Перейти до основного вмісту

ЛУЦЬКІ ЕКОЛОГИ – НА КОНФЕРЕНЦІЇ
З ПИТАНЬ СІЛЬСЬКОГО РОЗВИТКУ

Напередодні дня сільського господарства в Києві було проведено представницьку конференцію «Перспективи сталого сільського розвитку в Україні». Організатори конференції Національний екологічний центр України та Зелений рух Латвії. Серед учасників – представники Мінагрополітики України, делегації ЄС в Україні, Міністерства захисту навколишнього середовища та регіонального розвитку Латвії, НАН України, сільськогосподарських дорадчих служб України та Латвії, фермери, громадські діячі, журналісти, науковці та практики. Від Луцького НТУ взяли участь доценти кафедри екології Микола Федонюк та Ігор Мерленко (який також представляв ВОГО «Чисте довкілля»).

Лейтмотив зустрічі – пошук шляхів та механізмів стійкого, збалансованого розвитку села в умовах сьогоднішніх екологічних, політичних, соціально-демографічних викликів.

 

Представники Латвії (Едгарс Лінде, Раівіс Бремсмітс, Мартинш Цименрманіс) ділились власним досвідом реформ, водночас застерігаючи від зроблених помилок. Попри значну допомогу ЄС аграрному сектору, в Латвії не зник значний дисбаланс між доходами села і міста (різниця складає від 2 до 5 разів). Відповідно продовжується скорочення чисельності сільського населення, відтік молоді до столиці і за кордон, подекуди закриваються об’єкти соціальної інфраструктури села (школи, лікарні тощо). Тому зараз численні державні програми спрямовані не стільки на підтримку аграрного виробництва як такого, а на розвиток місцевих підприємницьких ініціатив. І хоч дрібні й середні фермери та сільські підприємці продукують тільки половину доходів агросектору (при 90% числа зайнятих), саме вони отримують більше можливостей та преференцій, оскільки можуть виступати своєрідними «центрами тяжіння» для розвитку сільських територій.

Українські доповідачі обговорили екологічні проблеми агропромислового виробництва, проблеми державного регулювання та дорадчих служб, механізми розвитку сільських територій. Деякі доповіді (А.Мартин, О.Бородіна, В.Марцинкевич та ін.) продовжувались гарячими дискусіями, що стосувались переважно мораторію на ринок землі, можливості продажу с/г земель за договорами емфітевзису, оцінки ролі та впливу крупних агрохолдингів на екологію та розвиток села і т.п. Приємно, що серед багатьох піднятих проблем, можна було почути і про позитивний досвід українського села – створення ефективних агрокооперативів (МБФ «Добробут громад», Український кооперативний альянс), розвиток і державну підтримку окремих агротуристичних і агрорекреаційних кластерів, зростання кількості виробників органічної продукції (ГС «Органічна Україна») тощо.

Конференція дала можливість учасникам отримати новий досвід, поглибити знання і розуміння сучасних агроекологічних та соціально-економічних проблем сільських територій та підготувати нові матеріали для подальшої професійної діяльності.

Оксана Жадько,
асистент кафедри екології