура нижча – система догрівається сучасною газовою когенераційною установкою. Твердопаливні котли зупинені, оскільки когенерація при спалюванні газу виходить дешевшою. Завдяки геотермії центральне опалення виходить на 25% дешевше, ніж раніше.

 

Використання геотермальної води для цілей відпочинку і туризму можливо завдяки діям муніципальної компанії PGK «Termy Uniej?w» Sp. z o. o. У період з 2008 до 2013 року. кардинально змінилося обличчя Унейова. Виникло кілька інвестицій під загальною назвою «Терми Унеюв – Регіональний Фірмовий Продукт оздоровчого Туризму».

У більшості вони були фінансовані з коштів ЄС в рамках Регіональної Операційної Програми Лодзького Воєводства, а також коштів вітчизняних і власних. Компанія «Терми Унеюв» є великим роботодавцем у місті, що налічує понад 300 осіб, здебільшого місцевих мешканців. Всі об'єкти, що управляються «Терми Унеюв» є екологічно чистими, оскільки використовують геотермальний обігрів.

 

Для української делегації було також організовано пішохідну та автобусну екскурсії по м. Лодзь, яке є центром воєводства у центральній Польщі.

Перші згадки про місто датуються 1332 роком, однак серйозно місто почало розвиватись із початком ХІХ століття завдяки численним фабрикам (мануфактурам) з переробки вовни. У 80-х роках ХХ століття фабрики закрились. Без роботи залишилося понад 200 тис. чоловік.

Частина будівель мануфактури Познанського реконструйована. Зараз тут знаходяться ресторани, готелі, торгово-розважальні центри. Значна частина будівель все ще знаходиться у занедбаному стані та потребує реконструкції.

Однак місто поступово оживає, омолоджується, наповнюється життям.

 

Загалом вийшла чудова поїздка, яка дала можливість не тільки ознайомитися з іноземним досвідом, а й у тісному колі поспілкуватись із колегами з України.

Орест Пахолюк,
доцент кафедри промислового та цивільного будівництва

Фото: О. Пахолюк, J. Karczewski