Перейти до основного вмісту

Луцький НТУ відкрив філію кафедри АПК на базі Волинської сільськогосподарської дослідної станції

У Луцькому НТУ триває співпраця із Волинською державною сільськогосподарською дослідною станцією НААНУ. Відтак сьогодні, 25 квітня, спільна справа обох установ розширилася, шляхом відкриття філії кафедри АПК Луцького НТУ на базі обласної ДСГДС, що розташована на території смт Рокині.

Варто зазначити, що невдовзі у Луцькому національному технічному університеті відбудеться відкриття нової спеціальності «Агрономія». Тож завдяки досягнутим домовленостям, студенти ВИШу зможуть використовувати поля та техніку дослідної станції для навчання й проходження практики.

На власні очі вдалося побачити виробничі потужності дослідної станції, земельні ресурси та техніку студентам машинобудівного факультету Луцького НТУ, для яких в установі провели екскурсію.

Передусім до молоді звернувся ректор Луцького НТУ Петро Савчук, який закликав здобувачів освіти не втрачати нагоди й користуватися тими можливостями, які їм створює університет та кафедра: «Вам поталанило, що є такий факультет і кафедра і ви можете отримати чимало можливостей для своєї підготовки. Це одна із найкращих науково-дослідних установ не лише на Волині. Тут є досить серйозний потенціал як кадровий, так і в обладнанні й земельних ресурсах. Тут реально можна побачити те все, що відбувається в агроінженерії та підняти кваліфікацію. Водночас, ми працюємо над відкриттям нової спеціальності «Агрономія» і також будемо співпрацювати із даною структурою, з якою, до слова, у нас уже давно налагоджена робота. Ви побачите тут все, що може бути вам корисно, а далі все залежить від вас самих: якщо ви захочете, то можете отримати максимум від цієї структури та нашої співпраці. Пам’ятайте, ви, як кваліфіковані агроінженери, потрібні серйозним агрофірмам Волині, де доволі не маленька зарплата, попит на вас зростає постійно, тому знайте собі ціну, піднімайтеся у професійному рівні і тоді ви отримаєте те, на що заслуговуєте».

Потому завідувач відділом економічного аналізу Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції НААНУ Олександр Голій провів екскурсію показовим полем, на якому вирощуються технічні, бобові, зернові культури, картопля та кукурудза. Фахівець поінформував студентів про культури різних видів, особливості догляду за ними, комплекс операцій під час вирощування сільськогосподарських культур, обробітки ґрунтів та реалізацію продукції. Водночас, Олександр Голій розповів й про рентабельність культур, зокрема, він зазначає, що наука виступає проти таких культур як соняшник, оскільки він негативно впливає на ґрунт, водночас на ринку він є затребуваний і доволі рентабельний.

«Наука завжди була проти культивування соняшника на Волині, але оскільки його сіють все більше й більше, ми мусимо підбирати оптимальні технології та сорти і думати, яким чином зменшувати шкідливу післядію соняшнику, аби зберегти ґрунт», - зазначає Голій.

Разом з тим, у дослідній станції, каже Олександр Голій, на показовому полі зібрані різні сорти зернових культур фактично з усієї України. Не усі вони можуть прижитися на волинській землі, втім спостереження дає можливість дослідити, як сорт реагує на природні умови нашої області.

Потому студентам розповіли про виробничі потужності Волинської с/г дослідної станції, продемонстрували склади і очисну техніку.

Своєю чергою, заступник директора із наукової роботи Волинської державної сільськогосподарської дослідної станції НААНУ, кандидат біологічних наук Оксана Пузняк поінформувала, що дослідна станція нараховує 4 відділи: землеробства і агрохімії, рослинництва і селекції, технічних культур, а також відділ інноваційних технологій і впровадження їх на виробництві. За словами науковця, якщо три відділи працюють над проведенням наукових досліджень, вдосконаленням технологій розвитку сільськогосподарських культур і збереженням родючості й рівноваги в агроландшафті, то відділ інноваційних технологій займається саме рекламою завершених доробок і впровадженням їх у виробництві.

Крім того, Оксана Пузняк провела екскурсію частиною лабораторних приміщень та звернула увагу студентів на те, як можна «заглянути» у рослину, з’ясувати що їй треба і на основі отриманих даних, дати їй саме те, що потрібно.

«Рослина – жива субстанція і одну селітру їсти не буде, бо якщо їстиме одне добриво, буде чахнути, втомлюватися і навіть може загинути, а коли їй дасиш все, чого вона хоче, то вона обов’язково віддячить», - наголошує Оксана Пузняк.

Насамкінець для студентів Луцького НТУ підготували ще одну екскурсію. Молодь мала нагоду побувати у музеї сільського господарства Волині, де Ганна Середюк більш детально розповіла молодим людям про становлення сільського господарства, починаючи із часів дохристиянської України до сучасності.

«Ініціатором створення був колишній директор дослідної станції Петро Сергійович Теслюк і не тільки він, але й інші науковці установи. Усі вони в більшості закінчували Уманський сільськогосподарський інститут або Київську сільськогосподарську академію, навчаючись там бачили «Софіївку», розуміють, що таке паркове і садове мистецтво. Вони вважали, що працівник сільського господарства – це інтелігенція села і дотримувалися такої думки, що свободу державі дає армія, а незалежність державі дають сільськогосподарські технології. За кусок хліба все можна віддати, але якщо його у вас немає, то у вас можуть забрати все. Так само й нині, на ринках є насіння польське й голландське, а де українське? Отже, створюючи цю станцію і музей, ми продовжили ті традиції, які існували в Україні, зокрема на Волині, із давніх часів», - зауважила Ганна Середюк.

Поділилися враженнями від поїздки і самі студенти. «Я хлопець із села, мені ця тема трохи знайома, але тут значно більші масштаби. Все це для мене дуже цікаво, адже якби не цікавився цим, то б не пішов навчатися власне на цю спеціальність», - зазначає студент 4-го курсу Рудика Борис.

«Ми готові йти на зустріч. Якщо надати хорошу фахову підготовку, то альтернативи вам не буде і ви станете конкурентними. Якщо ви не витягнете максимум, то потім жалкуватимете», - резюмував Петро Савчук, звертаючись до студентів.

Варто зазначити, що відкриття філії кафедри АПК Луцького НТУ на базі Волинської сільськогосподарської дослідної станції дає можливість для спільного використання полів й техніки студентами для навчання і проходження практики для здобуття фаху в галузі агроінженерії. Незабаром у Луцькому НТУ з’явиться нова спеціальність «Агрономія», яку, в рамках співпраці ВИШу із обласною ДСГДС, викладатимуть фахівці станції.

Крім того, керівництву Луцького НТУ та Волинської ДСГДС вдалося домовитися й про спільну реалізацію планів щодо створення ремонтних майстерень, аби здобувачі освіти могли проходити навчання на сучасній с/г техніці, за типом «John Deere».

Ілона Карпюк, інформаційний відділ Луцького НТУ

Автор фото (більше фото за посиланням: https://www.facebook.com/pg/LutskNationalTechnicalUniversity/photos/?tab...) - Олександра Містюк, інформаційний відділ Луцького НТУ